Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 FADIL SHYTI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: FADIL SHYTI   Mon Jan 05, 2009 7:47 pm

Fadil SHYTI: POEZI

I TILLĖ JAM!

... Epo, i tillė jam,
S“mund tė jem ndryshe!...
Sepse dheu, malet tona
Ashtu mė -gatuan!
Ndėrsa, heroizmat....
E tė parėve ndėr shekuj
Kėshtu, mė forcuan!
Prishtinė, Pranverė e kuqe, 1981

“TULiPANEVE”
…KOT I MBULONI, KOT I SULMONI!
- ATO, DO TĖ MBIJNĖ PĖRSĖRI!

(Kushtuar rrėnjėve tė luleve, qė i fusnim nė dhe)
…Dhe, mendoja:
- A nuk ngjasojnė kėto, me idetė revolucionare, qė i mbjellim ne?!
Ėshtė, njė fenomen natyror,
Qė ngjason me njė fenomen njerėzor!
- Kjo, qė lidhet me punėn tonė:
Nga duart tona tė arta, o punėtorė!
Sot, mbollėm "qepė" lulishteje,
Ato, qėndrojnė tė heshtura...
Ne, i fusim nė dheun e zi,
Ato, do tė qėndrojnė:
Tėrė vjeshtėn dhe dimrin!
Ndėrsa, nė pranverė
Do tė shpėrthejnė me furi…
Me bukurinė e tyre!
“Tupanė”, i quajmė,
Kėtu, nė Suedi!
Janė shumė tė kėrkuara!
Janė, shumė tė praruara!
Janė brilante, interesante!...
…Edhe kur duket,
Edhe kur mendojnė se:
I ”fikėn” i mbuluan nėn dhe;
I pėrpiu toka!…
I rrėmbeu dėbora dhe shiu!
Ngrica nga veriu,
Ato, -pastaj, prapė SHPĖRTHEJNĖ!...
Me bukurinė e tyre,
Me aromėn e tyre…
DĖFREJNĖ, RRĖMBEJNĖ!
Zemrat e njerėzimit,
Fuqishėm i ngazėllejnė!
Suedi, Mė 29 tetor, 2008

KUJTOJNĖ SE JEMI PAK!
(Kushtuar demonstratės sė 2 Dhjetorit nė Prishtinė,
Nga LV, nė rezistencė kundėr Evropėn, Rusisė dhe Serbisė)

…E filluam REVOLUCIONIN me 30 veta,
Bilbila dhe shqiponja kraha-fleta!
Nga pranverėn e kuqe “81.
Ja, pastaj si dolėn tė lagura....,
Serbia dhe tradhtia:
Gjak dhe tmerre vollėn!
Nga UĒK-ja jonė,
Forca na dha Shqipėria!
Lėvizja Vetėvendosje nė Kosovė
REVOLUCIONIN e filloi me 30 veta,
Bilbila dhe shqiponja kraha-fleta!
…Dhe, stuhi po na sjellė jeta!
Ende, horrat dhe qorrat politikė,
Po kujtojnė se jemi pak!!!
Sa shumė gjatė historisė,
Po derdhet rrėke:
Djersė, lot e gjak!
Po gabohen, ore po gabohen!
Kur aradhet tona;
Nė sheshet e kuqe,
Nė rrebeshe…
Pėr ta bėrė Shqipėrinė - Shqipėri!
Pėrditė e mė shumė po shtohen!

Suedi, mė 2 Dhjetor, 2008
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
FADIL SHYTI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website