Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Nje e qeshur ju sheron,ja dhe terapite

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Nje e qeshur ju sheron,ja dhe terapite   Wed Feb 20, 2008 11:50 am

Studimet e fundit konfirmojnė atė qė mjekėsia popullore e di prej kohėsh. Stresi dhe trishtmi ulin mbrojtjen e trupit. Dhe argėtimi tė bėn tė dobėsohesh.

Kėshillat :

Tė qeshėsh

Ul stresin dhe djeg kaloritė pasi kur qeshim ne aktivizojmė deri 400 muskuj. Sipas kėrkuesve tė qeshėsh 100 herė ėshtė e barazvlefshme me 15 minuta nė bicikletė.

Tė qash

Mos i ndrydhni kurrė lotėt: vetėm kėshtu mund tė eliminohen substancat kimike, tė cilat, nėse mbahen brenda do tė ushqenin njė tension tė dėmshėm pėr sistemin imunitar dhe atė tretės

Stresi
Nėse sipėrmarrje tė vėshtira u mbajnė tė varur, eliminoni 5 gjėra nga lista e atyre qė keni pėr tė bėrė. Merrni frymė thellė, pėrpiquni tė ēlodheni dhe vetėm pasi tė keni bėrė kėto, shtroni sėrisht problemin

Inati

Nėse jeni tė pėrfshirė nė njė grindje largohuni dhe merrni frymė thellė dhe kėtė bėjeni pėr njė kohė tė gjatė. Nė kėtė mėnyrė ulet menjėherė ritmi kardiak dhe presioni i gjakut.

Tė qeshėsh tė bėn mirė pėr zemrėn, por me inatin presioni ngjitet nė qiell. Xhelozia shkakton dobėsi dhe pagjumėsi, ndėrsa stresi shton rrezikun e diabetit dhe sėmundjeve tė zemrės. Nė ēfarė mase emocionet tona kushtėzojnė shėndetin tonė? Kėtė pėrgjigje e japin studimet e "terapisė sė humorit".

Tė grindesh

Kur grindemi, presioni i gjakut rritet dhe jep efekte tė cilat mund tė shfaqen me kalimin e kohės. Sipas Gzetės Nėrkombėtare tė Psikofiziologjisė, dhe pse mund tė kenė kaluar javė nga grindja, mjafton tė mendojmė se ēfarė ka ndodhur dhe presioni i gjakut rritet menjėherė. Njė grindje gjysėm orėshe me partnerin kėrkon tė paktėn njė ditė pėr tu shėruar. Dhe tek ēiftet qė grinden rregullisht, koha dyfishohet. Sipas kėrkuesve tė Universitetit Shtetėror tė Ohaios, kėrkimi ėshtė bėrė pėr shkak tė rritjes sė numrit tė molekulave qė shkaktojnė enjtje dhe nė nivele tė larta, mund tė shkaktojnė artrit, diabet, sėmundje tė zemrės dhe kancer.

Tė dashurohesh

Kėrkues tė Universitetit tė Pavias kanė zbuluar qė kur dashurohemi nivelet e faktorit tė rritjes sė nervave, ngrihen dhe rrinė nė kėtė gjendje pėr pothuajse njė vit. Kjo substancė rinovon qelizat e trurit, duke ndihmuar nė kėtė mėnyrė nė riparimin dhe pėrmirėsimin e sistemit nervor dhe tė memorjes. Pėr fat tė keq kėto nivele ulen pas njė viti, kur nga dashuria romantike hyn realiteti.

Tė jetosh nėn presion

Tė jetosh nė njė gjendje tė pandryshueshme tensioni shkakton efekte tė njohura mirė. Njė profesor i shkencave biologjike nė Universitetin e Standfordit e shtron kėshtu ēėshtjen: "Kur duhet tė zgjedhim mes impenjimit deri nė fund, apo heqjes dorė nga gjithēka, trupi ynė lė mėnjanė pothuajse ēdo projekt frytdhėnės. Memorja dhe pėrpikmėria bien, truri lodhet mė lehtė dhe rrezikojmė depresionin". Tek individėt tė cilėt prej vitesh janė nė njė gjendje stresi kronik, nivelet e larta tė glukozės dhe yndyrnave nė gjak rriten dhe nė kėtė mėnyrė shtohet rreziku i sėmundjeve tė zemrės dhe diabetit. Dhe veē kėsaj stresi shton nivelin e kolesterolit.

Tė qeshurat e pakontrolluara

Disa shkencėtarė tė Universitetit tė Kalifornisė kanė zbuluar qė tė qeshurit ēlodh muskujt, zvogėlon hormonet pėrgjegjėse tė sresit dhe presionin. Sipas kardiologėve tė Universitetit tė Marilandit, e qeshura ul rrezikun e infraktit sepse ul stresin, i cili shkatėrron muret e brėndshme tė enėve tė gjakut. Njė e qeshur e fortė bėn qė tė djegėsh kalori, pasi aktivizon deri nė 400 muskuj. Disa kėrkues janė tė mendimit qė 100 tė qeshura janė tė barabarta me 10 minuta aktivitet aerobik ose 15 minuta me biēikletė.

Tė fshehėsh inatin tėnd

Dhe tė nxjerrėsh inatin tėnd, dhe ta mbash atė brenda ka efekte negative. Sipas njė studimi nė Miēigan, tek gratė e akuzuara padrejtėsisht, tė cilat e kanė fshehur inatin e tyre, rreziku pėr tė vdekur nga infrakti, ose kanceri dyfishohet. Ndėrsa shfryrjet e inatit mund tė ngrenė adrenalinėn, presionin dhe rrahjet e zemrės. Rreziku i infraktit, tek ato qė e kanė kaluar moshėn 50 vjeē, rritet 5 herė mė shumė. Forma mė modeste tė inatit siē janė: padurimi, irritimi, mund tė dobėsojnė sistemin imunitar dhe nė kėtė rast jemi mė tė ekspozuar ndaj rreziukut tė infeksionit.

Tė shpėrthesh nė tė qara

Kur qajmė lirohemi nga emocionet negative.Njė biokimist amerikan ka analizuar lotėt emocionale dhe ato qė dalin nga qepa. Lotėt emocionale shfaqin nivele mė tė larta hormonesh dhe neurotrasmetuesish tė lidhur me stresin dhe e qara ul presionin e gjakut dhe ritmin e zemrės. Qėllimi i tė qarit emotiv ėshtė ai i eleminimit tė substancave qė shkaktojnė stresin. Nėse kėto lotė i mbajmė pėr brenda trupi ynė do tė bėhėj i opėrshtatshėm pėr efekte negavtive tė ankthit mes tė cilave, dobėsim i sistemit imunitar dhe aftėsive tė memorjes dhe atyre tretėse.

Tė ndjesh xhelozi

Nga tė gjitha emocionet njerėzore xhelozia ėshtė nga mė tė shumtat dhe mė tė dhimbshmet, dhe ėshtė gjithashtu mė e vėshtira pėr tu kontrolluar. Ndėrsa njerėzit xhelozohen kur dyshojnė pėr njė konkurent seksual, xhelozia femėroreshkaktohet nga njė dyshim pėr njė tradhėti tė mundshme. Nė xhelozi pėrzihen frika, stresi dhe zemėrimi. Kush ėshtė viktimė e kėsaj ndjenje vuan nga ankthi, nga pagjumėsia dhe nga rritja e presionit tė gjakut, tė rrahjeve tė zemrės dhe tė nivelt tė adrenalinės.

Tė pėrkėdhelesh nė divan

Ėshtė "hormoni i dashurisė", ėshtė ajo qė nė njė ēift ngjall dėshirėn pėr tu pėrkėdhelur, qė shkakton prodhimin e Dhea, hormoni antimoshė dhe antistres e cila bėn dhe riparimin e qelizave. Dhe masazhi ndihmon pėr tu ndier mė mirė.

Ndjenja e mirėnjohjes

Tė ndihesh mirėnjohės pėr dikė, pėrforcon sitemin imunitar, ul presionin dhe pėrshpejton sėmundjen. Doktorėt, pas njė studimi kanė zbuluar se mirėnjohja dhe kėnaqėsia, nė dashuri, prodhojnė hormonin qė disaktivizon stresin.

Tė ndihesh poshtė me humor

Depresioni, pesimizmi dhe apatiajanė tė lidhur me nivele bazė tė disa neurotrasmetuesve qė shkaktojnė njė ndjenjė mirėqenieje. Njėra nga kėto ndihmon tė qetėsojė perceptimin e dhimbjes dhe tjetra ėshtė e lidhur me dėshirėn, dhe kjo mund tė bėjė tė ndihemi tė qetė.

Marre nga : Gazeta Shekulli


Edituar pėr herė tė fundit nga Dano nė Sun Mar 16, 2008 10:04 am, edituar 2 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
BebiBalerina
Perparues
Perparues
avatar

Numri i postimeve : 973
Age : 28
Location : nen rrahjet e zemres tende...:p
Name : 3
Points : 3
Registration date : 01/03/2008

MesazhTitulli: Re: Nje e qeshur ju sheron,ja dhe terapite   Tue Mar 04, 2008 7:11 am

tani e mora vesh un pse jan ca njerez qe han shum kaq te dobet lol
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Nje e qeshur ju sheron,ja dhe terapite   Tue Mar 04, 2008 9:29 am

BebiBalerina shkruajti:
tani e mora vesh un pse jan ca njerez qe han shum kaq te dobet lol
ehhhhhhhhhhhhhh sa ke per te mesu ti :P :P :P :P :P Very zemer

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
BebiBalerina
Perparues
Perparues
avatar

Numri i postimeve : 973
Age : 28
Location : nen rrahjet e zemres tende...:p
Name : 3
Points : 3
Registration date : 01/03/2008

MesazhTitulli: Re: Nje e qeshur ju sheron,ja dhe terapite   Wed Mar 05, 2008 12:00 am

po normal, gjith jeta mesim eshte :P
kiss
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Nje e qeshur ju sheron,ja dhe terapite   Wed Mar 05, 2008 9:30 am

BebiBalerina shkruajti:
po normal, gjith jeta mesim eshte :P
kiss
))

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Roxana
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 266
Location : Parajse
Name : 0
Points : 0
Registration date : 24/02/2008

MesazhTitulli: Re: Nje e qeshur ju sheron,ja dhe terapite   Tue Mar 11, 2008 11:34 pm

Very shume interesante Very:D:D:D:D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Nje e qeshur ju sheron,ja dhe terapite   Wed Mar 12, 2008 8:41 am

Roxana shkruajti:
Very shume interesante Very:D:D:D:D
interesant jom edhe vet un Very

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Roxana
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 266
Location : Parajse
Name : 0
Points : 0
Registration date : 24/02/2008

MesazhTitulli: Re: Nje e qeshur ju sheron,ja dhe terapite   Thu Mar 13, 2008 6:47 pm

Duket dano duket Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Nje e qeshur ju sheron,ja dhe terapite   Sun Mar 16, 2008 10:05 am

Roxana shkruajti:
Duket dano duket Very
e pra e Very

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Nje e qeshur ju sheron,ja dhe terapite   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Nje e qeshur ju sheron,ja dhe terapite
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: TRUPI DHE SHENDETI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website