Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia
Share | 
 

 POET TĖ MĖDHENJ

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3712
Name: 0
Points: 383
Registration date: 16/12/2008

MesazhTitulli: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:48 pm

Poetė tė mėdhenj shqiptarė

F A T M I R T E R Z I U

( Poezia e Fatmir Terziut ėshtė poezi e shpirtit,e ndjenjės sė madhe,poezi e thėllimave dhe e gjerėsive. Vargjet e Fatmirit janė drithėruese dhe drithmojnė. Nė betejat e pėrditshme tė jetės, poezia e Fatmir Terziut, ėshtė poezi e pjekur, e tymosur, kuptimplote. Poezia e Fatmir Terziut ėshtė njė gjak i ri nė letersinė tonė tė bukur )

Nė komunitetin letrar nė internet dhe nėpėr faqe tė revistave dhe forumeve, emri i Fatmir Terziut ėshtė i pranishėm kudo. Asgjė nuk mund tė mos kthehet.Fatmiri jeton dhe bashkėjeton me poezinė, „Ecja e tij nė qelq“ ėshtė njė shqetėsim i madh nė ngushticėn e shpirtit. Pejsazhi poetik i Fatmirit ėshtė i gjerė dhe i thellė. Poeti nuk ndalon,shpėrthen tė gjitha vetmitė qė e rrethojnė. Libri “Ecja nė qelq” i Fatmir Terziut thyen gjithė xhamat qė poeti shpirtin ta prekė kėthjellėt, me duart e tij tė gjelbėrta. Fatmiri ėshtė poet I konsoliduar, dhe I mirėfilltė. Libri “Ecja nė qelq” shprehė qartė urdhėrin hyjnor tė poezisė. I guximshėm si poeti, ai nuk ėshtė I ndikuar nga shtrėngimi I hijeve, apo heshtjet anakronike tė kohės. Nėpėr dallgėt memece tė jetės, aty ku unė bashkėjetoj, poeti qartėson tė bukurėn,tė dhimbshmen, tė pazgjidhurėn.”Ecja nė qelq” ėshtė njė poezi qė tė lė pafjetė,dhe tė drithmon.Ai edhe kur shkruan nė letėr, edhe kur shkruan nė qelq, Fatmiri ka token dhe qiellin e tij, hapėsirėn ku ai vzionon. Libri “Ecja nė qelq” ėshtė njė poezi qė shpie nė tė ardhmen, nė kopshtin me ngjyra tė shpirtit . Fatmiri ėshtė kopėshtar I madh I fjalės poetike. Nė shpirtin e tij prej poeti, Fatmiri ka disa puse nė artin e tij.Krojza nga mė sublimet, prushėza nga mė intimet, motive nga mė tė pėrbashkėtat. Nė poezinė “Koha e njeriut” poeti guximshėm dialogon me kohėn, me dhimbjen,me tė bukurėn. / Kohėn e gozhduam mureve / E futėm nė dosje / nė sirtar e kyēėm…/ iu qepėm… sė prapthi / kohėn qė na kishte grabitur mė parė…/ Kėto dhe qindra vargje tė tjera Fatmirin ( pa e tepruar ) e ngrejnė nė piadestalin e poetėve tė mėdhenj shqiptar. Ecja nė qelq , ėshtė njė kohė e njeriut, njė kohė qė vetėm sa ka filluar. Pėr ta copėtuar atė kohė shprehet poeti, kohės I vumė emra tė hajdutėve tė saj/ dhe thirrėm kohėn si prone e tyre / duke mos e kuptuar se bėnim tė njėjtin faj/. Koha nuk shahet thotė poeti,..koha ka kohėn e saj… shkruan poeti Terziu. Tė bėrit poet nuk ėshtė I lehtė. Kohėn nuk ėshtė vetėm ta ndjesh, por edhe ta shkruash. Sa herė jemi bijė tė kohės, na qėllon tė ulem nė shesh dhe ta ndjejė poezinė, vullkanin qė vlon nė mua. “ Ecja nė qelq “ shprehet Terziu mė lidh me kohėn, me tė fshehtėn e ajrit, dhe zemėrimin e sė bukurės. Asgjė e virgjėr mė s“ fluturon, pa I vėnė njė shenjė, njė gėrvishtje, nga ata qė komandojnė kėtej. Plot ėshtė sheshi I betejave, sheshi I tė kundėrtave, i tė ndryshmėve, i tė pamundshmes.Kjo ėshtė bota jonė,fati qė po e jetojmė.Po e mbylli kėtė ese me njė urim vėllazėror, rrofsh o poet I gjakut tim, rrofsh!..

Rrustem G e c I – Dortmund
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3712
Name: 0
Points: 383
Registration date: 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:50 pm

NĖNA

Natėn e kalova maleve
lule mblodha fushave
nė ullishte u ndodha pa gdhirė
tė kėpusė karakaften, lulen e mirė.

Era e bugaēes, simites sė pjekur
Gjithė natėn s'mu nda
Dy duar mbetėn duke mė pėrkėdhelur
Njė zemėr qė digjej, mall.

Tani fshij sytė si i dehur
Ėndėrrat mė janė vrarė
Mėsova se mbrėmė papandehur
Nėnėn e kisha pasur pranė.
2
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3712
Name: 0
Points: 383
Registration date: 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:50 pm

ALFABETI I ECJES SĖ GJATĖ

Agimet na zgjuan
Bereqetin tė korim ugareve, ku
Cicėrimat e zogjve s’pushonin,
Ēelnin lulet erėmira,
Dielli lėshohej pakursim,
Dhimbja harrohej
Era flakte tutje dhe sillte me nxitim
Ėmbėlsinė e nektarit tė stinės, qė
Flakėroi perėndimin, atė buzėnatė
Garantoi ecjen tonė tė gjatė
Gjuhėn e zgjoi nga sepetet, sonduqet e Todhrit
Heshtjes i dha ēmimin
Inatin na tha tė flakim
Jetėn tė jetojmė ndryshe
Kalėruar mbi muzė tė viteve
Lartėsuar nė piedestalin e Njeriut tė Lirė
Llumit larguar
Mendimeve pėrhumbur
Ndryshimeve pėrshtatur
Njeri i njė rruge plot nxitim
Orteqet e tmershme pėr tė sfiduar
Pagėzuar nė Tempullin e Jetės
Qarjen pėr tė harruar
Rilindjen pėr tė parė nė sy
Rrugėve tė nisura hershėm
Stacionuar nė fletė historie
Shpėtuar nga zhdukja
Tani krenarė tė dėshmojnė
Thellė nė potencėn jetike
Universi zbret firmos dėshminė
Vetvetiu na hapen krahėt
Xixėllojnė lotėt ndėr sy.
Xhirimet sapo kanė filksuar kėtė kolorit
Ylberi ngjyrat na ka falė
Zėrat e jetės qė tė fiksojmė
Zhytur nga A-ja tek Zh-ja nė kėtė alfabet tė ecjes sė gjatė. Manastir, 2006
3
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3712
Name: 0
Points: 383
Registration date: 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:51 pm

PESA E NJE DERE TE BRAKTISUR

E shihja pėrditė
Shkėlqente, pėrherė
Aty nė atė rrugė
Aty nė atė derė.

E shkruar me dorė
Dukshėm, me kujdes
Mbi kokė njė kurorė
Nė trup; vetėm Pesė.

Pėr ēudi tė gjithė aty shihnin
Mėngjeseve, drekave, darkave
Dhe dukej sikur e piketonin
Me “Pesė”-n e sfilatave.

Ajo ishte vetėm njė pesė
Njė numėr si gjithė numrat
Mbi tė s’kish kaluar njė fshesė
Nė ndryshk, mbytur thumbat.

Pesa e gozhduar nė atė derė
Tashmė kish hyrė nė histori
Dhe pse s’fliste pėr ndonjė vlerė
Dhe pse s’fliste pėr njeri.

Tė vetmit vizitorė
“Pesa” kish tashmė pėrditė:
merimangat thurėse
e njerėzit, qė ia ngulnin sytė.

Tani ajo pesė…
S’ishte mė rrezatore
Kish ndodhur, per besė
Nga braktisja njėrėzore.
4
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3712
Name: 0
Points: 383
Registration date: 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:51 pm

JĖTĖ NĖ QELQ

Vėrviten nė ujė
Imitim oqeani, deti, liqeni, lumi
Pa dallgė, pa bujė
Jetė akuariumi.

Ushqim sa tė mund
Zhytur nėn qelq
Pa llucė nė tubė
“S’heqin aspak keq”!

Jetė aquariumi,
Biznes me peshq
Ē’ka oqeani, deti, liqeni, lumi
T’a sheh syri nėn qelq.

Mijėra sy takohen
Aty nė ēast mbi peshq
Dhe pse s’dinė tė ankohen
Ėshtė jetė nė qelq!
5
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3712
Name: 0
Points: 383
Registration date: 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:52 pm

SHKRUAR NĖ QELQ

Dy frymėmarrės u deklaruan tė humbur
I pari, u shumėfishua rrugėve me letėr
I dyti, u shfaq pėr ca minuta pėr fat tė keq
Nė ekranin e ngushtė e tė ftohtė, nė qelq.

I pari, njė maēok zeshkan
Nga pronarė tė majmė
I dyti, vetėm 18-vjeē djalė
Me nėnė e me babė.

Maēoku kish humbur para njė ore
Diku nė njė rrugicė nė Londėr
Djaloshi s’dihej prej sa vitesh
Kish veē emrin, zhgaravitur nė fletore.

500 stėrlina pėr tė gjetur macokun
Afronin ne kėmbim pronarėt
Asnjė grosh pėr njeriun
Veē ca dosjeve qė mbushnin sirtarėt.

“Kėpucėt e shqyera
Filmuar nė trotuar…”
Kaq u tha pėr njeriun
Kush mund t’a ketė parė?

Pėr macen, maēokun
Raporti s’kish mbarim
S’e qesja kish vluar
S’e puna ish aferim.

Minutat mbaruan
Aty nė ekranin e qelqtė
Aty ku dy frymėmarrėsit u deklaruan
Si tė humbur pėrjetė.

6
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3712
Name: 0
Points: 383
Registration date: 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:52 pm

XHAMLLĖKU

Me orė,
me ditė,
ēdo dy javė
e prisnim atė ēast!

E prisnim,
tė firmosnim,
tė nėnshkruanim
borderonė.

E prisnim,
Pesėmbėdhjetėditėshin
E prisnim,
si fėmijėn e parė
gjithė javėn shtrėngonim rripin
qė atė ditė;
tė njomnim edhe fytin.

Dhe ishte kėshtu
Jo nga bollėku;
Por se rrogat dhe birra
Vinin tek Xhamllėku.

Ah, ajo ditė,
ai ēast,
ajo minutė
Aty nė lulishten errėmirė
Njohur si ODESA
Ah, ai ēast
ajo ditė,
ajo minutė
Kur pesėmbėdhjetėditėshit
Pėr njė sekondė i binte fshesa…
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3712
Name: 0
Points: 383
Registration date: 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:52 pm

DASHURIA

Dalldisje mes njė rruge tė stisur
Aventura e syve tė ka ēuar
Sinonimin e njė jete tė re pėr tė nisur
Hutimin e ēastit pėr t’a harruar.
Urdhėr I papritur i ndjesisė sė brendshme
Rrugėtimin e saponisur t’a stis
I yti shpėrthim tejfundoset
Atje ku pikėtakimi retinor bitis.

8
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3712
Name: 0
Points: 383
Registration date: 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:56 pm

ECJE NE QELQ

Bukė,
Ujė,
Dritė
Deri … dhe ēokollata.

Shkurt; plot ushqim!

Komoditet,
Fantazi,
Argėtim.

Troē:
Jetė ndryshe, plot “pėrkushtim”!

Ndodh diku, nė njė kubik tė qelqtė
Nė njė ambient pėrrallor, gatuar me kujdes
Ku jetė minjsh “sakrifikohet” pėr fėmijėt, pėr pleqtė…
Nėn etiketėn shkencore: EKSPERIMENT!

Njėmijė bluza tė bardha vėrtiten
Shėnojnė orėt, ditėt, javėt, muajt, vitet
Aty ku ca frymė miushash shuhen
Qė njė miush eksperimental tė rritet.

Ata, miushat vetėm ecin
Ecin dhe ecin pa tė keq
“Argėtohen, rrokullisen, derisa ngecin
Nė ecjen miushe, tė pafund nė qelq.

9
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi


Numri i postimeve: 3712
Name: 0
Points: 383
Registration date: 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: POET TĖ MĖDHENJ   Wed Dec 24, 2008 1:57 pm

NJĖSUAR ME QELQIN

S’mu nda nga sytė ekrani
Njė muaj me tė u bėra palė
Teksa qėndroja shtrirė tek shtrati
Nga dhimbjet e kėmbės sė vrarė.

Sytė nė fakt mė mbetėn nė qelq
Gjithė ditėn nga dritarja kundronin
Vetėm kur ndihesha mė keq
Pėr ca ēaste qetėsinė mė afronin.

Shpeshherė nė fakt ato raste
Vetvetiu bėhesha si qelq
Kur dikush temperaturėn m’a maste
Termometri ngrinte pėr dreq!

Unė padashur isha njėsuar me qelqin
I ftohtė, delikat e ku di unė
Tė tjerrėt nėn dhėmbė qeshnin
Edhe pse e dija se mė donin shumė.

S’mė kish qėlluar kėshtu kurrė
Qė dhimbja therrėse pėr dreq
Tė shndėrronte nė fėmijė njė burrė
E t’a bėnte thjesht njė qelq.

10
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
POET TĖ MĖDHENJ
Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 7Shko tek faqja : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} ::  :: -
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
February 2016
MonTueWedThuFriSatSun
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29      
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking Digg  Social bookmarking Delicious  Social bookmarking Reddit  Social bookmarking Stumbleupon  Social bookmarking Slashdot  Social bookmarking Furl  Social bookmarking Yahoo  Social bookmarking Google  Social bookmarking Blinklist  Social bookmarking Blogmarks  Social bookmarking Technorati  

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website