Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI   Fri Jan 02, 2009 4:21 pm

URNĖ PĖR DASHURINĖ( Mė lejo tė tė them

se lufta dhe dashuria

krijuar janė nga zjarri

dhe po me zjarr fashitenMė pastaj mbetet vetėm hiri )Mė lerė tė futem

vetėm njė herė brenda teje

Ta ndiej sa e vogėl ėshtė bota

e sa e ngrohtė nata e parė

dhe e fundit e varrit tim

sa i ėmbėl ėshtė gjumi

nėn hije palme

dhe sa e nxehtė rėra

nė plazh ndėr grushta thėrmuarMė lerė brenda teje

tė shėtis rrugėve tė pashkelura

nė gjunglėn e hirėsisė sate

qė botėn ta shoh aq tė vogėl

Luftėn pastaj tė ngjizur ta kem

me dashurinė se i lidh zjarri

Dhe hiri tek e fundit dėshmi

le tė jetė – luftė pėr dashurinėMė lejo atėherė

brenda teje tė futem

Nė urnė hiri tė shndėrrohem

E ti paqja e pėrjetshme

nė mua tė flesh

tė flesh

tė flesh

e tė shpėrthesh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI   Fri Jan 02, 2009 4:22 pm

Ibrahim Ibishi
Ibrahim Ibishi ėshtė i lindur nė Kremenatė tė Gallapit, mė 16 dhjetor 1953. Me profesion ėshtė mėsimdhėnės i Gjuhės shqipe dhe letėrsisė dhe mėsues klasor. Pėrpos profesionit tė mėsimdhėnėsit ai ka afinitet pėr krijimtari letrare nė zhanre tė ndryshme letrare. Ai ėshtė poet, tregimtar, romansier dhe kritik letrar.

Ibrahim Ibishi deri mė sot ka botuar kėto vepra letrare: vėllimin poetik “ Varr nė qiell “, botuar nė vitin 1995, librin me tregime “ Shiu pėr kėrpudha “, i botuar nė vitin 1995, nga RL “ Jeta e re “, nė Prishtinė, librin tjetėr, po ashtu me tregime, “ Korbat mbi muranė “, e botoi nė edicion tė SHB “ Rilindja “, nė vitin 1996, nė Prishtinė, romanin

“ Shtjella e vetmisė “, e botoi SHB “ Rilindja “, nė vitin 2000, i cili roman pėr periudhėn kohore, tetor 1999 – tetor 2000, nga SHSH tė Kosovės u shpall libri mė i mirė i botuar nė prozė, romanin “ Trėndafil nė varrezė “, e botoi nė vitin 2000 nė edicion tė SHB “ Rozafa “, nė Prishtinė, nė vitin 2002, nė edicion tė SHB “ Faik Konica “, nė Prishtinė, botoi vėllimin poetik “ Kaēurrelja qė vrapon pas erės “ dhe, nė vitin 2004, ky autor botoi romanin “ Njerėzit e vjeshtės … “, finansuar nga Ministria e Kulturės sė Kosovės, e botuar nga SHB “ Rozafa “, nė Prishtinė.

Nė vitin 2008 botoi librin me poezi “ Baladė shiu “, finansuar nga Ministria e Kulturės e Rinisė dhe e Sportit e Republikės sė Kosovės dhe librin me ese dhe shkrime diskursive “ Magjia e shkrimit dhe pėrjetimi i leximit”, finansuar nga Kuvendi Komunal i Prishtinės. Kėta dy libra dolėn nėn edicionin e SHB “ Rozafa “ e Prishtinės. Ndėrsa nė process tė botimit ėshtė edhe libri me vjersha e tregime pėr fėmijė “ Hajni topi dhe peshqit “, nė edicion tė SHB “ Faik Konica e Prishtinės.

Ibishi ka bashkėpunuar dhe bashkėpunon edhe sot me shumė revista, gazeta e mediume tė shikuara, si: “ Bota e re “, “ Zėri i rinisė “ ( mė vonė “ Zėri “ ), “ Rilindja “ ( mė vonė “ Bujku “, “ Pionieri “, “ fjala “, “ Jeta e re “, “ GEP – i “, “ Kosovarja “, “ Shkėndija “,“ Bota sot “, “ Koha ditore “, “ Ylliria Post “, “ Lajm “, “ RTK “,“ “ Nositi “, Dardanė “, Jehona “ e Bujanocit, “ Kalendari letrar “, “ Verbi “ e ndonjė tjetėr.

Ibrahim Ibishi ėshtė po aq i suksesshėm edhe nė profesionin e mėsimdhėnėsit. Kėtė e ilustron mė sė miri mirėnjohja qė iu dha nga Ministria e Arsimit tė Kosovės, me rastin e 7 Marsit tė vitit shkollor 2007 / 2008 , ku ai radhitet ndėr mėsimdhėnėsit mė tė mirė tė Kosovės.

Ėshtė njėri ndėr bashkėthemeluesit e Klubit Letrar “ Nositi “ tė Dardanės ( ish Kamenicė).

Ibrahim Ibishi jeton dhe vepron nė Prishtinė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI   Fri Jan 02, 2009 4:22 pm

IMAZHE NGA DRITARJA E MBYLLURDjali shikon nga dritarja e autobusit

Petalet e trėndafilave tek rrėzohen

Nė kopshtin e zverdhur

Dhe vashen tek grimos ēerpikėt

Me nektarin e harrimit

E mbi degėt e plepave pezull rri dielli

Ndanė rrugės qė kurrė nuk pėrfundonNdonjė zog flatėron krahėt e rėnduar

Nga fluturimi shko e eja

Ndėrsa djaloshi kthehet nė vendlindje

Si dikur moti po me tė njėjtin tren

Me kupetė e grisura nga dorė e zhgėnjyer

Nga koha qė nuk ndalet nė asnjė stacionE koha ecėn ecėn ecėn

E koha ecėnMbi shilarėz dita thėrret

Bilbilin me violinė

Tek gris zemrėn me gjembat e trėndafilit

Plot aromė djalėrie nė ledinėE dita ecėn me mėngjesin

E nuk e di kur do tė soset

rrugėtimi rrakadyl nėpėr pluhurat e planetit

qė ha njerėzit e vetE koha ecėn me vrapin e hamshorit

E koha ecėn ecėn ecėn

Ndėrsa vajza pret fundin

E bredhjes nėpėr ėndrra

Djali kurrė tė zbret nga autobusi urbanE koha shkon

Ku e di nga shkon
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI   Fri Jan 02, 2009 4:22 pm

KUR GJUMI NUK VJENE di se kėnga ime tė tremb

Kur e vetmuar

Natėn

Ėndėrrėn kryeneēe herrėE gjumi nuk vjen

E gjumi nuk vjenNė mes tė natės

Mundohesh tė mė hudhėsh

Nga dritarja qė nuk hapet

E unė kthehem nga dera

Hapur e harruar

Me shekuj e hapur

E ti me ndjenjen e braktisjes

FytafytKur gjumi nuk vjen

Kur gjumi nuk vjen
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI   Fri Jan 02, 2009 4:23 pm

KUR HIDHĖROHET HĖNASonte hėna me mua nuk doli

As shi nuk ra

Pasha t’madhin zotPranė rivierės u ndala

Mu nė breg tė dhembjes

Sonte hėna mė mashtroi

As shi nuk pikėloiI zbrazėt ika

Tė sodis thashė nga kepi

I zhveshur lakuriq qėndrova

Mes ėndrrės dhe vdekjesE hėna nuk doli

As ti goca imeSonte romantika u gjet

Nė pyllin e egėr tė gjelozisė

Me tingujt e karadyzenit nga veranda

Njė turk i thinjur mėngjesin e blertė e thirri

Tėrė natėn e lume

E hėna nuk doli

As shiu se deshi shushurimėn e vetSonte unė ika ti mbete

Tė kujtojmė thashė ditėt e verdha

Nė egėrsinė e kėtij planeti tė shkretė

Hėna nuk doli

As idili nuk ndodhi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI   Fri Jan 02, 2009 4:23 pm

NJĖ DITĖ S’DO TĖ KETĖ ĖNDRRANjė ditė nuk do tė ketė fare

Dritė elektrike as diell

As ujė

Tė zbutim etjen

As fjalė jermi pėr dashurinėNjė natė s’do tė ketė as ėndrra

As fantazma s’do tė ketė

As pėr syrin ekzotikėNjė ditė as unė nuk do tė jem

Pos nė gjumin e gjatė

Rrugėve qorre duke tė kėrkuar

Nėpėr natėPor nuk do tė vdes

Ose vetėm njėri sy nuk do tė mbyllet

Teknikisht

Lart nga qielli do tė vigjilojė

Ēdo ditė ēdo natė

Mbretėrinė tėnde do ta lakmojė
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI   Fri Jan 02, 2009 4:24 pm

SHĖN VALENTINIDhembja e shpirtit s’mund tė jetė

Veē njė pėshpėritje e shurdhėrNjė karafil njė ėmbėlsirė njė ofshamė

Dhe njė kartolinė me intimen e rebeluar

Qiellin e shenjt mund ta lėpijnė

Atje ku ėshtė foleja e gjakuar

Atje ku ėshtė dhembja e ėmbėl

Shėn Valentin
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI   Fri Jan 02, 2009 4:24 pm

VEĒ LOT SHIUKy mėngjes i pikėlluar

Veē lot shiu derdhE unė e ndjell si bletėn

Shi shi shi ooooo shi

Kur vdes nė ėndrrėn time

Tė ēuditshme

E nuk pikėlon e nuk pikėlonSot ky shi i pikėlluar

Pėrbiruar nėpėr ashtin tim tė ndezur

Veē lot shiu derdh derdh derdh
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI   Fri Jan 02, 2009 4:24 pm

E TI KALĖRON MBI GJUMIN TIMNė tė gjitha kafeteritė e qytetit

Tė kėrkova deri nė KaragaēE ti nuk ndodhesh

Nė asnjė qytet tė botės

Nė asnjė stacion treni

Nė asnjė bar caffeTaksisė qė mė end

Nėpėr ėndrrat e humbura

I kėrkoj kėngėn HELLOU

Kur ti nuk ndodhesh

Nė asnjė lulishte nė asnjė morg qytetiE ēka mund t’i them asaj vajzės nė FELLINI

Tek kapet pėr fillin e ėndrrės sė zhdukur

Dhe pret pėrgjigjen se kur ka filluar

Dhembja e kėsaj nate me shi

Kur ti kalėron mbi gjumin tim

Kur unė tė kėrkoj tė kėrkoj tė kėrkoj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI   Fri Jan 02, 2009 4:25 pm

SHI MBI ĒATIShi i mėngjesit

Gjarpėrinj tė lagėsht nga ēatia

Nė vetminė timeSitet ngeshėm

Qiellit teposhtė

Lirikė e ėndėrrt shkallimi

E mė mban peng nė dritareShi o shi

Puthje tė lagura

Mbi ēati
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POETI YNĖ IBRAHIM IBISHI
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website