Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 INTEGRIMI I SHQIPTARĖVE NĖ SHOQĖRINĖ GJERMANE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: INTEGRIMI I SHQIPTARĖVE NĖ SHOQĖRINĖ GJERMANE   Fri May 08, 2009 11:29 pm

KURSISTĖT SHQIPTAR PĖR INTEGRIM NĖ SHOQĖRINĖ GJERMANE

Gepostet von cakaj07 @ 12:52 1 Kommentare
1 Kommentare:

Am/um 8. Mai 2009 05:51 , Blogger cakaj07 meinte...

ė mesin e tė huajėve qė po integrohen nė shoqėrinė gjermane veq nacionalitetit turk,polak ,edhe disa shqiptarė nga Gladbecku po ndjekin me njė sukses tė lakmueshėm kursin pėr integrim nė shoqėrinė gjermane! Dėshirėn pėr integrimgetattachmentaspx.jpeg e bazojmė nė faktin se Gjermania u tregua njė ndėr vendet mė humanitare nė Evropė dhe nė gjithė botėn nė aksionet ndėrkombėtare pėr t’i ndihmuar popujt nė fatkeqėsi tė shkaktuara nga natyra, nga terrori shtetėror dhe nga luftėrat qė ndodhėn dhe qė po ndodhin.
Gjermania strehoi mijėra refugjatė shqiptarė qė u detyruan tė braktisin vendin e vet nėn sundimin diktatorial tė ish RSFJ qė nga koha e Titos e deri te koha e Millosheviqit. Pėr ndihmat humanitare qė i bėri populli dhe shteti gjerman ndaj popullit shqiptar edhe nė luftėn e fundit tė Millosheviqit mė 1999 edhe pas luftės, ne i ēmojmė shumė dhe i jemi mirėnjohės popullit dhe Qeverisė Gjermane.
Nė Gjermani sot jetojnė njė numėr shumė i madh i shqiptarėve qė me dekada tė tėra, me punėn e vet tė zellshme, kanė ndihmuar nė ndėrtimin e saj. Nuk duhet harruar se ka disa qindra mijėra familje shqiptare qė nė tokėn gjermane i kanė varrosur edhe familjarėt e tyre dhe se nė Gjermani i kanė krijuar familjet, aty iu kanė lindur edhe fėmijėt e tyre, duke e njohur atė si Atdhe tė vetin tė dytė. Sepse njė shumicė e kanė marr edhe shtetėsinė gjermane.Tė rinjėt shqiptar kėtu kanė njė lehtėsim,ata tani ndihen tė integruar nė shoqėrinė gjermane,qoftė nė gjuhė,shoqėrim dhe administratė jetojnė nė Gjermani nė shumicė dėrrmuese jetojnė nė miqėsi e harmoni me fqinjėt e vet gjermanė, duke i respektuar ligjet dhe duke u integruar nė kulturėn vendore. Tėrė kėto fakte dėshmojnė pėr njė miqėsi mes dy popujve tanė. Miqėsi e lidhje qė i takon qytetėrimit mė tė vjetėr evropian, tė cilėn miqėsi nuk ka mundėsi ta vejė nė pikėpyetje askush!
Kemi besim se kėto marrėdhėnie miqėsore nė mes dy popujve tanė do tė kultivohen edhe nė tė ardhmen, getattachmentaspx.jpeg

Tė rinjėt qė erdhėn kėtu nė mosha tė njoma,ose ata qė lindėn kėtu shpresojmė tė mos i gllabėrojnė asimilimi,pasi qė ėshtė obligim moral dhe kombėtar i prindėrve tė ruajnė fėmiun e tyre nga asimilimi,por edhe shkollat shqipe me mėsim plotėsues veprojnė nė qdo Land gjerman.Nė vėshtėrsi integrimi nė shoqėrinė gjermane hasin disa qė fillimisht kanė ardhur kėtu nė moshė pak mė tė shtyrė si dhe pėr shkaqe tė ndryshme si ato tė punėsimit,as nuk kanė pasur kohė kontaktimesh me shoqėrinė gjermane,as nuk iu janė pėrkushtuar leximeve dhe stėrvitjeve nė zotėrimin e gjuhės gjermane.Tani ne nuk mund tė flasim kėtu pėr njė shoqėri tė pa arsimuar shqiptare,sepse shqiptarėt kėtu erdhen tė arsimuar,disa prej tyre edhe i kryan studimet kėtu,mirėpo ata tė cilėt nuk iu pėrkushtuan mėsimit tė gjuhės gjermane,sado tė arsimuar tė jenė nuk janė tė integruar sa duhet nė shoqėrinė gjermane dhe nuk mund tė kyqen nė profesione tė dėshiruara,andaj integrimi i tyre mbetet dėshirė e pa shmangshme dhe kanė marrur hapa qė tė ndjekin kurset drejt integrimit nė shoqėrinė gjermane.

RUZHDI KIĒMARI,kur u strehua nė Gladbeck erdhi sikur erdhėm ne,as nuk ishte i pregaditur mė shumė se shqiptarėt qė janė kėtu nė integrim,por ai kishte njė qėllim dhe njė qėndrim tė pa lėkundur.Qė me kohė iu pėrkushtua punės intenzive,studimeve,stėrvitjeve tė njėpasnjėshme dhe me punė dėpėrtoj nė njė shoqėri tė gjėrė gjermane,kreu universitetin dhe tani u ligjėron bashkėatdhetarėve tė tyre me tė cilėt kishte ardhur nė tė njejtėn kohė nė Gladbeck.Ata qė ndjekin ligjėrimet e tij thonė se Kiēmari ėshtė ligjėrues mjaft aktiv,i sjellshėm dhe ka njė metodikė tė mirė ligjėrimi nga i cili kursistėt i kapin (Kuptojnė) shumė mirė mėsimet gjermane.Kurset gjermane pėr integrim janė tė shpėrndara nėpėr shumė punkte dhe mbulojnė Gladbeckun nė pėrgjėthsi,ku tė huajt mund tė ndjekin kurset thuaj se nė gjdo lagje banimi,megjithatė ne vizituam njė nga kurset nė Volkshochshule,ku ligjėronin Sandra Wollnik,Halima Gasimova,Yelda Kreber dhe Ruzhdi Kiēmari.

Mėsimi zhvillohet tri herė nė javėMėsimi zhvillohet nė dy pjesė libri/Kursbuch+Arbeitbuch(2CD/Zum Kursbuch-1CD zum Arbeitsbuch).

Mėsimdhėnėsit Sandra Wollnik,Halima Gasimova,Yelda Kreber dhe Ruzhdi Kiēmari,bėjnė njė pregaditje tė pashoqe me shumė mund pėr tė stėrvitur kursistėt tė aftėsohen nė tė shprehurit letrar gjerman,njohėjen e gramatikės gjermane dhe kėtė e bėjnė pa u kursyar aspak pavarėsisht kohės sė caktuar qė kanė pėr pėrfundimin e librit,ata janė tė gatshėm pavarėsisht kohės qė kanė nė dispozicion tė kthehen dhe tė shpjegojnė gjėrat disahere qoftė lexim,shprehje,gramatikė,kthimin e CD -ve,pėr dėgjim disa herė nėse kėrkojnė kursistėt,vetėm e vetėm kursistėt tė aftėsohen ,pėr kėtė edhe kursistėt u janė mirėnjohės mėsimdhėnėsve tė tyre
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
INTEGRIMI I SHQIPTARĖVE NĖ SHOQĖRINĖ GJERMANE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BISEDA DHE DISKUTIME {*_*} :: THASH E THE E THA E THAME-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website