Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 DOMOSDOSHMĖRIA E FITORES

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: DOMOSDOSHMĖRIA E FITORES   Sun Dec 21, 2008 1:16 pm

Arkiva » Komente AnalizaRrustem Geci: Domosdoshmėria e Fitores


Ese pėr njė Antologji

Nga Rrustem Geci - Dortmund

(Ngulfatja e lirisė sė Kosovės nga vetė bijtė e saj,ėshtė e dėnueshme dhe krim i rėndė.Populli shqiptar, ėshtė popull i rrallė nė botė, qė jep tagrin e gjakut jo vetėm pėr lirinė, por, ēuditėrisht edhe pėr robėrinė e tij.!Nė njė venda pa status tė definuar,pa kushtetutė,pa institucione tė mirėfillta,dhe me popullsi tė paregjistruar( tė panjehur )mė se tre dhjetėvjetėsha, zgjegjet e 17 Nėntorit, tė ashtuquajtura zgjedhje tė Sejdiut, Thaēit, Surroit, janė mashtrim i radhės pėr tė qenė tė lira dhe tė ndershme.Me zgjedhjet e 17 Nėntorit,Kosova rikthehet nė problem tė brendshėm tė Serbisė, nėn ombrellėn e saj vrasėse.Ulbi dje mė tha;nėse babi mė detyron tė votoj mė 17 nėntor, unė do tė jem ai qė do t“i pres gishtėrinjtė qė tė mos votoj )
Pjesė nga eseja “ Myshku i vjetėr i urrejtjes “


Rrustem Geci
Filozofia e mendimit dhe e pushkės vazhdon tė jetė arma mė sublime e popullit.Pa kėtė filosofi nuk do kishte kuptim as vetėdija, as tė qenit qytetar dhe i zėshėm nė truallin etnik. Pavarėsia e Kosovės, dhe rrapėllimat rreth saj janė tė dhimbshme dhe dramatike.Grupi i ashtuquajtur,Grupi i Unitetit,nuk ka as nuk do tė ketė kurrė legjitimitet pėr t“i falur tokė Serbisė,nga toka e shenjtė e Kosovės. Andaj, gjenerata e analistėve,eseistėve,dhe komentatorėve tė guximshėm po bėn tė pamundurėn pėr tė nxjerr nė shesh tė vėrtetėn, rreth pazarit pėr statusin e Kosovės.Prandaj, alarmi pėr domosdoshmėrinė e fitores sė Kosovės ėshtė i pashmangshėm.Lufta kundėr kolonializmit serb nė Kosovė, ėshtė,tė jesh apo tė mos jesh.Nė ēdo gjuhė tė botės kolonializėm quhet pushtim, poshtėrim dhe shkretim i njė populli.Antipavarsistėt e tipit Sejdiu,Thaēi,Surroi deshėm apo s“deshėm janė tė dashuruarit e
kolonializmit serb.Dėshmia e njė dashurie tė dukshme shprehet nė “Traktatin e miqėsisė”ku populli i Kosovės vėhet para njė sprove tė njė lufte tė re.Nė shkrimet e fundit tė gazetave elektronike, “Lajmet.net”,”Nėnė Shqipėri”,”Shqipėriaebashkuar”,”Lajmet.com”,dhe teleteksti i “Top Channell-it”po bėjnė punė tė shkėlqyer pėr informim korrekt dhe tė saktė, rreth bisedimev kot, nė Vjenė,Nju Jork, dhe Bruksel.Instinkti nėnshtrimtarė i Grupit tė unitetit nė bisedimet me palėn serbe mė shumė i ngjan takimeve tė homseksualėve se sa bisedave tė mirėfillta, lexova njė gazetė pėrditshme.Gėnjeshtra dhe mashtrimi nė politikė kudo janė qyqarllėk. Heshtja kur s“duhet tė heshtet, sepse, ėshtė krim i paramenduar. Domosdoshmėria e fitores sė Kosovės ėshtė e pashmangshme.Nė zemrėn e vrullshme tė lirisė sė Kosovės vlon njė zemėrim i paparashikur, njė vullkani qė kurrė nuk i dihet koha e shpėrthimit.Tė ndodhur nė kėtė situatė, Kosova do tė jetė njė “ēmenduri” e rėndesės sė vullnetit, ku do tė pėrplasen tė gjitha tė paplasurat.Gjaku sėrish do tė jetė pika e fillimit.Mizėria e pėrgjakjes me ngjyra, Kosovėn do ta shpie nė njė vdekje krejt tė vullnetshme. Antarėt e Grupit tė Unitetit as nuk kanė dije, as nuk kanė popull, as moral. Heshtja e librave veē ka filluar, nė kėtė udhėkryq,vetėm AKSH-ja do tė jetė forca qė do t“i prijė domosdoshmėrisė sė fitores. Analistėt dhe eseistėt,Bedri Islami, Koēo Danaj, Rexhep Kasumaj, Xhevat Bislimi, Kristina Ras, Mona Agrirorea, Fadil Shyti, Ahmet Qeriqi, Liburn Aliu, Albin Kurti, Mehdi Hyseni,Tafil Duraku, Kadri Rexha, Mehmet Bislimi, Jeton Kelmendi e tė tjerė, me krijimet e tyre po i japin gjak tė ri mendimit shqiptar.Kosovės ditė e pėrditė po i merret fryma. Dihatjet e saj zor se do ta mbajnė gjatė. Esetė,“Marrėzia e madhėshtisė”, “Myshku i vjetėr i Urrejtjes”,”(Pa)varėsia qė (nuk) negocohet”,“Kombi qė ka fqinj vetėn”, “Koha pėr vetėmbrojtje”, “Pakoja e Ahtisarit( Eduard Gey i dytė),”Deti i flamujve”,”Tėrmeti popullor qė godet sistemin terrorist serbo ahtisarian” e tė tjerė, pėrbėjnė antologjinė e mendimit mė tė pėrparuar shqiptar. E vėrteta sado e vogėl qoftė, britmėn e ka tė madhe. Kosovė, mbushe gojėn me thirrje qė tė dėgjojė toka e qielli, se kėto zgjedhje s“janė tuajat,as tė popullit tėnd, por tė treshes, Sejdiu,Thaēi, Surroi.Mė falni por,..domosdoshmėria e fitores sė Kosovės ėshtė e pashmangshme. Eseja e Bedri Islamit,”Marrėzia e madhėshtisė”,ėshtė njė ese tronditės pėr filozofinė e bisedimeve, pėr aktualitetin tragjikomik tė Grupit tė Unitetit, pėr mashtruesit mė ordiner tė kombit.Ndėrsa Rexhep Kasumaj, nė esetė e tija trajton disfatat e pafund tė Grupit tė Unitetit,dhe tė klasės aktuale politike nė Kosovė. Arma e mendimit nuk njeh pardon, vazhdon eseja. Mos tradhėto s“do tė quhesh tradhėtarė.Kėto dhe dhjetėra ese tė publicistėve tanė tregojnė pėr shkallėt e rėnies tė klasės politike nė Kosovė, dhe pėr njė thes dėshtimesh tė tjera. Nė Vjenė mori udhėn teposhtja e Kosovės/…udhėn e pakrye ku e kanė shpėnė epigonėt e strategjisė negative tė nėnshtrimit/,lexoj tek “Myshku”. Eseja “E vdekura mė e bukur”trajton pėrmbysjen e vullnetit tė popullit,nga Grupi i ashtuquajtur,Grupi i Unitetit. Traktati i miqėsisė,ose traktati i vet-nėnshtrimit, nga kungulloshat Sejdiu,Thaēi,Surroi, i cili edhe mė shumė i vėjnė flakėn njė lufte tė re nė Kosovė, nuk kėnaqen vetėm me aq, por ata vazhdojnė tė bisedojnė prapa kulisave, qoftė me zgjedhje, qoftė me ndėrmjetėsues tė miseve tė ballkanit,qoftė me krim tė organizuar. Tregėtarėt e “traktatit tė paqes me serbinė”me vet vullnetin e tyre, Serbisė i ofruan vet-nėnshtrimin mė banal tė Kosovės, duke e bėrė tė pamundur pėr njė kohė domosdoshmėrinė e fitores.Nė tekstin famėkeq tė”traktatit tė miqėsisė pėr paqe…” me armikun shkruan; “Lidhje tė thella e tė lashta mes du popujsh”, “Organe tė pėrbashkėta”, “ Marrėdhėnie speciale”,e tė tjera janė mėnyja,Sejdiu Thaēi,Surroi,mėnyja e pėrmbysėsve mė ordiner tė vullnetit tė popullit tė Kosovės.Me kėtė dokument famėkeq,Grupi i famėkeqėve” tė unitetit” vazhdon eseja, popullin e shumėvuajtur tė Kosovės sėrish e rikėthen nė luftė dhjetėra vjeēare me Serbino dhe koloboracionistėt aktual.Lufta pėr pushtet e jo pėr shtet kėta tre li-derr, (mozomakeq) krijojnė treshen mė famėkeqe mbi fatin e pafat tė popullit tė Kosovės.Nėnshkrimi i Delaratės sė Nju Jorkut nga Sejdiu,Thaēi, e Ēeku,vullnetin e Kosovės pėr Pavarėsi e kėthejnė krejt pėrmbys, duke shndrruar Kosovėn nė ēėshtje tė brendshme tė Serbisė. Sa ėshtė e aftė Kosova t“ia merr nga duart pushtetin kolaboracionistėve aktual ,Sejdiut, Thaēit, Surroit, mbetet tė shihet nė muajt e ardhshėm.Nė Kosovė dhe rreth Kosovės ndodhin gjėra nga mė shqetėsueset. Njerėz me imagjinatė tė sėmurė pėrmbysin idealin dhe vullnetin e mė tė guximshmėve.Tė shkelėsh mbi misionionin ēlirimtar tė Adem Jasharit,dhe tė shkelėsh gjakun e dhjetėra mijėra shqiptarve tė rėnė nė fushat e betejės,kjo nuk mund tė quhet ndryshe, pos tradhėti, dhe tradhėtarė.Liria nuk ėshtė anonime dhe as e paemėr.Vetėmbėrrijtja dhe vetėmbrojtja janė detyrė qytetare. Grupi i Unitetit, pasi ia dorėzuan Beogradit fatin e pakicės-tani atij po ia lėnė nė dorė edhe fatin e shumicės shqiptare thotė eseja. Edhe Mona, edhe Kristina,edhe Kadri Rexha,edhe Medi Hyseni,edhe Xhevat Bislimi, edhe Ahmet Qeriqi e tė tjerė, me analizat dhe esetė e tyre mė analitike i japin zė domosdoshmėrisė sė fitores, qė Kosova tė bėhet ajo qė duami,me tė sotme,dhe tė ardhme tė lirė dhe tė pavarur.Ndryshe, domosdoshmėria e fitores ėshtė e pashmangshme.Lexues tė”Nėnės Shqipėri”,lexues tė “Lajmeve .com”, lexues tė “lajmeve .net”,lexues tė “Shqipėrisė sė bashkuar” e vėrteta e kėtyre shkrimeve eshtė e sakta, e pėrbashkėta dhe e paanshmja e gjėrave.Kėtė definicion tė sė vėrtetės e kam nxjerr nga esetė tuaja, nga ata qė lirinė e kanė diell nė zemėr. Shėndet o bijė tė pendės,shėndet e jetė tė gjatė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
 
DOMOSDOSHMĖRIA E FITORES
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website