Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 LUGETĖRIT E URAVE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: LUGETĖRIT E URAVE   Mon Jun 29, 2009 11:16 pm

Nė 8 – vjetorin e manifestimit tradicional familjarė “Takimet e vendlindjes” nė Tugjec tė Malėsisė sė Gollakut tė Kamenicės:

LUGETĖRIT RRĖNUES TĖ URĖS SĖ SHENJTĖ – TANI RRĖNOJNĖ EDHE URAT NDĖRLIDHĖSE FAMILJARE

Me nismėn e njė grupi intelektualėsh entuziastė me gjenezė nga fshati Tugjec i Malėsisė sė Gollakut tė Kamenicės , tė cilėt kanė migruar nėpėr qendrat urbane tė Kosovės , nė koordinim me strukturat lokale vendore , nė vitin 2001 morėn vendim unanim qė tė organizohet manifestimi tradicional familjarė “Takimet e vendlindjes” me seli qendrore nė Tugjec .

Po atė vit, u mor vendim unanim qė kėto “Takime” tė mbahen pėr ēdo vit tė dielėn e fundit tė muajit qershor .

Arsyet pėr pėrcaktimin e kėsaj dite pėr mbajtjen e kėtyre “Takimeve” ishin tė shumta , por mė kryesoret ishin:

-Muaji Korrik , ėshtė muaji vlugut tė punėve nė bujqėsi , muaji i pushimeve verore, bregdetit, martesave, fejesave dhe mbi tė gjitha njė varg takimesh simotra qė organizohen tradicionalisht nė fshatrat e kėsaj Malėsie si qė janė: Desivojca, Velegllava, Poliēka, Lisocka, Gjyrisheci, Busavata, Zajēeci etj.

Dita e caktuar pėr mbajtjen e “Takimeve tė vendlindjes” nė fshatin Tugjec, u tregua si ditė shumė e pėrshtatshme pėr tė gjithė dashamirėt, adhuruesit, bijtė dhe bijat e kėsaj Malėsie .

Interesimi pėr pjesėmarrje nė kėto “Takime” , sa vinte e shtohej nga viti nė vit , ku numri i pjesėmarrėsve familjarė dhe adhurues tė kėsaj Malėsie, i afrohej shifrės prej 10 deri nė 15 mijė vetė, nga tė gjitha vendet dhe krahinat shqiptare, nga diaspora dhe nga Anadolli .

Aty pėrmes lotėve tė gėzimit , derdhej malli vėllazėror nė rastet kur ata shiheshin , njoftoheshin dhe pėrqafoheshin pas shumė dekadash ndarjeje !

Nė Tugjec, jehonte kėnga e fuqishme, hidhej vallja qė bashkonte vėllezėr e motra tė ndara me decenie nga stihitė e kohės !

Pėr brenda 7 viteve tė jetės sė kėtij Manifestimi , erdhėn nė Tugjec nga tė katėr anėt e trojeve shqiptare, mė se 150 kėngėtarė, rapsodė, artistė, humoristė, valltarė, instrumentistė, aktorė, poetė, shkrimtarė, politikanė, fėmijė, tė rinj, vajza, nuse, gra, plaka, pleq...tė cilėt e gjenin freskinė e shpirtit nė hijen e ahishtės nė oborrin e xhaxhi Demir Vesel Kosumit dhe e shuanin etjen me ujė tė burimit nga pusi i ish Komunės sė Tugjecit.

“Takimet e vendlindjes” nuk pėrfundonin dot, pa vizitat qė iu bėheshin trojeve tė rrėnuara dhe varrezave te tė parėve tanė, qė ua kthyem shpinėn dhe i lamė atje nė vend tė rojeve tė kufirit Kosovė – Serbi !

Tė gjithė kėta vizitorė – pelegrinė tė Vendlindjes dhe mysafirė nga tė katėr anėt, vinin nė Tugjec me automjetet e tyre, me bukėn e tyre dhe me shpenzimet e tyre !

Po edhe artistėt e estradės muzikore vinin kėtu, nga shumė vende tjera, pėr ta nderuar, madhėruar dhe pėr t’ ia dhuruar kėngėt e shpirtit kėsaj Malėsie legjendare, tė gjithė me bukė tė vet dhe shpenzime vetjake ! Nė tė njėjtėn mėnyrė dhe kushte u pėrballėn edhe organizatorėt e kėtyre manifestimeve , tė cilėt nuk e kursyen mundin, pėrpjekjet, shpenzimet pėr t’ i dhėnė shpirt e jetė kėsaj Malėsie !

Askush nga institucionet lokale, as qendrore nuk e ndihmoi kurrė me asgjė kėtė manifestim, i cili shumė shpejt u bė i lakmueshėm dhe shumė i kėndshėm pėr tė gjithė njerėzit gjithandej trojeve shqiptare .

Mirėpo, si nė ēdo pore tė jetės sonė, ashtu edhe ndaj organizimit tė kėtij Manifestimi dhe organizatorėve tė tij, shumė shpejt u ringjallėn lugetėrit rrėnues tė Urės sė Shenjtė dhe dolėn edhe nė Tugjec, pėr ta rrėnuar njė Manifestim tė vetėm tė kėtij lloji nė kėtė Malėsi, tė cilit ia kishte lakmi ēdo kush!

Lugetėrit e natės, qė nga fillimi i jetėsimit tė kėtij Manifestimi, e filluan luftėn e tyre tė fshehtė pėr rrėnimin sa mė tė shpejtė tė tij! Ata, i pėrdorėn mjetet dhe metodat mė perfide pėr t’ ia arritur suksesit tė tyre . Ia filluan shpifjeve, pėrgojimeve dhe mashtrimeve mė tė pa skrupullta ndaj njerėzve tė pa informuar !

Lugetėrit e natės, tė maskuar filluan t’ i frikėsojnė vizitorėt e largėt, t’ ua marrin para pėr hyrje dhe parkim tė veturave, para nė emėr tė Kėshillit Organizativ...e ēka jo tjetėr?! E tėrė kjo veprimtari zhvillohej me qėllim tė rrėnimit dhe komprometimit tė kėtij Manifestimi!

Lugetėrit e natės, filluan qė tė kėrkojnė nga Kėshilli Organizativ, qė kėto “Takime” tė mbahen me karakter shėtitės: prej njė lagjeje nė njė tjetėr, prej njė fshati nė njė fshat?!

Pastaj e ndėrruan skenarin e tyre rrėnues dhe filluan qė tė propagandojnė nėpėr popull se gjoja, edhe dita e mbajtjes sė “Takimeve” do tė shtyhej pėr njė muaj mė vonė?!

Filluan tė shpifin lloj-lloj intrigash ndaj anėtarėve tė KO tė manifestimit!

Lugetėrit rrėnues tė urave tė bashkimit familjarė, madje, shkuan aq larg, sa kishin dashur qė kėtė manifestim ta shfrytėzonin dhe shndėrronin nė njė Lėvizje tė Re politike, me ē’ rast edhe ishin vetėzgjedhur edhe organet drejtuese qė nga Kryetari e te poshtė?!

Lugetėrit rrėnues tė urave ndėrlidhėse familjare dhe kulturore, mė nė fund ia arritėn qėllimit tė tyre dhe nė 8- vjetorin e jetės sė kėtij Manifestimi, ata pėrmes intrigave dhe veprimeve tė nėntokės, ia arritėn qė ta shuajnė aktivitetin dhe organizimin e Manifestimit tradicional “Takimet e vendlindjes” nė fshatin Tugjec!

Njerėzit, familjarėt, dashamirėt dhe adhuruesit e kėtyre “Takimeve”, me padurim pritnin ardhjen e tė dielės sė fundit tė Qershorit, pėr tė dalė nė Tugjec dhe pėr t’ u ēmallur me familjarė, miq, shokė e dashamirė ! Ata nga tė katėr anėt thėrrisnin me telefona dhe kėrkonin informata pėr Manifestimin !

Tė dielėn e fundit , mė 28 Qershor 2009, turmat dhe kolonat e automjeteve ngjiteshin kodrinave tė Malėsisė sė Gollakut, pėr nė fshatin Tugjec, por fatkeqėsisht, KO i Manifestimit , ishte bllokuar dhe paralizuar sė vepruari pa asnjė shpjegim !

Mijėra njerėz dolėn dhe u kthyen tė zhgėnjyer, pa asnjė pritje, program as shpjegim tė kėsaj disfate ?!

Kėshtu, lugetėrit rrėnues tė urave ndėrlidhėse familjare e kulturore, pas 8 viteve, ia arritėn qė ta rrėnojnė, shuajnė dhe pėrmbysin njė manifestim i cili me shumė mund e pat formuar fizionominė e vet dhe qė shumė kush ia kishte lakmi pėr tė mirė dhe tė mbarė!

Lugetėrit rrėnues tė urave ndėrlidhėse familjare, miqėsore dhe kulturore i paēin nė qafė tė gjitha mėkatet e asaj popullate dhe asaj Malėsie dhe s’ ka dyshim se pėrgjegjėsia historike e kėtij rrėnimi, do tė bie mbi ta !

Gjilan, mė 28 Nėntor 2009. Demir KRASNIQI

Anėtarė i KO dhe drejtues artistik i programit kulturor tė Manifestimit tradicional “Takimet e vendlindjes” nė Tugjec
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
LUGETĖRIT E URAVE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BISEDA DHE DISKUTIME {*_*} :: INFORMACIONE-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website