Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 NE MBROJTJE TE GJUHES DHE TRADITES SONE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: NE MBROJTJE TE GJUHES DHE TRADITES SONE   Fri Aug 14, 2009 6:47 pm

Nė mbrojtje tė gjuhės dhe traditės sonė:

A MUND TĖ LIROHEMI NDONJĖHERĖ NGA PĖRSHĖNDETJET NĖ GJUHĖT E HUAJA?!

Edhe sot, nė shekullin e 21-tė, kur kemi dy shtete tė pavarura dhe sovrane shqiptare , kur kemi me dhjetėra universitete e kolegje kombėtare, akademi tė shkencave dhe arteve , institucione albanologjike dhe tė gjitha tė mirat tjera qė i duhen njė populli dhe njė kombi pėr t’ i ruajtur traditat, gjuhėn, kulturėn dhe vlerat e veta kombėtare , ne , si duket as se si nuk po mund tė edukohemi nė frymėn e pastėr kombėtare dhe as se si nuk po mundemi qė tė lirohemi njėherė e pėrgjithmonė nga ndikimet e kulturave tė popujve tjerė , nė veēanti nga ndikimet e ish popujve okupatorė tė trojeve etnike shqiptare !

Ndikime tė kėtilla , kemi ende nė ēdo pore tė jetės sonė, si nė gjuhė, ashtu edhe nė kulturė nė pėrgjithėsi , por kėsaj radhe do tė ndalemi tek pėrshėndetjet tė cilat nė shumicėn e rasteve , ende i bėjmė nė gjuhėt e huaja , edhe pse i kemi me bollėk fjalėt tona pėrshėndetėse tė cilat janė aq tė ėmbla dhe tingėllojnė aq bukur !

Mirė se erdhe dhe mirė se u gjeta !

Kėto dy fjalė pėrshėndetėse qė janė kaq tė ėmbla dhe tingėllojnė kaq bukur nė gjuhėn amtare shqipe , tek njė numėr i madh i krahinave shqiptare tė Kosovės, Luginės sė Preshevės dhe tė Maqedonisė , as sot e kėsaj dite nuk janė nė pėrdorim tė sė folmes popullore , nė rastet kur presim ndonjė mysafir , mik, shok , apo dashamirė , i cili vjen pėr tė na vizituar !

Nė vend qė mysafirin tonė , ta pėrshėndesim duke i dėshiruar mirėseardhje nė gjuhėn amtare shqipe :”Mirė se erdhe!”, apo: “Mirė se na erdhėt!”, nė tė folmen tonė popullore , nė vazhdimėsi priten mysafirėt me fjalėn pėrshėndetėse turke:”Hosh gėlden”, apo “Hosh gėldiniz”!, me ē’ rast mysafiri do t’ ua kthejė :”Hosh bolldėn!”

Madje, pjesa dėrmuese e pėrdoruesve tė kėtyre fjalėve tė huaja pėrshėndetėse , duke mos e njohur gjuhėn turke, e deformojnė shprehjen :”Hosh gėlden”, duke e shqiptuar gabimisht:”Hosh gjolldėn!”

Ēka ėshtė edhe mė e ēuditshme nga ana e konsumuesve permanent tė kėtyre shprehjeve pėrshėndetėse, ėshtė fakti se edhe po deshi dikush qė t’ a pėrshėndes mysafirin nė gjuhėn shqipe , mysafiri nė shumė raste do tė ndihej nė veti si i tallur dhe si i pa pėrshėndetur ?!

Krahas terminologjisė sė pėrshėndetjeve nė gjuhėn turke, nė mentalitetin e shumicės sė popullatės sonė, ėshtė ngulitur thellė edhe pėrshėndetja nė gjuhėn arabe:”Selamun alejkum” dhe “Alejkum selam”, pėrshėndetje kėto qė shumica prej nesh, as qė e di se ēfarė kuptimi nė tė vėrtetė kanė?!

Fill pas kėtyre dy shprehjeve me tė cilat pėrshėndetėn mysafirėt tek ne, menjėherė pason nė vazhdimėsi nga tė gjithė mysafirėt e pranishėm shprehja tjetėr arabe: ”Merhaba!”, me tė cilėn mysafirėt paraardhės i drejtohen mysafirit qė do tė vjen nė odė pas tyre ! Kjo shprehje ėshtė e ditur se e ka kuptimin “Mirė se erdhe!” Mirėpo, nė mentalitetet e rretheve tė ndryshme, po qe se dikush i thotė dikujt nė gjuhėn shqipe :”Mirė se erdhe!”, nuk do tė mirėpritej nga tė pranishmit tjerė dhe do tė konsiderohej si pėrshėndetje e vėrtetė serioze !?

Shprehjet pėrshėndetėse nė gjuhėn arabe:”Selamun alejkum”,”Alejkum selam” dhe “Merhaba”, mė sė tepėrmi pėrdorėn nė rastet e ceremonive dhe ritualeve tė vdekjes, qoftė nė ditėn e varrimit, qoftė nė ditėt e ngushėllimeve, qoftė nė ceremonitė e Qelimeve! Kėto pėrshėndetje bėhen mė shumė sa pėr t’ ua mbarua qejfet hoxhallarėve dhe hanxhinjve tė cilėt zakonisht janė tė ulur nė krye tė vendit dhe ata e mbajnė tymonin komandues gjatė tė gjitha ceremonive e ritualeve fetare !

Zhargoni i pėrshėndetjeve tė tilla , nuk do tė ishte i ēuditshėm nė rastet kur dėgjohen nga njerėzit e moshuar dhe tė pa shkolluar , por kur kėtė zhargon e dėgjon nga goja e disa intelektualėve me alamet titujsh shkencor, atėherė nuk ka se si tė mos iritohet njeriu dhe tė mos zhgėnjehet nga keqpėrdorimet dhe dhunimet qė i bėhen pamėshirshėm gjuhės amtare shqipe !

Njė shprehje tjetėr urimi, nė gjuhėn turke , e cila ka marrė pėrmasa mbi tė gjitha hapėsirat shqiptare , ėshtė ajo e tipit :”Jasha! Jasha!”

Kėtė shprehje urimi e cila ka kuptimin :”Rrofsh! Rrofsh!”, na e kanė servuar dhe shti nė pėrdorim grupet muzikore, kėngėtarėt e estradės, nėpėr dasmat dhe ahengjet e ndryshme popullore . Shprehje kjo, tė cilėn artistėt e estradės dasmore e kanė importuar nga kultura turke dhe rome , pėr t’ ua rritur mendjen dasmorėve dhe pėr t’ i nxitur ata qė t’iu dhurojnė sa mė shumė para “bakshishte”(dhurata) !

Duke e shfrytėzuar mentalitetin e ulėt tė disa personave tė pasur dhe tė etur pėr t’ ua pėrmendur emrin pėrmes mikrofonave dhe altoparlantėve, para masės sė dasmorėve, kėngėtarėt dasmorė nė vazhdimėsi brohorasin emrat e tyre nė kėtė stil:”Jasha ! Jasha Hafiz pasha! I ke xhepat shumė tė trasha !” Ose :”Jasha Hafiz , jasha!”

Dhe fill pas kėtyre brohoritjeve tė mėdha publike , Hafizi dhe Hafizat tjerė qė do t’ u pėrmendet emri pėrmes mikrofonit, do t’ i nxjerrin portofolet e tyre “tė trasha” dhe do t’ i qerasin kėngėtarėt me para deri nė centin e fundit tė xhepit tė tyre, vetėm e vetėm qė para masės sė dasmorėve tė tregohen se janė “kavalierė” dhe “pasanikė”!

Pra, siē po shihet degradimi , nėpėrkėmbja dhe asimilimi i vlerave tona kulturore , jo rrallė shpėrblehet edhe me para !

Gjilan, mė 12 Korrik 2009. Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
NE MBROJTJE TE GJUHES DHE TRADITES SONE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website