Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 NGA COPTIMI POLITIK - COPTIM KOMBETAR

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Alber
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 35
Name : 0
Points : 0
Registration date : 27/02/2009

MesazhTitulli: NGA COPTIMI POLITIK - COPTIM KOMBETAR   Sat Mar 07, 2009 11:58 pm

Nezir Myrta / NGA COPĖTIMI POLITIK NĖ COPĖTIM KOMBĖTAR
Sintetizim politik. Pikėrisht nė atė sintezė tė politikes kombėtare dhe anti-kombėtare, kombshpėrbėrėse ku ka qėllim integrimin neokolonial, gjėndemi ne sot, shumė mė keq se sa pėrpara kur nuk dinin as kishin forca politike, ngase po shihet hapur njė copėtim i ri kombėtar, pėrkundėr atij copėtimit politik tė derisotėm. Derisot pamė copėtimin e trojeve, territorit shqiptar dhe sot shohim me dy sytė copėtimin e kombit, sepse po e nėnshrkuan vetiu dėnimin e copėtimit kombėtar, duke u munduar gjoje tė pėrvidhemi labirintheve politike rajonale e kontinentale edhe syēelė na imponohet krijimi i kombit kosovar, e nesėr atij tjetrit komb nė ish-irjm, ndoshta kombi i ri illir! Gjatė copėtimit territorial ndahej udha nė mes nacionalizmit dhe intrnacionalizmit, sado qė pėrpiqen tė ecin tok, pėr qėllimet e pėrgjithshme dhe u pa sa shkoi - e sot nacionalizmi si politikė kombėtare, ėshtė i shpėrndarė nėpėr tė gjitha partitė politike vetėm formalisht nė statutet e tyre, po edhe formalisht nė kushtetuten e shtetit shqiptar, ku as qė ka gjasė tė futet nė veprim, veē si lexim vėrbal!
Forca politike nacionaliste, si vazhdimėsi historike e politike dhe ushtarake, sikurse Froni i Bashkimit Kombėtar, kėrkon njė ngritje politike tė kohės, nė politikė kombėtare - sot shumė mė e nevojshme se kurrė mė parė, ngase sot nė poato territore tė copėtuara ende nėn pushtime sllavo-greke, po tentohet tė veptohet kundėr vet kombit dhe me prezencėn e forcave politiko-ushtarake ndėrkombėtare, pėr atė janė momentet historike, tė veprohet nė kohė tė duhur. Ne kishim njė luftė ēlirimtare (1998-2001) dhe u desht tė ndahet nė tre luftėra, gjoja nė tre ushtri shqiptare, nė ēlirim e mbrojtje territoriale dhe e gjithė ajo luftė ishte pėr ēlirimin e bashkimin e trojeve tona - pasoi me njė Kosovė tė pavarur multietnike, nė vijim tė krijimit tė njė kombi kosovar, njė Kosovė Lindore pėrsėri mė keq nėn pushtimin serv, njė Iliridė tė imagjinuar (themi praktikisht) pėrsėri nėn njė shtet falls me emėr e me komb maqedonas, njė Ēamėri nėn shtetin grek, ende e pangritur si ēėshtje as politike as kombėtare dhe njė Malci Mbishkodre, nėn shtetin malazias .

Nacionalizmi duhet tė jetė vet politika kombėtare, pėr tė cilėn sa kohė nėpėr ndrydhje e shtrydhje histerike, u fol dhe u veprua, nuk kishte mundėsi veprimi tė tėrėsishėm nacional, ngase mungonte njė platformė politike kombėtare, me vetėm disa projektplatforma tė derisotme, tė krahut nacionalist. Shih derisot kishin njė krah, herė lėvizje, e herė parti politike, qė do tė thotė na mungonte trupi i kombit dhe veproi vetėm si ball i kombit, qė sot nuk ėshtė mė vetėm njė krah, poqėse arrijmė nė njė platformė politike kombėtare, tė jetė e gatshme pėr veprim konkret - por nuk mendoj nė asnjė mėnyrė qė bėhet diēka pa edhe njė lėkundje historike ballkanike, qė vetėm shqiptarėve na takon - sepse tjerėt i kanė vesht nė lesh, duke u munduar t'i mbajnė sa mė gjatė nė kthetra territoret tona nėn pushtimin e tyre!

Se a do tė integrohen shqiptarėt kėshtu tė copėtuar nė Europėn e Bashkuar, tregon vet brėndia e kėsaj fjalie - Shqipėri e copėtuar, nė Europė tė Bashkuar, me identitet e territor tė ndarė - nuk mund tė qėndrojė, pėrderisa ne e mbajmė veten shqiptar. Politika kombėtare sot ka brėnda e jashtė vetes njė politikė anti-kombėtare fshehtė e hapur - brėnda si politikė integruese qė ēon nė neokolonializėm dhe tjetra e jashtme, qė pretendon tė ruaj Kartėn e Helsinkut, qė do tė thotė: kundėr kujt po ngritesh krye?! Edhe nė forma eventuale politike mos tė mendoj askush se bėhet diē pa njė rradhitje nė front kombėtar, unik tė pėrgjithshėm e tė bashkuar forcash, nėse mendojmė nė ribashkimin kombėtar! Vetėm ribashkimi i forcave kombėtare, bie ribashkimin kombėtar!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
NGA COPTIMI POLITIK - COPTIM KOMBETAR
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: TRADITAT SHQIPTARE-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website