Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 POETI YNĖ NASE JANI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: POETI YNĖ NASE JANI   Fri Jan 09, 2009 6:38 pm

NASE JANI
"Jete e hutuar" Tirane 2007
Cikel nga libri:

Poeti
ka lindur para Adamit
dhe vdes nė lotin e fluturės
dhe tretet nė botėn
e sė padukurės...

NasJa( NASE JANI)

Do t’i gris
gjithė ē’nuk kam shkruar...

I urrej
vjershat e mia me lirika dashurie...

Do t’i mbys e do t’i gris,
do t’i hedh tek varri i heshtjes,
t’i mallkoj e t’i harroj!...
se mė ēmendėn!

Se mė ēmendėn pa mė ēmendur,
se mė tretėn pa mė vdekur...

Do t’i hedh tek varri i shpirtit,
do ti mbys e do t’i gris!
Ja kėshtu!
Kėshtu do bėj!

Shpirtin
do ta zboj nga shpirti!
Truri s’do mė nxjerrė mė vjersha!

Do ta marr veten nga dora,
do ta hip nė trotuar,
tė mos vritet nga makina...
Do ta ul tek stoli i drunjtė,
do t’i jap nė dorė tespije...
Tė jetojė pa jetuar, pa lirika dashurie!
Ja kėshtu,
kėshtu do bėj!

Do t’i mbyll qerpikėt e syve,
jo me duar, por me gurė, pllaka varri...

Nuk do shoh
e pse tė shoh, ē’vlerė ka mė tej shikimi?!
Bota tjetėr e unė tjetėr,
do rri larg nga kush kam qenė,
as dhe veten s’do e shoh,
Njė i ēmendur i pa-ēmendur...
Njė i tretur, i pa-vdekur...
qė jeton i pa-jetuar, pa lirika dashurie...
Humba veten,
pa e gjetur!

Do t’i mbys e do t’i gris,
gjithė ē’kam shkruar e s’kam shkruar!

Vetėm shpirtin s’e kap dot,
shpirti im s’qenka i vrarė?!
Shpirti im s’qenka nė varr?
Shpirti im s’ėshtė mė me mua?

Do t’i gris
gjithė ē’nuk kam
shkruar!...

Jeta ėshtė shpikja mė e vjetėr

Nga njėra ditė
tek dita tjetėr,
vazhdojmė tė ecim
pambarim...

Jeta ėshtė shpikja mė e vjetėr,
nga jeta nis,
tek vdekja mbėrrin...

Jeta gjithmonė nis nga njė jetė
dhe vdekja,
po nga jeta nis... Nga njėri vit,
tek viti tjetėr
vazhdojmė tė ecim
pambarim...

Pranverė, 2005
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NASE JANI   Fri Jan 09, 2009 6:39 pm

Ditėlindja

Sa herė mė vjen ditėlindja
bėhem fėmijė dhe bredh
mbi kalldrėmet e fshatit...

Humbas moshėn,
humbas vdekjet e prindėrve...

Dhe pllakat e varrit
i gdhend e i fshi nga kujtesa...

Xhafo Kurja
mė tregon pėrralla...
Mbledh manaferra nga Ripa,
luaj me top-lecke
dhe s’di tė shkruaj vjersha...

Sa herė mė vjen ditėlindja
humbas veten nga vetja...

2. 5. 2004
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NASE JANI   Fri Jan 09, 2009 6:39 pm

Me Naimin mė 25 maj

Me Naimin kam njė ditė nė lindje,
sup mė sup te mali qė shkrin borė,
ku dhe trėndelina rri nė pritje,
malli pėr vendlindjen bėhet kollė...

Se ē’bėri Naimi,
dinė tė gjithė...
Ē’bėj e ē’nuk po bėj,
unė s’di as vetė...
Edhe vdekja s’di ku do mė vijė,
nė vendlindje,
a nė udhė-kurbet...

Por njė gjė e di dhe do ta di:
me Naimin mbeta gjitoni...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NASE JANI   Fri Jan 09, 2009 6:40 pm

Vitrina

Rri pėrballė vitrinės
me rroba fėmijėsh...
Andej:
manekinėt veshur bukur...
Kėtej:
unė hesht mbi trotuar...

Njė xham na ndan...

Ai djali-kukull
s’ėshtė mė kukull...
Nė vitrinėn e fėmijėrisė sime,
jam unė
i veshur bukur...

Prapė hesht mbi trotuar...
fshi trishtimin nga xhamat e syzave...

Me jetėn time-fėmijė
njė xham na ndan...
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NASE JANI   Fri Jan 09, 2009 6:40 pm

Ėndrra

Shpesh
mė ndodh ēudia mė e thjeshtė:
Nuk e gdhij mėngjesin
pa njė ėndėrr...

Ėndrra:
herė si qiell...
herė si det...
herė si qumėsht i ngrohtė te gjiri i nėnės...

Sa mėngjese
gdhihem me babanė,
nė ca vende qė tani s’i di?!

Sa mėngjese
del njė nuselalė
fshehur, bėjmė e bėjmė dashuri?!

Sa mėngjese
gdhihem si marrė,
don Kishot, pa Sanēon shėrbėtor?!

Sa mėngjese
gdhihem dhe i vrarė
si Pushkini, nga njė trim e horr?!

Sa mėngjese
zbres diku nė Kretė,
fluturoj mbi dete si shejtani...
flas me Kazanxaqin, qetė, qetė...
pi me Zorbėn raki, ballėkazani?!....

Ėndrra,
qė mė fut te pus i thellė,
ku t’i dojė qejfi tė mė shpjerė!

Pas bishtit tė femrės

Pas bishtit tė femrės,
rrotullohet kjo botė-djalli…

Dhe Eva
s’ka vdekur,
ėshtė gjallė
dhe Adami…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NASE JANI   Fri Jan 09, 2009 6:41 pm

Varrezat e ėndrrave

Varre me trupa njerėzish,
me trėndafilė mbi pllaka mermeri,
nėn hije qiparizėsh...

Te varrezat nė fusha,
te varrezat mbi kodra...

Sikur tė kish varre
pėr ėndrrat e vrara?...

Ndoshta varrezė
do ish e gjithė bota...

Sytė e nėnės

Sytė e nėnės
mė kanė mbet’ tek sytė,
shohin njėri-tjetrin e nuk ēmallen..
e shoh ēdo mėngjes e i them prit,
mė sheh ēdo mėngjes e mė thotė dale...

Prit i them
tė mbush fllaskėn nė krua,
ku dhe Perėnditė freskojnė ballin,
tė mbledh vezė thėllėze ndėnė ftua,
tė shkul ca salep, tė mbledh ēajmali...

Prit i them
tė ulem ca nė prehėr,
tė thith nga gjiri im ca qumėsht gjiri...
mbase s’m’ė dridhet dora pėrmbi letėr,
tė mos mė rrijė fshehur frymėzimi...

Sytė e nėnės
mė kanė mbet’ tek sytė,
shohin njėri-tjetrin e nuk ēmallen...
e shoh ēdo mėngjes e i them prit...
ēdo mėngjes mė sheh e mė thotė, dale...

Prit i them,
por nėna mė thotė dale,
bota dhe kėtu, ėshtė plot me halle....

Fytyra e nėnės

Nuk mund tė rri
pa gdhendur nėpėr vargje
fytyrėn e nėnės,
qė ėshtė gjithmonė
nėnė...

Mė iku...
njė ditė marsi plot merake...
Sa fjalė midis nesh mbetėn
pa thėnė?!

Mė iku...
dhe na la fėmijė tė rritur...
Njė ditė kur harruam pėr njė ēast,
ne gjinjtė e saj, inatēe ishim grindur,
kur dhe e djela na dukej
e martė...

Mė iku...
dhe na la tė turpėruar...
me vdekjen bėmė Pazar pėr tridhjetė ditė...
Harruam
dhe do jemi tė harruar...
harruam se pas nesh po vijnė
fėmijėt...

Te varri i nėnės, Kuēovė, 22. 8. 2002
Athinė, shtator 2004

Pa moshė

“Ndjehem i plakur
pėr tė pushtuar botėn...”

tha Napoleoni,
kur do tė mbushte
35 vjeē...

“Ndjehem i ri
pėr tė menēuruar botėn...”

tha Gėtja,
kur ecte drejt viteve
’90-tė...

Perandori
apo Poeti,
kush ka tė drejtė?

17 prill 2005

Mos ma fshij lotin!

E kam shpirtin me mall
dhe malli mė digjet,
digjet e bėhet lot…

Loti mbush syrin
e rėndon qerpikėt
me peshėn e globit…

E mbaj?
S’e mbaj dot…

Loti ėshtė emėr,
ėshtė dashuri…
Ke etje?
Pije,
tė lutem mos e fshij!…

Jetė e hutuar!

Hunda e shpuar,
veshi i shpuar
buza e shpuar,
gjuha e shpuar...

mė lart, e shpuar...
mė poshtė, e shpuar...

e vrimėruar...
i vrimėruar...

Jetė e hutuar!

I mėrzitur...

Nga ora 7 e 10 e mėngjesit
deri nė orėn 1 e 13 pasmesnate,
isha i mėrzitur...

Nga ora 14 e 20 e mesditės
deri nė orėn e qiellit me yje tė javės tjetėr,
isha i mėrzitur...

Dhe gjithė orėt e mėrzisė i bėra
arkivol dashurie...

Prill, 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NASE JANI   Fri Jan 09, 2009 6:42 pm

Ngjyrat e pazbuluara

Zbulova ngjyrat e pazbuluara:

Ngjyrėn e lotit tė krokodilit, nė ngjyrėn
e shurrės sė breshkės…

Ngjyrėn e inatit tė mbretit, nė ngjyrėn
e ditės sė tepėrt…

Ngjyrėn e mendimit tė tė marrit, nė ngjyrėn
e gjumit tė djallit…

Ngjyrėn e rrotullimit tė tokės, nė ngjyrėn
e fatit tė dorės…

Ngjyrėn e pirjes sė gotės, nė ngjyrėn
e dhimbjes sė kockės…

Ngjyrėn e ftohtė tė shpresės, nė ngjyrėn
pa ngjyrė tė gėnjeshtrės…

Zbulova ngjyrat e pazbuluara…

Dhimbja

Dhimbja ka gjet rehat tek unė
shėtit e dhėmb sa t’i dojė qejfi...
kokėn s’ma le rehat nė gjumė,
mėngjesit mė mbėrthen nga mesi...

Mė hip nė sup e s’do tė zbresė,
qesh si e marrė fshehur tek veshkat...
kthej nga njė gotė qė ta pėrqesh,
ajo mė thotė: “Jam zonjė tek vreshtat...

Unė jam tek rrėnja e tek fleta...
dhe unė e pjek kokrrėn e rrushit...
jam brenda buteve me verė,
jam ajo miza qė tret mushtin...”.

Dhe bredh e dhėmb ku t’i dojė qejfi:
nga bebzė e syrit, thellė nė kockė...
Unė rob i dhimbjes,... ē’tė bėj tjetėr?!
E ftoj tė pimė nga njė gotė!...

E ftoj tė pimė dhe dhimbja hesht,
veē dashurinė mban sekret...

Ergo bibamus*

Ahengun
kush e shpiku vallė,
qe mbret me fron,
kalorės me kalė,
qe arixhi,
fshatar nė fushė,
a, i burgosur nė birucė?

Ergo bibamus!

Kush veten e mbyt nė aheng,
ėshtė djall pa brirė
a ėshtė poet,
ėshtė Robert Berns,
a Esenin,
ėshtė Dritėro
a ėshtė Pushkin?

Ergo bibamus!

Kush qejfin bėri Perėndi,
mos ish Khajam
a Saadi,
qe biznesmen-politikan
apo nga mali
qe ēoban?

Ergo bibamus!

Dhe gota-gotėn
prapė troket,
Ergo bibamus,
sa mijėvjet?!

*Latinisht: Le tė pimė!

Jam penduar

Jam penduar
dhe s’gjej kohė tė gjej pendimin,
tė marr penėn e tė shkruaj,
pėr ato qė jam penduar...

Dhe tė nisi prapė njė ditė
dhe tė shkruaj prapė njė letėr...

Jam penduar,
por s’kam kohė tė bėhem tjetėr...

Dashuri e vrarė

(Baladė pėr bashkėfshatarėt e mi
Pavli me Vasiliqinė)

Tre vjet, tre vjet,
nė shpirt kishin det,
u mbytėn dhe vetė...

Romeo e Zhulietė,
tė dy tė vėrtetė,
tre plumba tė nxehtė...

Dhe diell dhe hėnė,
Me besėn tė dhėnė,
jetojnė nė kėngė...

Ēdo ēast janė tė puthur,
tė fshehur, tė dukur,
gjithė vdekjen: tė bukur...

Pse s’po ēmendem?!

Sonte,
dua tė ēmendem!
Le tė ēmendem!
Si s’u ēmenda?!

Dua ta derdh gjithė pellgaēen,
qė mban koka,
ta shqyej trurin
me misteret
qė mban brenda!

Sonte,
dua tė ēmendem!
Le tė ēmendem!
Pse s’po ēmendem?!

27 prill 2005

Do t’i lidh duart e tua

Do t’i marr duart e tua
pa t’i thėnė se t’i mora...

Do t’i lidhe e t’i mbaj lidhur,
gjithė ditėt qė kanė mbetur,
gjithė netėt qė s’kanė vdekur...

Do t’i lidh nė trung tė shegės
edhe shega do ēelė lule,
edhe shega do pjekė kokrra...

Do t’i lidh duart e tua
dhe do pres
kėtu tek
porta...

Dhe do mbetem duke pritur,
ti s’do vish se s’ke mė duar,
ti s’do vish se je e lidhur...

Unė do pres e ti s’do vish,
unė do pres e ē’tė bėj tjetėr?!
Unė do pres kokrrat e shegės...

Unė do pres
kėtu tek
porta...

Shkova njė natė mbi njė urė

Shkova njė natė mbi njė urė
natėn…

Lumi ish tharė si dhe unė,
natėn…

Prita i ulur mbi njė gur,
natėn…

Nata s’qe mė, isha unė,
natėn…

Tė pres

Merr avionin me krahėzogu,
tė pres!
Merr njė dallgė tė pa zėnė,
tė pres!
Merr njė fjalė tė pathenė,
tė pres!
Merr njė tingull, qė s’dėgjohet,
tė pres!
Merr njė rreze, qė s’verbohet,
tė pres!

Merr gjithė ditėt qė do vijnė,
tė pres!
Merr gjithė ngricėn e pashkrirė,
tė pres!

Merr njė varg nga poezitė,
tė pres!
Merr, ē’nuk kanė Perėnditė,
tė pres!

Le ti shuaj unė qirinjtė…

Le ti shuaj unė qirinjtė…
Ti rri shtrirė aty nė vaskė…
shtriu qetė e mos mė prit!

Mos mė prit se s’jam i gjallė,
as i vdekur, as i shtrirė,
plagė-hapur jam, i vrarė…

Jam mbi vaskė e s’hyj dot brenda,
s’hyj dot brenda se s’jam unė,
ti s’mė sheh por unė u ēmenda…

Ti mė ēmende e s’mė sheh?!
Janė tė shuar gjithė qirinjtė…
Nga ky ēast askush s’mė njeh…

Ti rri shtrirė aty nė vaskė,
lau qetė e mos mė prit…

Papunėsi

Mė ka mbetur zemra e papunė,
shtyn ca litra gjak e s’bėn gjė tjetėr...

Xhindja

“Xhinde mushka, xhinde vetė,
xhinde je me tė vėrtetė...”

(Motiv Lunxhėrie)

Dashuria na xhindosi:
xhinde ti,
unė i xhindosur...
xhinde ti e paarrirė,
unė me Xhinden i pangopur...

Unė,
me Xhinden i pangopur,
xhindja, mė xhindos ēdo ditė...
dal nga vetja i marrosur,
i them vdekjes: mos ki frikė!...

Dal nga vetja,
i marrosur, bredh pas zemrės sė tėrbuar...
gjej Pushkinin, tė plagosur, akoma fjalė pashuar...

Gjej Pushkinin
tė plagosur, tek porta me numėr pesė:
“Nuk mė vrau tradhtia... nga dashuria po vdes...
Ėshtė njė xhinde frekėputur,
lulemali si Tanjushka...”

Mos!-i them
ėshtė Princja ime, ajo xhinde mė do mua...

Unė e dua atė Xhinde,
pėr atė rashė nė duel...
Gjaku yt mė vret dhe mua,
por s’ta fal dot kėtė herė!...

Shko nė Ferr, a nė Parajsė,
mos trokit mė te kjo portė!
Eh, Pushkin, ti lakmon gratė,
por nuk di tė dashurosh!...

Do ta ul kupolėn e qiellit

Do ta ul,
do ta ul kupolėn e qiellit
qė ti t’i kapėsh yjet si qershi...

Dhe avionėt s’do kenė mė udhė fluturimi...
dhe malet s’do tė kenė mė majėmalesh...
s’do tė ketė mė re me fjalė vetėtimash...
dhe dallėndyshet s’do kenė mė krahė dallėndyshesh,
do mbeten pa fole...

Fėmijėt s’do tė luajnė mė me topa bore...
S’do tė ketė mė mbretėri qiellore...

Do ta ul,
veē njė ditė qiellin tek ty,
qė ti t’i kapėsh yjet si qershi...

Gjeta veten tė kryqėzuar

Thashė, veten
ta kryqėzoj
si Krishti:

Njė mbrėmje,
me gozhdė dashurie
e gjeta veten tė kryqėzuar!

Brenda rrjetės sė merimangės

Poeti di
vetėm tė zbulojė ku fshihet dashuria
dhe tė jetojė me dashurinė qė zbulon,
tė gėzojė e tė trishtohet
me tė fshehtėn e tij tė bukur...
Atė tė fshehtė e di vetėm ti...

Mos ki frikė nga poeti!

Poeti di tė jetojė
edhe brenda rrjetės sė merimangės
dhe pickimet e helmėta
i bėn pore trupi nga ku jep dashuri...

Mos ki frikė nga poeti!

Libra tė tjerė tė autorit NASE JANI:

Nė poezi:

“Po nesėr”
“Unė dhe ti”
“Humbas udhėt nėpėr udhė” (nė greqisht),
“Lotėt e hėnės” (poemė pėr fėmijė),
“Lirika”
“Sa vjeē ėshtė ky shekull?”
“Dashuria e Anės”-roman nė vargje

Nė prozė:

“Unaza”-novelė,
“Ēmendina”- roman
“Sulmuesi fluturues”-monografi
“Gruaja nė Kafaz” -tregime e novela
“Pavli dhe Vasiliqia”-novelė.
“Artisja e madhe, Violeta Manushi”-monografi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ NASE JANI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POETI YNĖ NASE JANI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website