Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 U Cliruam ne 29,zbulohet dokumenti!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: U Cliruam ne 29,zbulohet dokumenti!   Thu Dec 04, 2008 12:45 pmNatėn e 28 nėntorit 1944 ushtarėt gjermanė kryen njė nga masakrat mė tė mėdha nė Shkodėr
Kur u ēlirua Shqipėria? Pyetja ka marrė njė pėrgjigje ligjore me
pėrcaktimin e datės 29 Nėntor si Festa e Ēlirimit, por edhe pse nuk e
prekėn ligjin, pėrfaqėsuesit e mazhorancės sė sotme nuk e njohin kėtė
datė dhe i pėrkujtojnė njėherėsh mė 28 Nėntor ditėn e pavarėsisė dhe
atė tė ēlirimit nga pushtuesit nazifashistė. Nga Shkodra, qė ėshtė
qyteti i fundit i ēliruar, vijnė pėr herė tė parė dėshmi dhe prova, se
natėn e 28 nėntorit tė vitit 1944 ushtarėt gjermanė kontrollonin
qytetin, madje kanė vrarė 7 qytetarė tė Shkodrės, pesė prej tė cilėve
anėtarė tė familjes Berberi. Kėto dėshmi gazeta “Shqip” ka arritur t‘i
provojė edhe me dokumente, siē ėshtė certifikata e vdekjes sė dėshmorit
Qamil Berberi, i cili u vra natėn e 28 nėntorit nga njė patrullė e
ushtrisė gjermane, qė kontrollonte ende qytetin. Gazeta ka siguruar
gjithashtu foto tė ceremonisė mortore tė anėtarėve tė familjes Berberi,
qė u zhvillua mė 29 Nėntor, ditėn e parė tė lirisė pėr qytetin.
Veteranėt e luftės tregojnė se nata e 28 nėntorit 1944 e gjeti qytetin
verior tė Shkodrės nė terror tė plotė nga gjermanėt. Nė librin e tij
“Portrete dėshmorėsh”, nėnkryetari i veteranėve tė luftės pėr Shkodrėn,
Vehbi Fishta, tregon nė lidhje me masakrėn e 28 nėntorit, kur u vra
anėtari i njėsitit gueril Qamil Berberi dhe gjithė familja e tij prej
pesė personash. Atė natė u vra edhe njė furrtar dhe njė partizan,
ndėrsa u plagosėn nga gjermanėt dy persona tė tjerė. Duke folur pėr
masakrėn e 28 nėntorit, Fishta tregon: Nė atė kohė isha 17 vjeē dhe
isha aktivist i njėsiteve guerile tė qytetit. Shtėpinė e kisha nė tė
njėjtėn rrugicė ku ndodhi masakra dhe e mbaj mend shumė mirė ngjarjen.
Rreth orės 21.30 tė datės 28 nėntor 1944, Qamil Berberi, pėrgjegjės i
njėsitit gueril pėr pjesėn lindore tė rrugės sė “Cakajve” ishte kthyer
pėr nė shtėpi pėr tė marrė bukė pėr shokėt. Nė orėn 22.30, Qamili doli
dhe vetėm 60 metra larg shtėpisė sė tij u ndesh me njė autoblindė
gjermane, qė hapi zjarr dhe e vrau nė vend. Kur dėgjoi krismat, babai i
tij, Sabri Berberi, doli nga shtėpia pėr tė parė ē‘kishte ngjarė, por
edhe ai u qėllua pėr vdekje. Mė pas dolėn te dera e shtėpisė edhe
gruaja e Sabriut, Esmaja dhe dy vajzat, Sadija e Adilja. Ushtarėt
gjermanė qė ndodheshin nė autoblindė qėlluan pa mėshirė dhe mbi to,
duke vrarė nė vend Esmanė dhe Sadijen, ndėrsa Adilja u plagos rėndė dhe
vdiq nė spital pas disa ditėsh. Kjo ishte ndėr masakrat mė tė tmerrshme
qė gjermanėt bėnė nė Shkodėr, ndaj mbahet mend mirė. Pėr koincidencė
atė natė ishte Bajram dhe furrtari i lagjes, Luigj Urbani, ishte nė
punė. Ai doli nga furra rreth 20 minuta pasi dėgjoi krismat, me
mendimin se patrulla ishte larguar, por nė fakt ushtarėt gjermanė
qėndronin aty dhe e qėlluan furrtarin sapo ky doli nė rrugė. Mė pas,
njė grua tjetėr, Gjyshe Dibra, banore e kėsaj rruge, e cila doli nė
derė pėr tė parė ē‘kish ndodhur, u qėllua nga gjermanėt dhe u plagos
nga njė plumb nė kėmbė. Kjo grua e plagosur ndihmoi mė pas pėr tė
saktėsuar oraret e detajet e gjithė kėsaj masakre, pasi nė murin e
shtėpisė sė saj kishte njė orė tė vjetėr”. Rrėfimi
i kėsaj masakre tė natės sė 28 nėntorit 1994 bėhet mė i besueshėm pas
publikimit qė bėn pėr herė tė parė gazeta “Shqip” tė fotove tė
funeralit tė katėr anėtarėve tė familjes Berberi mė 29 nėntor. Fakti qė
mė 28 nėntor Shkodra ishte e pushtuar vėrtetohet edhe nga certifikata e
vdekjes e dėshmorit tė atdheut, Qamil Berberi, nė tė cilėn si datė
vdekjeje shėnohet 28 nėntori 1944.

Partizani
Jonuz Nishani kujton natėn e fundit tė luftės: “Mė 28 nėntor luftohej, atė pasdite u plagosa”
Jonuz Ali Nishani, 82 vjeē, ėshtė njė nga njerėzit qė mė 28 nėntor
1944 luftonin me armė nė dorė pėr ēlirimin e qytetit tė fundit qė
mbahej ende nėn kontrollin e gjermanėve. Jonuzi thotė: “Kam qenė nė
batalionin ‘Perlat Rexhepi‘ dhe ishim tė vendosur nė kodrat e Dragocit
tė fshatit Mes, tetė kilometra larg Shkodrės. Mbaj mend se ishte data
24 apo 25 nėntor e vitit 1944 dhe nga pozicioni ku ishim kishim detyrė
tė sulmonim postėn gjermane nė fshatin Mes dhe tanket gjermane te fusha
e aviacionit. Pėr disa ditė kemi bėrė luftime tė ashpra. Gjermanėt na
gjuanin me murtaja, ndėrsa ne pėrdornim mitraloz, ose pushkė. Ēeta jonė
udhėhiqej nga komandant Mehmet Tariati dhe komisar Qazim Kapisyzi dhe
kishte njė mision tepėr tė vėshtirė, pasi duhej tė ēahej posta gjermane
pėr tė depėrtuar nė Shkodėr. Nga luftimet qė po zhvilloheshin, si tani
mė kujtohet, ishte pasditja e datės 28 nėntor. Kur dielli po
perėndonte, po mbanin nėn vėzhgim rrugėn e fshatit Mes. Unė isha pas
njė shkėmbi dhe njė goditje me mortajė nga armiku, fare pranė vendit ku
ishim nė pozicion, mė shkaktoi plagosje nė kofshėn e majtė. Edhe tani e
kam shenjėn qė mė duket fare lehtė nė kėmbė. Ndėrsa luftimet bėheshin
gjithnjė e mė tė ashpra, qėndroja i plagosur nė pozicion, nė majė tė
kodrės. Krismat pushuan rreth orės 04.00 tė mėngjesit tė 29 nėntorit.
Vetėm atėherė, me ndihmėn e brigadave tė tjera sulmuese ne arritėm qė
tė vinim pėrpara gjermanėt. Mė kujtohet se kur po shkonin pėr nė
Shkodėr, nė afėrsi tė urės sė Mesit ishin trupat e dy gjermanėve tė
vrarė. Pak pa hyrė nė Shkodėr, kemi pritur ēetėn qė vinte nga Reēi dhe
rreth orės 09.00 tė datės 29 nėntor, batalioni ‘Perlat Rexhepi‘ ka
mundur tė hyjė nė qytet. Isha i plagosur dhe nuk mund qė tė shkoja me
batalionin pėr tė shijuar fitoren. Shokėt mė ēuan te shtėpia e njė
kushėriri, ku mora ndihmėn mjekėsore”.

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
 
U Cliruam ne 29,zbulohet dokumenti!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} KULTURE {*_*} :: LETERSI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website