Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Te ftohta, por teper te shijshme.

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Te ftohta, por teper te shijshme.   Tue Nov 18, 2008 2:08 pmpagatuara. Apo tė sapodala nga frigoriferi. Nė formė sa-llatash, edhe
pse nuk i njihni pėr tė tilla. Ja disa sekrete pėr njė kuzhinė, me tė
cilėn mund tė pėrballosh ditėt e nxehta.
Nė periudhėn e verės janė
absolutisht mė tė kėrkuarat: jo vetėm perimet, frutat apo karpaēot, por
edhe pjatat e para dhe tė dytat, tė cilat mund t’i konsumosh menjėherė
sapo i nxjerr nga frigoriferi. Kuzhina e ftohtė ėshtė e aftė tė
lehtėsojė edhe tretjen, duke lejuar kėshtu qė ditėt e nxehta tė
pėrballohen mė me lehtėsi. E pa harruar pastaj edhe kėnaqėsinė e tė
gatuarit pa furrė e pa furnela nė kėto ditė tė nxehta.
Receta tė ftohta

Makaronat
e sapogatuara dhe pa salca mund tė ruhen nė frigoriferė nė enė me kapak
hermetik, sapo tė kenė arritur temperaturėn e ambientit. Dhe mė pas,
pasi t’u kemi hedhur vaj ulliri tė freskėt, domate dhe njė lugė djathė
tė grirė, shndėrrohen nė njė alternativė tepėr tė shijshme pėr drekėn.
Pėr mė tepėr qė kjo sallatė makaronash u pėlqen edhe fėmijėve tė
vegjėl. Mjafton tė zgjedhėsh pėrbėrėsit e duhur. Ton, aēuge, mocarela,
proshutė: ēdo opsion ėshtė i mundshėm, mjafton tė pėrshtatet me shijen
individuale. Duhet tė mbani mend se pak vaj ulliri nė fund tė
pėrgatitjes, e bėn gjithēka mė tė shijshme..
Ata
qė adhurojnė orizin janė mė fat. Sepse tė gjithė pėrbėrėsit me tė cilėt
mund tė bėhet njė sallatė e tillė, shkojė mjaft mirė me orizin. Madje
edhe pėrzierjet e tyre e bėjnė njė pjatė tė tillė mjaft tė shijshme.
Dhe duke shtuar kėtu faktin se orizi ėshtė shumė mė i lehtė pėr t’u
tretur, del se sallata e orizit ėshtė alternativa mė e mirė pėr drekat
verore.
Por edhe aēuget, pasi tė jenė pjekur nė furrė mund tė
konsumohen tė ftohta. Pėr njė ruajtje sa mė tė mirė tė tyre, ėshtė e
rėndėsishme qė tė mbėshtillen me njė letėr alumini. Disa minuta nė
temperaturėn e ambientit dhe disa pika vaj ulliri do ta gjallėrojnė
pjatėn. Ajo ėshtė gati pėr t’u konsumuar dhe sipas dėshirės mund t’i
shtohen domate tė prera nė kubikė apo ullinj tė zinj. Tė gjitha tė
freskėta dhe me aromė tė kėndshme!


Tryeza dhe ėmbėlsirat


rast se doni tė pėrgatisni njė drekė apo darkė me temė tė ftohtė, duhet
tė mbani mend se nė tryezė nuk duhet tė mungojnė kurrė vaj – kripė-
piperi dhe salcat. Jo salca tė ndėrlikuara. Mjafton qė nė vajin e
pėrzier me uthull tė shtohet kripė, piper dhe erėza tė freskėta, si
gjethja e mentes apo majdanozi. Dhe veē shijes sė shtuar tė ushqimit,
tryeza duket mė e gėzueshme kur nė tė shtohen enėzat e vogla e me
ngjyra, qė pėrmbajnė erėzat apo salcat. Lėrini qė miqtė t’i servirin
vetė sipas dėshirės, duke i vendosur tė gjitha ėn qendėr tė tryezės.
Pėr
sa u takon tė ėmblave, ēdo gjė ėshtė e pėrshtatshme. Me pėrjashtim tė
specialiteteve tipike dimėrore, si kremrat e nxehta apo ēokollatat e
shkrira nė furrė banjo- mari, ēdo tip torte apo ėmbėlsire gjen tek i
ftohti njė aleat tė mirė.
Pudingjet shquhen pėr komoditetin dhe
lehtėsinė e pėrgatitjes. Pėr shembull pudingu me mollė ėshtė i thjeshtė
dhe mjaft i shijshėm.
Pėr
me tepėr qė nuk kėrkon edhe dekorime qė mund tė tė sjellin bezdi nė
pėrgatitje. Mund tė shoqėrohet fare mirė me dy lugė akullore apo edhe
mė thjesht akoma me tul molle tė grirė, tė cilės i shtojmė pak lėng
limoni, si ai qė pėrgatitet pėr bebet e vogla. Pėr ta bėrė sa mė
alternative tryezėn e tė ėmblave, akulloret apo ėmbėlsirat gjysmė tė
ngrira tė pėrgatitura nė shtėpi, mund tė kombinohen mjaft mirė edhe me
shije tė tjera: njė akullore qė shoqėron kafenė me qumėsht, akullore e
shoqėruar me fiq tė thatė, njė akullore ku shtojmė copa tė vogla
pjeshke... Janė tė shijshme dhe tė lehta, freskojnė dhe pėlqehen nga tė
gjithė.


Njė sallatė nė pjepėr
Pėrbėrėsit pėr katėr persona
Njė fetė shalqiri
Dy pjepra tė vegjėl
Tre centimetra xhenxhefil i freskėt
100 gramė sheqer
Njė lugė pije portokalli


Qėroni
xhenxhefilin, prijeni nė feta dhe vėreni tė ziejė nė njė xhezve me ujė
pėr pesė minuta bashkė me sheqerin. Kur ta hiqni nga zjarri, bashkojeni
me pijen dhe hiqni mbeturinat e xhenxhefilit.
Pritni pėrgjysmė
pjeprat, hiquni farat dhe nxirrni tulin me thikė me majė tė
rrumbullakėt. Hiqni lėkurėn dhe farat e copės sė shalqirit, priteni
tulin nė kubikė nė tė njėjtat pėrmasa me copat e pjeprit. Mbushini
gjysmat e pjeprave me frutat e pėrziera, hidhuni sipėr shurupin e
pėrgatitur dhe zbukurojini me ndonjė shkop kanelle dhe gjethe menteje._________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   Thu Dec 25, 2008 6:21 pm

uha qmė ke shtuar oreksin geek
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   Thu Dec 25, 2008 6:21 pm

uha qmė ke shtuar oreksin geek
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bukuroshja_dr
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 3264
Name : 0
Points : 7
Registration date : 20/05/2008

MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   Fri Dec 26, 2008 12:54 am

HMMMMMMMMMMMMMMM SA TE MIRA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   Fri Dec 26, 2008 1:42 pm

love
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bukuroshja_dr
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 3264
Name : 0
Points : 7
Registration date : 20/05/2008

MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   Fri Dec 26, 2008 4:03 pm

ihihihih
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   Fri Dec 26, 2008 8:37 pm

tttt love love
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
sweetBOY
Perparues
Perparues
avatar

Numri i postimeve : 483
Name : 0
Points : 0
Registration date : 08/11/2008

MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   Fri Dec 26, 2008 8:42 pm

ore na duhet ndonje gje e nxehte,se me kete te ftohte qe ben,ehe.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   Fri Dec 26, 2008 8:54 pm

po,por duhet te bejme pak mund dhe gjerat nxehen pastaj
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
sweetBOY
Perparues
Perparues
avatar

Numri i postimeve : 483
Name : 0
Points : 0
Registration date : 08/11/2008

MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   Fri Dec 26, 2008 10:03 pm

ehe shoku deri sa te nxehen,me kete te ftohte na ka marre lumi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bukuroshja_dr
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 3264
Name : 0
Points : 7
Registration date : 20/05/2008

MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   Sat Dec 27, 2008 3:12 pm

Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   Sat Dec 27, 2008 3:51 pm

sidoqofte te perpiqemi muhaqq
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bukuroshja_dr
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 3264
Name : 0
Points : 7
Registration date : 20/05/2008

MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   Tue Dec 30, 2008 7:56 pm

Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shaban cakolli
Anetar Nderi
Anetar Nderi
avatar

Numri i postimeve : 3712
Name : 0
Points : 383
Registration date : 16/12/2008

MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   Tue Dec 30, 2008 8:49 pm

sikur ti nxeje pak bukuroshe,do te ishin me te mira
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Te ftohta, por teper te shijshme.   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Te ftohta, por teper te shijshme.
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} ARTI I GATIMIT {*_*} :: GUZHINA NE SHTEPINE TUAJ-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
4 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 4 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website