Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Kthimi ne njeshmerine e Zotit.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Kthimi ne njeshmerine e Zotit.   Thu Mar 06, 2008 10:34 am

Fjala e teuhidit (njėshmėrisė sė Allahut) “La ilahe Il-lallah” erdhi pėr tė korrigjuar besimin – jo vetėm tė paganėve tė lashtė por pėr tė gjithė njerėzit deri nė Ditėn e Gjykimit. Dėshmon qė nuk ka hyjni tjetėr pėrveē Allahut – askush pėrveē Allahut dhe askush krahas Tij. Askush nuk ėshtė i ngjashėm me Tė, askush nuk krijon dhe mbėshtet jetėn pėrveē Tij dhe askush nuk ka tė drejtė pėrveē Tij pėr tė qeverisur krijimin. Koncepti i Teuhidit hyn nė tė gjitha aspektet e besimit dhe adhurimit, nė tė gjitha aspektet e jetės.

E pranon Atė apo jo, njeriu ėshtė totalisht nė borxh ndaj Krijuesit tė Tij pėr ekzistencėn e tij tė vazhdueshme orė pėr orė, pa i pėrmendur begatitė si llojllojshmėria e pronave dhe aftėsive. Duke ditur qė Allahu i vetėm ėshtė Krijuesi, Mbėshtesi i jetės, Furnizuesi, Kontrolluesi - burimi i tė gjtha begative dhe dėmeve nė Duart e tė cilit ėshtė Gjykimi dhe fati final i njerėzve. Kėrkon pėrmes sensit normal dhe arsyes qė vetėm Ai tė adhurohet.

Megjithėse koncepti i adhurimit (Ibadet) ka qenė gradualisht i reduktuar nė pėrdorimin e zakonshėm pėr tė kuptuar pak mė shumė sesa kryerja e disa riteve dhe rituale fetare, ndėrsa pėrkufizimi i vėrtetė dhe original ėshtė mė pėrfshirės. Ai pėrfshin tė gjitha veprat dhe qėllimet e motivuara nga njė njohje e madhėshtisė – atė kombinim tė dashurisė dhe frikės, duke prodhuar pėrpjekje pėr tė kėnaqur tė adhuruarin dhe pėr tė shmangur pakėnaqėsinė e tij. Njė objekt adhurimi vazhdimisht zotėron mendjen e adhuruesit dhe si rrjedhojė drejton sjelljet e tij, tė dyja ato tė vetėdijshmet dhe tė pavetėdijshmet. Pėrkufizimit korrekt duhet tė jetė i qartė qė pėrkundėr qė pėrmendin “La ilahe il-lallah”, objekti i dikujt i adhurimit mund tė jetė diēka tjetėr pėrveē Allahut, subhanehu ve teala: “A e ke parė ti atė i cili ka marrė si zotin e tij dėshirat e veta dhe (kėshtu) Allahu e ka humbur atė pėrshkak tė dijes? ”[el-Xhathijah: 45: 23]

Ata ndjekėsit e gėnjeshtrės nė formė tė ideologjive politike dhe liderėve kombėtarė, zakoneve tė huaja, pasurisė, modės ose gėzimeve tė ndryshme tė dynjasė mund tė supozojnė qė duke i bėrė sexhde Allahut ata e adhurojnė Atė tė vetėm. Por Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, me vendsomėri e ka korrigjuar kėtė keqkuptim. Njė herė, Adij bin Hatim hyri ndėrsa Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ishte duke recituar njė ajet nga Kur’ani: “Ata i morėn dijetarėt dhe priftėrinjtė e tyre si zota tjetėr pėrveē Allahut dhe (gjithshtu) Mesihun, birin e Merjemes. Dhe ata nuk ishin tė urdhėruar tjetėr veēse pėr tė adhuruar Njė Zot…. ” [Et-Tevbe 9: 31]

Adij ( i cili mė parė ka qenė i krishterė) ka thėnė: ”O i dėrguar i Allahut, Ata nuk i adhuronin ata”. Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, iu pėrgjigj: ”A nuk i thanė atyre qė e ndaluara ishte e lejuar dhe e lejuara ishte e ndaluar dhe ata i ndoqėn ata nė kėtė? ” Kur Adij e pranoj: ”Po” Pejgamberi, sal-lallahu alejhi ve sel-lem, ka thėnė: ”Ai ishte adhurimi i atyre ndaj tyre (priftėrinjve)”. [Ahmedi dhe et-Tirmidhiu]

Kėshtu adhurimi ishte pėrkufizuar si bindje - njė fakt qė bėhet i qartė nga ēdo studim siperfaqsorė tė Kur’anit nė tė cilin Allahu, subhanehu ve teala, ka urdhėruar duke pėrsėritur: “Bindju Allahut dhe tė Dėrguarit” [ajetet 3; 32; 3: 132; 4: 59; 8: 1; 8: 46; 24: 54; 47: 33, dhe shumė ajete tė tjera qė dallojnė por kanė tė njėjtin kuptim]

“Legjislacioni ėshtė vetėm pėr Allahun. Ai ka urdhėruar qė ju tė mos adhuroni askėnd pėrveē Tij. Ajo ėshtė feja e drejtė por pjesa mė e madhe e njerėzve nuk dinė” [Jusuf : 12: 40]

Dy lloje tė shirkut ishin tė zakonshme pėrpara dhe pas Profetėsisė sė Muhammedit, sal-lallahu alejhi ve sel-lem,. E para nga kėta ėshtė drejtimi i akteve tė adhurimit tė tjerėve pėrveē Allahut ndėrkohė duke pohuar besimin tek Ai. Kur’ani urdhėron: “Dhe mos merr krahas Allahut asnjė Zot. Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Tij” [el-Kasas : 28: 88]

Lloji tjetėr i shirkut ėshtė pėrkatėsia me ligjet dhe gjykimet e tjera pėrveē ligjeve dhe gjykimeve tė Allahut.

“A i vure re ata qė mendojnė se besuan atė qė tė zbriti ty, dhe atė qė zbriti para teje, se si dėshirojnė mes tyre tė gjykojė djalli (taguti), e duke qenė se janė urdhėruar qė tė mos e besojnė atė. E djalli dėshiron t'i humbė nė pafundėsi.”. [el-Nisa: 4: 60]Humbja e teuhidit ėshtė ngjarja mė e trishtueshme sot, nė praninė e filozofive tė huaja dhe stileve tė jetės sė tyre, shtypjes politike, bidateve-shpikjeve tė reja nė fe, formave tė pa numėruara tė mosbindjes. Allahu, subhanehu ve teala, paralajmėron: “Ndiqeni atė ēfarė ju ėshtė shpallur ju nga Zoti i juaj. Dhe mos ndiqni zota tė tjera pėrveē Tij”[A’rafė: 7: 3]

“Nė qoftė se u bindesh shumicės (mohuese qė janė) nė tokė, ata do tė largojnė ty nga rruga e All-llahut...” [el-En’am 6: 116]

“Njė shumicė (e mohuesve), duke mos pasur kurrfarė dije, por vetėm nga pasionet e tyre, duan t'i largojnė nga e vėrteta (njerėzit). Po Zoti yt di mė sė miri pėr ata qė i shkelin dispozitat”. [el-En’am 6: 119]

“Dhe mos iu bind atij zemrės sė cilit ne ia kemi larguar tė pėrkujtuarit tonė dhe ndjek dėshirat e tij dhe qė e teprojnė (dalin nga limitet e caktuara nga Allahu)” [el-Kehf 18: 28]Pėrmisimi do tė kryhet vetėm kur maxhoranca e muslimanėve do tė kthehet tek adhurimi i vėrtetė i Allahut dhe nuk do tė tolerojė mė shirkun-mohimin dhe mosbesimin e Zotit nė tė gjitha aspektet. Xhihadi i madh kundėr tiranisė dhe shtypjes kudo nė botė nuk do tė pranohet nga Allahu e as tė ndihmohet nga Ai derisa pjesėmarrėsit tė janė me tė vėrtetė tė dedikuar pėr nė ēėshtjen e Tij dhe tė pastruar nga tė gjitha motivimet e tjera. Xhihadi kundėr vetėvetes dhe pėrmirėsimi i shpirtit janė hapat e parė drejt xhihadit pėr islam.

“Me tė vėrtetė, Allahu nuk e ndryshon gjendjen e njė populli pėrderisa ata tė ndryshojnė atė ēfarė ėshtė nė vetetet e tyre… ”[er-Rad 13: 11]
Zgjidhja fillon me individin…nė vete.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
 
Kthimi ne njeshmerine e Zotit.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E FESE {*_*} :: TEOLOGJI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website