Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 REAGIM RRETH BOTIMEVE TE NE

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: REAGIM RRETH BOTIMEVE TE NE   Thu Apr 02, 2009 2:31 pm

Reagim:

EDHE KUR SHKRUAN LIBRA PĖR VETI – DUHET TĖ THUHET REALITETI

o Pėrkitazi me librin monografik “GJILANI – RETROSPEKTIVĖ KULTURORE” 60 vjet tė themelimit tė SHKA “DRITA”, 40 vjet tė themelimit tė SHKA “Zenel Hajdini”, tė autorit Reshat Ramadani , botuar nė Gjilan, mė 2007.-Edhe pse e ēmoj dhe respektoi sinqerisht punėn , angazhimet dhe kontributin e dhėnė nė lėmin e kulturės , amatorizmit dhe publikimit tė pėrpjekjeve pėr ta mbajtur gjallė jetėn kulturore nė Gjilan, nga ana e profesorit tė nderuar Reshat Ramadani, i cili sado pak ėshtė munduar qė ta pasqyroj jetėn kulturore dhe zhvillimin e amatorizmit nė Gjilan, nė njė periudhė kohore prej 60 viteve tė fundit, pėrmes publikimit personal tė librit tė tij monografik, tė titulluar :”Gjilani – retrospektivė kulturore” 60 vjet tė themelimit tė SHKA”Drita”, 40 vjet tė themelimit tė SHKA “Zenel Hajdini”, tė botuar nė regji private nė Gjilan, mė 2007, nuk munda tė rri indiferent ndaj disa lėshimeve profesionale tė pafalshme dhe disa falsifikimeve tė realitetit historik kulturor, tė cilat ky autor nuk mund tė arsyetohet se i ka bėrė pa qėllim, apo nga harresa e pleqėrisė !

Autori i kėtij libri monografik, z. Reshat Ramadani, i bekuar dhe i pėrkrahur nga recensentėt e kėtij libri: Prof. Ibrahim Shabani dhe Prof. Xhevat Ismaili, qė nė faqen e brendshme tė titullit pompoz tė librit, nuk harron qė t’ ua lė amanetin dhe porosinė lexuesve tė librit tė tij dhe gjeneratave tė reja kėshtu:

“Mos t’ i harrojmė ata qė punuan pėr afirmimin kombėtar shqiptar!”

Kjo porosi e autorit Ramadani, do tė ishte shumė e qėlluar, sikur tė mos ndodhte qė pikėrisht, ai vetė bėhet si shembull konkret, qė i “harron “ ata qė punuan dhe kontribuan mė sė shumti nė afirmimin e artit dhe kulturės kombėtare shqiptare!?

Pa dashur tė hy nė detale rreth analizave tė kėtij libri, unė, si njėri ndėr krijuesit mė tė mėdhenj muzikor nga ky regjion, e qė nė kėtė libėr jam pėrbuzur dhe nėpėrkėmbur fatalisht, nga ana e kėtij autori, do tė ndalėm vetėm nė tri elemente kyēe tė lėshimeve , tė cilat nuk i bėjnė nderė as respekt kėtij libėr-shkruesi , dhe kėtė e bėjė jo me qėllim qė ta ngrit vetėn, por vetėm pėr hir tė realitetit dhe tė vėrtetės, qė lexuesve dhe miqve tė librit e tė kėngės, tė mos u qitet hi syve nė pikė tė ditės !

1.Po qe se lexohet me vėmendje dhe analizohet drejt materiali i prezantuar nė kėtė libėr, atėherė ēdo njeri me mendje tė shėndoshė, me kokė tė ftohtė dhe logjikė tė shėndosh, nuk e ka tė vėshtirė qė ta kuptojė, se ky libėr monografik , i cili i dedikohet aktiviteteve kulturore tė dy SHKA-ve mė masive tė Gjilanit (dikur), fund e krye i atribuohet meritave vetjake tė autorit, e shumė mė pak tė anėtarėve tjerė, qė shumica prej tyre ma nuk janė nė botėn e tė gjallėve!

Pra, mendojmė se mė mirė do tė ishte qė ky libėr monografik , t’ i kushtohej vetė autorit dhe tė titullohej “Monografi retrospektive kulturore e Reshat Ramadanit” se sa i atyre dy shoqėrive, pėr tė cilat flet titulli i librit !

2.Nė faqen 128, tė kėtij libri monografik, autori Ramadani, shkarazi e pėrmend njė aktivitet shumė tė rėndėsishėm kulturor , qė ishte i pari i kėtij lloji nė Gjilan dhe Kosovė, pra fjala ėshtė pėr organizimin e Manifestimit Pėrkujtimor, kushtuar 1- vjetorit tė vdekjes sė kėngėtarit Qamili Vogėl, i cili nėn rrethana tė hekurta policore, u mbajt mė datėn 04 Nėntor 1992, nė sallėn e Teatrit tė Qytetit nė Gjilan.

Autori, tėrė lavdin e organizimit tė kėtij Manifestimi, ua lė organeve udhėheqėse tė Shtėpisė sė Kulturės (Drejtor i sė cilės ishte ai vet) dhe disa entuziastėve e veteranėve tė muzikės, pėr tė vazhduar mė tutje me lavdin se gjoja kėtė Manifestim Pėrkujtimor, e paska organizua SHKA “Zenel Hajdini” e Gjilanit?!

Kjo thėnie e autorit, nuk qėndron dhe ėshtė dezinformatė e kulluar!

E vėrteta ėshtė se atė kohė, z. Reshat Ramadani ishte Drejtor i Shtėpisė sė Kulturės nė Gjilan. Me kėrkesėn dhe insistimin e Demir Krasniqit, pas shumė lutjeve, Drejtori e ka lejuar sallėn dhe mbajtjen e kėtij manifestimi, tė cilit mė vonė iu ka bashkėngjitur edhe vetė, si solist popullor me njė kėngė nga repertori i Qamilit tė Vogėl!

Kėtė program pėrkujtimor, fund e krye e ka pėrgatitur, pėrzgjedhur dhe drejtuar vet iniciatori i kėtij Manifestimi – Demir Krasniqi dhe tė gjitha pikat muzikore tė kėtij programi i ka shoqėruar me pėrcjellje muzikore Ansambli Muzikor “Krasniqja” i Demir Krasniqit, e jo SHKA “Zenel Hajdini”, siē e pėrshkruan autori !

Falė Zotit, tė gjithė pjesėmarrėsit e atij Manifestimi edhe sot janė tė gjallė dhe mund tė dėshmojnė pėr tė vėrtetėn, madje edhe vetė familjarėt e Qamilit tė Vogėl, qė ishin prezent nė atė program.

Edhe pėr historikun, jetėn dhe krijimtarinė muzikore tė Qamilit tė Vogėl, nė atė Manifestim Pėrkujtimor, ka folur autori i Monografisė sė Qamilit tė Vogėl :”Qamili Vogėl – zė qė nuk shuhet” dhe autori i veprave tė Qamilit tė Vogėl: “Kėngė pėrjetėsie”, reaguesi i kėtij shkrimi – Demir Krasniqi, si dhe me njė fjalė rasti ėshtė prezantuar edhe redaktori i ndjerė i veprave tė Qamilit tė Vogėl, prof, Dr. Shefqet Pllana.

3. Derisa mbarė bota shqiptare, Gjakova dhe familjarėt e Qamilit tė Vogėl, e dinė se kush i mblodhi, kush i deshifroi dhe kush i botoi 98 kėngėt e krijuara nga Qamili i Vogėl, me titull:”Kėngė pėrjetėsie”, libėr ky qė u botua me rastin e 15 – vjetorit tė vdekjes , dhe u promovua nė Gjakovė, nga autori, deshifruesi dhe redaktori:Demir Krasniqi – zotėriu Reshat Ramadani, nuk po e dika kėtė fakt historik, tė cilin mundohet qė ta zhbijė nga historia pėrmes librit tė tij?!

Veprimet, nėpėrkėmbjet dhe dezinformimet e tilla, nuk janė asgjė mė tepėr se sa njė shpirtngushtėsi dhe xhelozi e pa parė nga ana e autorit tė kėtij libri.

Pėr xhelozinė dhe shpirtngushtėsinė e kėtij autori, ndaj meje Demir Krasniqit dhe veprimtarisė sime muzikore, pėrmes kėtij libri pasqyrohen edhe njė varg faktesh tjera, qė e vėrtetojnė kėtė konstatim:

Derisa nė librin e autorit Reshat Ramadani, kanė zėnė vend disa fotografi tė kėngėtarėve popullor nga Shqipėria e Mesme, Tirana, Shkodra, Gjakova... e qė nuk kanė asgjė tė pėrbashkėt me SHKA “Drita” dhe “Zenel Hajdini” nga Gjilani, autori i kėtij libri, nuk e pa tė udhės qė ta botojė sė paku njė fotografi timen?!

Se ka vuajtur nga xhelozia dhe inati profesional ndaj meje, autori Reshat Ramadani, madje nuk e ka pa tė udhės qė tė mė fton as nė ceremoninė e promovimit tė kėtij libri, nga se qė mė parė e ka ditur se ēfarė ka bėrė aty me qėllime tė caktuara!

Derisa tė gjithė tė tjerėve, ua ka dhėnė dhe shpėrnda kėtė libėr, autori Ramadani nuk e ka pa tė udhės as qė tė ma jap kėtė libėr, qoftė si dhuratė, apo me para! Vetėm pas kėrkesave tė mia tė pareshtura, tek pas dy viteve tė botimit tė kėtij libri, autori mezi bėnė ballė qė tė ma dėrgoj pėrmes njė personi tjetėr dhe atė gratis, pėr ēka unė sėrish do ta falėnderoj, duke i uruar shėndet dhe punė tė mbarė, por me porosinė time:

-Qė tė mos i injoroi, harroi, xhelozoi dhe nėpėrkėmbi artistėt dhe krijuesit tjerė tė artit dhe tė kulturės tradicionale muzikore !

Gjilan, mė 02. Prill 2009. Demir KRASNIQI
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Valdrini
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 2
Name : 0
Points : 2
Registration date : 14/05/2009

MesazhTitulli: Reagim   Sun May 17, 2009 11:17 am

REAGIM

Nė artikullin e Demir Krasniqit “Kur shkruan libra pėr veti- duhet tė thuhet realiteti”
Shkruar me rastin e botimit tė librit “Gjilani-Retrospektivė kulturore”
60 vjet tė themelimit tė SHKA “DRITA”
40 vjet tė themelimit tė SHKA”ZENEL HAJDINI”
Botuar nė Gjilan mė 2007

Shkruan Prof. Reshat Ramadani, autor i librit.

Cdo vėshtrim kritik brenda kufijve tė tolerancės ėshtė i mirėseardhur, por artikulli i Demir Krasniqit na duket paksa tendencioz dhe me plot tė pavėrteta, me plot vetlėvdata pėr vetėn, qė nė masė ėshtė denigrues dhe cenon dinjitetin dhe reputacionin tim qė gėzoj nė Gjilan e mė gjerė.
Vlerėsimet rreth librit qė i bėn artikullshkruesi i demantojnė shkrimet nė shtypin ditor (“Zėri”, “Bota Sot”, “Kosova Sot”, “Epoka e Re” etj) si dhe vlerėsimet me kompetencė tė njerėzve autoritativė me rastin e promovimit nė organizim tė Bibliotekės Rajonale “Fan S. Noli” e nė kuadėr tė manifestimit “Flaka e Janarit” 2008, tė Prof. Dr. Mehmet Halimit, Prof. Dr. Faik Shkodrės (shiko shkrimin e tij nė “Epoka e Re” tė datės 09.02.2008), Prof. Ibrahim Shabanit (njėri nga recenzuesit) si dhe Hasan Bunjakut, gazetar, udhėheqės i sesionit.
Demir Krasniqi ka qenė nė regjistėr qė tė ftohet nė promovim, por pėrse nuk ka qenė prezentė kėtė mė sė miri e di organizatori-Biblioteka. Por e tepron nė mėnyrė tendencioze kur thotė ”nuk e pa tė udhės tė mė ftojė nė ceremoninė e promovimit tė kėtij libri, ngase e ka ditur ēfarė ka bėrė aty, me qėllime tė caktuara”- (aludon nė autorin e librit). Nuk qėndron kjo qė e thotė ai, por ėshtė mendim subjektiv i tij.
Libri ekskluzivisht trajton veprimtarinė 60-40 vjeqare tė SHKA-ve (nė kuadėr tė tyre edhe Teatrin e qytetit qė ka zanafillėn nė SHKA “DRITA”-si seksion i Dramės), anėtar i tė cilave artikullshkruesi nuk ka qenė asnjėherė dhe se nė repertorin e tyre nuk ka qenė asnjė kėngė e tij ?! , por nė repertor kanė qenė kėngė tė autorėve tė tjerė siq bėhet fjalė nė libėr, ato tė Qamilit tė Vogėl, kėngė Gjakovare (arshikishte), tė Shqipėrisė sė Mesme- tė Usta Isuf Myzyrit ( nga Elbasani, kėngė shkodrane si dhe tė kompozitorėve Kosovarė. Kuptohet si ilustrim edhe fotografitė e tyre janė vendosur aty ku e kanė vendin, e nuk mund ta kuptoj pėrse Demiri bėn vėrejtje pėr kėto gjėra e qė mė bėn tė dyshoj se ai, a e ka lexuar dhe se a e ka “kuptuar” librin.
Kur janė themeluar kėto SHKA-te, Demir Krasniqi nuk ka qenė nė Gjilan (ka ardhur viteve ‘70?!) dhe se mė vonė nuk ėshtė kyqur nė SHKA “ZENEL HAJDINI” pėrse, e din ai vetė.
Libri nuk i dedikohet “vetėm autorit” siq spekulon artikullshkruesi, por nė tė flitet pėr aktivitetin e qindra anėtarėve tė kėtyre SHKA-ve e shumė nga ata nuk gjenden nė mesin e tė gjallėve, disa tė shpėrngulur nė Turqi e vende tė tjera. Nė kėtė rast po i pėrmendim vetėm disa krijues, si: Dr. Rexhep Munishi, etnomuzikolog, Prof. Isa Jakupi, Prof. Mr. Xhevat Ismaili, Prof. Izet Kallaba, Mr. Zekė Isufi, Mr. Zijadin Munishi (tani i ndjerė), Zija Shemsiu (i ndjerė), Prof. Dr. Xhavit Ahmeti (i ndjerė) dhe shumė tė tjerė. Kėtė mė sė miri e ilustrojnė 223 fotografi (prej tė cilave mbi 60 janė tė Teatrit tė qytetit qė nga fillimi i tij) e autori i librit nė to ėshtė nė mėnyrė simbolike qė mund tė shihet edhe nė libėr, pavarėsisht aktivitetit tė tij nga viti 1956. Kėtė Demiri nuk dėshiron ta kuptojė dhe e interpreton si i konvenon atij. Kėto janė fakte qė mund t’i gjeni nė libėr po t’ju jepet rasti ta keni atė nė dorė.
POROSINE nė libėr si duket nuk e ka kuptuar ai ose qėllimisht e shtrembėron.
Do ta pyesja artikullshkruesin cilat janė ”lėshimet profesionale dhe disa falsifikime tė realitetit historik” siq i quan ai, pėr tė cilat nuk ofron prova. Unė jam i vetėdijshėm se nė kėtė libėr-monografi, si nė cdo libėr tjetėr mund tė ketė lėshime, meqė libėr tė pėrkryer nuk ka. Prandaj nocioni “falsifikime tė realitetit historik” siq i quan ai, ngėrthen nė vete pėrgjegjėsi morale, por edhe juridike.
Atributi si “njėri ndėr krijuesit mė tė mėdhenjė muzikorė nga ky regjion…” na duket jo serioz, vetėlavdata, pa nevojė nė kėtė rast. Pėrse atij i nevojiten gjithė ato vetėlavdata, kur dihet se nga Gjilani ka krijues tė shumtė tė artit dhe muzikės, si dhe tė lėmenjėve tjerė.
Rreth koncertit pėr shėnimin e 1 vjetorit tė vdekjes sė Qamilit tė Vogėl, pėr tė cilin unė pata shumė respekt dhe e njoha shumė mė parė se Demir Krasniqi. Demiri ishte iniciator pėr organizimin e kėtij koncerti, si dhe udhėheqės artistik, kurse unė u kyqa qė nga fillimi i provave dhe interpretova dy kėngė (Kėngėn e Rexhės dhe Lulja prej lulės), e jo si thotė Demiri, kinse u kyqa nė fund tė provave dhe interpretova vetėm njė kėngė. Me angazhim tė pakursyeshėm tė punėtorėve tė Qendrės sė Kulturės, koncerti u mbajt nė sallėn e Teatrit me 04.11.1992, nėn rrethana jashtėzakonisht tė rėnda tė sigurisė. Unė aty, si drejtor i Qendrės sė Kulturės qė isha, kisha pėrgjegjėsi tė madhe pėr mbajtjen e koncertit. Ai u mbajt nė emėr tė SHKA ”ZENEL HAJDINI” qė ishte e vetmja mundėsi pėr mbajtjen e kėtij koncerti (shiko faksimilin “Bujku” 19.12.1992, libri faqe 128).


Ky ishte koncerti i fundit qė u mbajt nė Qendrėn e Kulturės para luftės (1999). Nė kėtė koncert kanė marrė pjesė edhe anėtarė tė SHKA-ve dhe grupeve tė tjera muzikore (shiko foton, faqe 129, pas koncertit-grupi jokomplet i pjesėmarrėsėve nė koncert, ku shihen Demir Krasniqi, Dr. Shefqet Pllana, familjarėt e Qamilit tė Vogėl, autori i librit e shumė tė tjerė).


Brenda disa javėve regjimi serb largoi me dhunė nga puna 12 punėtorė tė Qendrės nė krye me drejtorin- Reshat Ramadanin. Prandaj, shtrohet pyetja cka e shtyn Demirin tė spekulojė pas 16-17 viteve, a nuk ėshtė kjo matrapazllėk.
Libri “Kėngė Pėrjetėsie” promovuar nė Gjakovė nuk ka tė bėjė me librin tim dhe nuk paraqet kurfarė “fakti historik” siq pretendon artikullshkruesi dhe kėtė nuk do ta komentoj mė shumė meqė konsideroj humbje kohe.
Nuk do ta komentoj edhe qėshtjen rreth dhėnies-marrjes sė librit sepse mė duket e panevojshme dhe paraqet nivel jashtėzakonisht tė ultė njerėzor.
POROSIA e artikullshkruesit nė fund tė artikullit me njė varg atributesh tė drejtuara autorit tė librit (nė masė edhe ofenduese pėr autorin), si xhelozi, injorancė, nėpėrkėmbje, shpirtngushtėsi etj, qė nė esencė pasqyrojnė qėllimet makiaveliste tė tij, dosido mund t’i atribuohen vetėm artikullshkruesit e kursesi autorit tė librit, dhe se lexuesi i kujdesshėm dhe i ndėrgjegjshėm i librit do ti kuptojė vetėm ashtu e kursesi ndryshe.

08.05.2009 Pėrshėndetje- Gjithė tė mirat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Valdrini
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 2
Name : 0
Points : 2
Registration date : 14/05/2009

MesazhTitulli: Re: REAGIM RRETH BOTIMEVE TE NE   Sun May 17, 2009 11:18 am

REAGIM

Nė artikullin e Demir Krasniqit “Kur shkruan libra pėr veti- duhet tė thuhet realiteti”
Shkruar me rastin e botimit tė librit “Gjilani-Retrospektivė kulturore”
60 vjet tė themelimit tė SHKA “DRITA”
40 vjet tė themelimit tė SHKA”ZENEL HAJDINI”
Botuar nė Gjilan mė 2007

Shkruan Prof. Reshat Ramadani, autor i librit.

Cdo vėshtrim kritik brenda kufijve tė tolerancės ėshtė i mirėseardhur, por artikulli i Demir Krasniqit na duket paksa tendencioz dhe me plot tė pavėrteta, me plot vetlėvdata pėr vetėn, qė nė masė ėshtė denigrues dhe cenon dinjitetin dhe reputacionin tim qė gėzoj nė Gjilan e mė gjerė.
Vlerėsimet rreth librit qė i bėn artikullshkruesi i demantojnė shkrimet nė shtypin ditor (“Zėri”, “Bota Sot”, “Kosova Sot”, “Epoka e Re” etj) si dhe vlerėsimet me kompetencė tė njerėzve autoritativė me rastin e promovimit nė organizim tė Bibliotekės Rajonale “Fan S. Noli” e nė kuadėr tė manifestimit “Flaka e Janarit” 2008, tė Prof. Dr. Mehmet Halimit, Prof. Dr. Faik Shkodrės (shiko shkrimin e tij nė “Epoka e Re” tė datės 09.02.2008), Prof. Ibrahim Shabanit (njėri nga recenzuesit) si dhe Hasan Bunjakut, gazetar, udhėheqės i sesionit.
Demir Krasniqi ka qenė nė regjistėr qė tė ftohet nė promovim, por pėrse nuk ka qenė prezentė kėtė mė sė miri e di organizatori-Biblioteka. Por e tepron nė mėnyrė tendencioze kur thotė ”nuk e pa tė udhės tė mė ftojė nė ceremoninė e promovimit tė kėtij libri, ngase e ka ditur ēfarė ka bėrė aty, me qėllime tė caktuara”- (aludon nė autorin e librit). Nuk qėndron kjo qė e thotė ai, por ėshtė mendim subjektiv i tij.
Libri ekskluzivisht trajton veprimtarinė 60-40 vjeqare tė SHKA-ve (nė kuadėr tė tyre edhe Teatrin e qytetit qė ka zanafillėn nė SHKA “DRITA”-si seksion i Dramės), anėtar i tė cilave artikullshkruesi nuk ka qenė asnjėherė dhe se nė repertorin e tyre nuk ka qenė asnjė kėngė e tij ?! , por nė repertor kanė qenė kėngė tė autorėve tė tjerė siq bėhet fjalė nė libėr, ato tė Qamilit tė Vogėl, kėngė Gjakovare (arshikishte), tė Shqipėrisė sė Mesme- tė Usta Isuf Myzyrit ( nga Elbasani, kėngė shkodrane si dhe tė kompozitorėve Kosovarė. Kuptohet si ilustrim edhe fotografitė e tyre janė vendosur aty ku e kanė vendin, e nuk mund ta kuptoj pėrse Demiri bėn vėrejtje pėr kėto gjėra e qė mė bėn tė dyshoj se ai, a e ka lexuar dhe se a e ka “kuptuar” librin.
Kur janė themeluar kėto SHKA-te, Demir Krasniqi nuk ka qenė nė Gjilan (ka ardhur viteve ‘70?!) dhe se mė vonė nuk ėshtė kyqur nė SHKA “ZENEL HAJDINI” pėrse, e din ai vetė.
Libri nuk i dedikohet “vetėm autorit” siq spekulon artikullshkruesi, por nė tė flitet pėr aktivitetin e qindra anėtarėve tė kėtyre SHKA-ve e shumė nga ata nuk gjenden nė mesin e tė gjallėve, disa tė shpėrngulur nė Turqi e vende tė tjera. Nė kėtė rast po i pėrmendim vetėm disa krijues, si: Dr. Rexhep Munishi, etnomuzikolog, Prof. Isa Jakupi, Prof. Mr. Xhevat Ismaili, Prof. Izet Kallaba, Mr. Zekė Isufi, Mr. Zijadin Munishi (tani i ndjerė), Zija Shemsiu (i ndjerė), Prof. Dr. Xhavit Ahmeti (i ndjerė) dhe shumė tė tjerė. Kėtė mė sė miri e ilustrojnė 223 fotografi (prej tė cilave mbi 60 janė tė Teatrit tė qytetit qė nga fillimi i tij) e autori i librit nė to ėshtė nė mėnyrė simbolike qė mund tė shihet edhe nė libėr, pavarėsisht aktivitetit tė tij nga viti 1956. Kėtė Demiri nuk dėshiron ta kuptojė dhe e interpreton si i konvenon atij. Kėto janė fakte qė mund t’i gjeni nė libėr po t’ju jepet rasti ta keni atė nė dorė.
POROSINE nė libėr si duket nuk e ka kuptuar ai ose qėllimisht e shtrembėron.
Do ta pyesja artikullshkruesin cilat janė ”lėshimet profesionale dhe disa falsifikime tė realitetit historik” siq i quan ai, pėr tė cilat nuk ofron prova. Unė jam i vetėdijshėm se nė kėtė libėr-monografi, si nė cdo libėr tjetėr mund tė ketė lėshime, meqė libėr tė pėrkryer nuk ka. Prandaj nocioni “falsifikime tė realitetit historik” siq i quan ai, ngėrthen nė vete pėrgjegjėsi morale, por edhe juridike.
Atributi si “njėri ndėr krijuesit mė tė mėdhenjė muzikorė nga ky regjion…” na duket jo serioz, vetėlavdata, pa nevojė nė kėtė rast. Pėrse atij i nevojiten gjithė ato vetėlavdata, kur dihet se nga Gjilani ka krijues tė shumtė tė artit dhe muzikės, si dhe tė lėmenjėve tjerė.
Rreth koncertit pėr shėnimin e 1 vjetorit tė vdekjes sė Qamilit tė Vogėl, pėr tė cilin unė pata shumė respekt dhe e njoha shumė mė parė se Demir Krasniqi. Demiri ishte iniciator pėr organizimin e kėtij koncerti, si dhe udhėheqės artistik, kurse unė u kyqa qė nga fillimi i provave dhe interpretova dy kėngė (Kėngėn e Rexhės dhe Lulja prej lulės), e jo si thotė Demiri, kinse u kyqa nė fund tė provave dhe interpretova vetėm njė kėngė. Me angazhim tė pakursyeshėm tė punėtorėve tė Qendrės sė Kulturės, koncerti u mbajt nė sallėn e Teatrit me 04.11.1992, nėn rrethana jashtėzakonisht tė rėnda tė sigurisė. Unė aty, si drejtor i Qendrės sė Kulturės qė isha, kisha pėrgjegjėsi tė madhe pėr mbajtjen e koncertit. Ai u mbajt nė emėr tė SHKA ”ZENEL HAJDINI” qė ishte e vetmja mundėsi pėr mbajtjen e kėtij koncerti (shiko faksimilin “Bujku” 19.12.1992, libri faqe 128).


Ky ishte koncerti i fundit qė u mbajt nė Qendrėn e Kulturės para luftės (1999). Nė kėtė koncert kanė marrė pjesė edhe anėtarė tė SHKA-ve dhe grupeve tė tjera muzikore (shiko foton, faqe 129, pas koncertit-grupi jokomplet i pjesėmarrėsėve nė koncert, ku shihen Demir Krasniqi, Dr. Shefqet Pllana, familjarėt e Qamilit tė Vogėl, autori i librit e shumė tė tjerė).


Brenda disa javėve regjimi serb largoi me dhunė nga puna 12 punėtorė tė Qendrės nė krye me drejtorin- Reshat Ramadanin. Prandaj, shtrohet pyetja cka e shtyn Demirin tė spekulojė pas 16-17 viteve, a nuk ėshtė kjo matrapazllėk.
Libri “Kėngė Pėrjetėsie” promovuar nė Gjakovė nuk ka tė bėjė me librin tim dhe nuk paraqet kurfarė “fakti historik” siq pretendon artikullshkruesi dhe kėtė nuk do ta komentoj mė shumė meqė konsideroj humbje kohe.
Nuk do ta komentoj edhe qėshtjen rreth dhėnies-marrjes sė librit sepse mė duket e panevojshme dhe paraqet nivel jashtėzakonisht tė ultė njerėzor.
POROSIA e artikullshkruesit nė fund tė artikullit me njė varg atributesh tė drejtuara autorit tė librit (nė masė edhe ofenduese pėr autorin), si xhelozi, injorancė, nėpėrkėmbje, shpirtngushtėsi etj, qė nė esencė pasqyrojnė qėllimet makiaveliste tė tij, dosido mund t’i atribuohen vetėm artikullshkruesit e kursesi autorit tė librit, dhe se lexuesi i kujdesshėm dhe i ndėrgjegjshėm i librit do ti kuptojė vetėm ashtu e kursesi ndryshe.

08.05.2009 Pėrshėndetje- Gjithė tė mirat
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: REAGIM RRETH BOTIMEVE TE NE   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
REAGIM RRETH BOTIMEVE TE NE
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BISEDA DHE DISKUTIME {*_*} :: TEMA SHOQERORE-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website