Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 POET TĖ MĖDHENJ

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:25 pm

VLERA E KOHĖS

Kohėn konsumojnė ata qė punojnė
Se kohės ia marrin minutat, orėt
Kohės i mbesin borxhli gjithė jetės
Njėrėzit e lapsit dhe penės.

Koha flori ėshtė pėr tė gjithė
Populli e ka thėnė moēėm
Por vlerėn e kohės a e dinė
Ata qė s’i kanė sekondė borxh kohės?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:25 pm

“QĖLLOFSH NĖ DERĖ TĖ MIRĖ”

“Ti ishe nga derė e mirė…”


Derėn vetė e pėrplase
Mbylle dritare,
Palose kanate
Gozhdė u vure qepenave
Ēatisė ia theve tjegullat
Gardhet bėre mullar
Mbylle derėn tėnde
Atė buzėnatė ti i ndėrtove barikadė
Qėnies tėnde gjithė inat.
Gardhe tė reja gozhdove po atė natė
Tjegulla tė tjera mblodhe fshat mė fshat
Qepenat i montove prapė
Kanatet u vunė sėrrish
Dritaret u hapėn ngadalė
Por dera qė t’i pėrplase
Nuk u hap mė atė natė
Dhe ti me inat e shembe prapė…
Qė nga ajo kohė mbete nė derė tjetėr
Lutesh e lutjet e tua s’kanė tė sosur
Zotohesh s’e s’do tė pėrplasėsh mė derė
Kurė s’ke pėr t’u inatosur.
Por dera qė ėshtė derė e mirė
Hapet pėr atė qė e mbyll ngadalė
Dera e shtėpisė ėshtė e tillė
Tė mbyllet e s'tė hapet mė.
Kujdes me derėn o njėrėz
Mos e pėrplasni kurrė me inat
S’e dera qė ju me forcė e mbyllni
Mund t’ju lėrė pėrherė jashtė.
Mos harroni trokitjen nė derė
Kur derės ia keni nevojėn
Dera e shtėpisė nuk ėshtė thjesht derė
Qė vetėm zėvendėson rojėn.
Nė dėgjofsh tė thuhet “nga derė e mirė”
Turresh me vrap tė trokasėsh nė atė derė
Por kur t’i harron veten nga ē’derė vjen
Dera ku troket tė bėhet veē barrikadė.

U shtofshin dyert e mira!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:25 pm

NĖ DY KOHĖ

Det i ftohtė
Rrezet bien thikė
Rrėra e thatė
Mbi kokė Varna
qė rrėshqet e zhurmshme
kalėruar mbi frymė pushuesish
pėrballė nė njė kodėr njė Kala
qė flet pėr histori pushtuesish…

Rrugės pėr nė det njė Luan i ēimentuar
Mbeti gojėhapur rrugėn pėr tė treguar.

Varna 1996
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:26 pm

KARTMONEDHA

Aty shoh fjalė
Shoh djersėn qė kullon rrėke
Shoh gjak
Mund, lodhje edhe fat
Aty pikturohet jeta
Ndoshta jo me moshėn e saj
zė vend parcelizuar nė hapėsirėn e katėr cepave
ngjeshet nėn shifra, lyer me bojė
Dyfytėrėsi stampuar!
Dhe zė e mendoj pastaj
zė e kujtoj gojėdhėna,
ndėrtoj minihistori
me shenja skllevėrish,
gishta mbretėrish,
pamje bedenash,
rrugė tė pabitisura
kolona Tempujsh
njėrėz tė vdekur, njėrėz tė gjallė
dhe mendjen bėj ēorap,
asgjė s’vendos, asgjė s’fus nė thes
nga tėrė ky “kėrkim” ku jam pleks.
54
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:26 pm

MUZEUM

Direkėt ngulur thellė nė tokė
Trarėt nxirė flejnė nėn ēati
Dy “V” mbajnė shtrėnguar fort
Atė prag tė vjetėr, atė shtėpi.

Njė tufė rrezesh krihen nė dritare
Dera e rrėndė pėrkulet me respekt
Era lėshon puhizėn stendave varė
Aty ku historia sot brezave u flet.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:27 pm

LULE

Dy rrokje
Tre gėrma
Njė fjalė,
Ku L- ja pėrsėrit veten e saj
Ndoshta, si dhuratė pėr bukurinė e rradhė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:27 pm

INTEGRIM

Rri e vėzhgoj i hutuar
Bukurinė qė shtrihet pambarim
Mas me sy e me pėllėmbė
Parkun qė zgjatet si njė qilim.
Lule,
gjithėfarėsoj ngjyrash
zogj qė kėndojnė papushim
flutura qė lodhen, pushojnė e luajnė
rreze qė flenė mbi shatėrvan
tė gjithė si njė kor, si njė familje
unė dhe njė mizė diē bluajme
unė dhe ajo mizė ngjajmė tė huaj.


Wandle Park 2007
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:28 pm

PERSIATJE

Kur ē’do gjė tė ecėn mbrapsht
Kur dita tė lodh
Kur trupi yt dehet
Kur koka tė djeg valė
Shko diku ku ėshtė qetė
Dėgjo vetėm frymėmarjen
por me heshtjen mos u bėj palė

mos u pajto me pushtetin e errėsirės,

se ia kėput fijet dritės!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:28 pm

ĖNDĖRR

Aty ku ndodhem unė
Nė fakt ku je edhe ti
Ndėrtoj pallate
Katet lartėsoj nė sekondė
Fusha stolis
Male qeth
Botėn t’a sjell nė dorė
Pastaj hap sytė edhe qesh
Se prej teje kėtė ėndėrr e pata peshqesh.

59
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:28 pm

LONDĖR

As mal, as kodėr
Vetėm fushė
erė dhe pak vapė
shi qė tė bėn ēdo stinė dush
Londėr.

Qėndėr e botės, metropol qė lėviz
Veriun, Jugun tėrė Botėn bashkon nė njė pikė
Aty mbi Tamiz.

Rrugė qė tokės, nėntokės, qiellit, oqeanit
kapilarė u shtojnė ēdo ditė
nisen e zbresin nė Londėr.

Aty ditėt, muajt, vitet, shekujt
dėshmojnė historinė lirshėm librave, muzeumeve
qetėsojnė tė gjallė e tė vdekur.

Aty edhe gjuha ime, mes dyqind tė tjerave
Flitet nė rrugė, nė shkollė e komunitet
Londėr, tė falemi pėrjetė.

Unė njė lėvizje digitale nė kėtė vrull
turrem t’i bashkohem ecjes sė Kohės
Mirėnjohje Londrės!

60
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 2:29 pm

PA TY E DASHUR

Kafen qė piva pa ty
Kafen me emrin “Moka”
Mezi e kam gėlltitė
Pa TY kafja s’shkoka.

Nė kafenė qė ndejta deri vonė
Djersė tė ftohta mė zbritėn nė trup
Njė foto mbeti e syve tė mi pronė
U pėrlota mbi tė pėr turp.

Nė xhamin e ftohtė tė dritares pėrballė
Thinjat ndriēonin si neonė
Pse kafenė mė le t’a pi nė vetmi mbrėmė?
Tregomė tė lutem, tregomė!

Kafenė qė pij pa ty
Tė ftohtė, tė ngrohtė, apo “Moka”
E kuptoj pėrditė e mė mirė
Pa TY asnjė kafe s’shkoka.Fatmir Terziut:

ECJE NĖ QELQ
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
POET TĖ MĖDHENJ
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website