Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Kafja ja perse mund ta pime?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Kafja ja perse mund ta pime?   Tue Nov 18, 2008 2:03 pmKafja
ėshtė ngjitėse, Ėshtė njėsoj si droga dhe pėr ata qė janė mėsuar me
rutinėn e marrjes sė pėrditshme tė kafes, ndėrrimi i kėsaj pėrvoje do
tė ishte shumė i dhimbshėm. Nėse ata qė janė mėsuar ta pinė vazhdimisht
do ta ndalonin njė pėrvojė tė tillė, atėherė do tė pėrballeshin me
simptoma tė ndryshme, si pėr shembull me dhimbje koke, apo pėrgjumje.
Nėse do tė teprohej, kafja mund tė sillte edhe sindroma tė tilla si
ankthi, paniku...
Nė kėto periudha ngushtice financiare kemi nisur
tė heqim dorė nga shumė rite tė ditės, qė mė parė me ēmimet normale
mund t‘i pėrballonim. Njė prej tyre ėshtė edhe kafja e mėngjesit.
Askush mė mirė se kafenetė e lokalet nuk mund ta ndjejė njė masė tė
tillė, duke qenė se tė ardhurat e tyre kanė pėsuar njė rėnie tė
ndjeshme. Shumėkush mund tė mendojė qė ky ėshtė njė fakt pėr t‘u
pėrshėndetur, sepse siē kemi dėgjuar kafeja ėshtė shkaktare e shumė
problemeve qė variojnė, nga ato tė tretjes apo sėmundjet e zemrės dhe
vetė kanceri. Por pėrpara se tė gėzohemi shumė le t‘i kujtojmė vetes
thėnien, qė ēdo e keqe e ka patjetėr njė tė mirė, dhe kafja ka mė shumė
se njė. Sipas njė studimi tė fundit, i cili ėshtė kryer pas njė
monitorimi tė njė numri tė madh personash, historia e kafesė ėshtė
paksa mė ndryshe. Nė tė tregohet se sa keq ėshtė gjykuar kjo pije, pas
sė cilės jepen shumė njerėz.

Ja disa nga arsyet qė do t‘ju
nxisin tė mos ta braktisni zakonin e tė pirit kafe herėt nė mėngjes. 1.
Kafja ėshtė po aq hidratuese sa edhe uji Ėshtė thėnė deri tani se kafja
ka efekt diuretik, por kjo nuk ėshtė e vėrtetė, tė paktėn nė porcionet
normale tė njė filxhani kafeje. Pėr tė pasur njė efekt tė tillė,
organizmi duhet tė absorbojė tė paktėn 550 mg kafeinė. Vetėm atėherė do
tė ndodhnin efektet diuretike dhe si pasojė dehidratuese. Si pasojė,
njė filxhan i zakonshėm kafeje, jo vetėm qė nuk tė dehidraton, por tė
ndihmon nė hidratimin e trupit. Ju duhet tė nisni tė shqetėsoheni vetėm
kur sasia qė keni nė gotė e kalon 550 mg e kafeinės, pėrndryshe njė
filxhan, ose njė gotė kafeje, ka vetėm efektin hidratues tė po sė
njėjtės sasi uji. 2. Ka shumė mundėsi qė tė reduktojė rrezikun e
sėmundjes sė zemrės dhe sigurisht qė nuk ka tė bėjė fare me nxitjen e
ērregullimeve nė kėtė organ Njerėzit qė vuajnė nga tensioni i lartė,
zakonisht e shmangin kafen, duke e konsideruar atė si simulant qė mund
t‘ua pėrkeqėsojė situatėn. Studimi i fundit, i bazuar nė eksperimente
tė mirėfillta mbi persona qė kanė probleme kardiake, nxori nė pah se
nuk ka asnjė provė qė tė faktojė ndikimin negativ qė ka kafeja ndaj
funksionimit tė zemrės. Njė tjetėr studim i ndėrmarrė nė 27 000 gra,
pėrgjatė njė periudhe 15 vjeēare, doli nė pėrfundimin se ato qė pinin
tri kupa kafe nė ditė kishin njė ulje tė riskut pėr t‘u prekur nga
sėmundjet e zemrės nė masėn 24%. Shkaqet e njė ndikimi tė tillė mbeten
pėr t‘u pėrcaktuar.

Ajo qė dihet ėshtė se kafeina ndikon nė
njė shtim tė vogėl tė presionit tė gjakut, por ndėrsa konsumatorėt e
rregullt tė coca-colės, qė ėshtė e pasur me kafeinė, kanė mė shumė
shanse pėr tė pasur sėmundje zemre, konsumatorėt e rregullt tė kafesė
nuk e kanė njė rrezik tė tillė. Shpjegimi pėr kėtė mund tė gjendet nė
komponentėt e kafesė, qė nuk kanė tė bėjnė me vetė kafeinėn. Deri tani
janė zbuluar rreth 800 pėrbėrės aromatikė tė ndryshėm, qė pėrmbajnė
shumė antioksidantė tė fuqishėm. 3. Redukton rrezikun e disa lloje
kanceresh dhe nuk ka ndikim pėrkeqėsues te disa tė tjerė Nė vitet ‘80,
disa kėrkues pėrhapėn alarmin se kafeja rrezikon shumė shėndetin e
pacientėve me kancer nė pankreas. Nė vitin 2007 u publikua njė tjetėr
studim, i cili provoi tė kundėrtėn e pėrfundimit tė rezultatit tė parė,
pra qė kafeja nuk ka tė bėjė aspak me kancerin dhe as pėrkeqėsimin e
pacientėve qė kanė njė patologji tė tillė. Cigarja, me tė cilėn
shoqėrohet shpesh kafja ėshtė, njė shkaktare e kancerit dhe jo kafja nė
vetvete.

Njė tjetėr studim i ndėrmarrė nė Suedi nė lidhje me
lidhjen e kėsaj pijeje me sėmundjen vdekjeprurėse, doli gjithashtu nė
pėrfundimin se kafja dhe kanceri i gjirit nuk kanė lidhje me
njėra-tjetrėn. Sė fundi ka edhe njė sugjerim nė lidhje me ndihmėn qė
jep kafja nė parandalimin e kancerit. Mjekėt japonezė kanė monitoruar
shėndetin e 90 mijė grave dhe burrave pėrgjatė njė dhjetėvjeēari dhe
sipas njė raporti pėrfundimtar tė studimit tė publikuar nė vitin 2005,
konsumatorėt e rregullt tė kafesė, pra ata qė nuk e tejkalojnė pirjen e
dy kupave nė ditė, kanė mė pak shanse se tė tjerėt pėr tė pasur kancer
tė mėlēisė. 4. Tė bėn tė ndihesh mirė Nuk ėshtė aspak njė efekt
psikologjik, porse njė ndikim i drejtpėrdrejt i kafesė. Kur pi kafe
ndjen njė shtim tė energjisė, tė gjendjes sė mirėqenies, tė komunikimit
me tė tjerėt. Megjithatė nuk duhet tepruar dhe duhet pirė nė mėnyrė tė
rregullt. Njė gram mė shumė nga sa duhet bėn qė tė tė shtohen simptomat
e ankthit dhe dridhjes. Ata qė e kanė zakon tė pirėt e kafesė ka
mundėsi qė tė ndihen tė mbrojtur nga depresioni, sigurisht nga disa
lloje tė tij.

Madje ka studime qė thonė se personat qė pinė
rregullisht kafe, nė krahasim me tė tjerėt kanė mė pak gjasa pėr tė
kryer vetėvrasje. 5. I nxit sportistėt qė tė marrin veten nga lodhja
fizike si pasojė e ushtrimeve ekstreme Njė studim i kohėve tė fundit ka
treguar se po t‘i shtosh pak kafeinė karbohidrateve me tė cilat
ushqehen sportistėt, sidomos atletėt, atėherė aparati muskulat ka njė
pėrqindje rekuperimi qė shkon deri nė 60%, duke i dhėnė kėshtu zgjidhje
njė problemi shumė tė madh. Por rezultati i kafeinės ndihet vetėm disa
orė pas konsumimit tė saj, ēka do tė thotė qė atleti mund tė pijė kafe
para gjumit dhe ditėn e nesėrme stėrvitjen mund ta kryejė duke qenė
shumė nė formė. 7. Ka mundėsi tė tė ofrojė mbrojtje nga sėmundjet Ka
sugjerime, sipas tė cilave, pirja e dy kupave kafe nė ditė mund tė
reduktoje rrezikun e sėmundjes sė alzheimerit, apo parkinsonit dhe
ndoshta edhe diabetit.

Kafeina mbron edhe trurin nga efektet e
dėmshme tė kolesterolit, tė cilat ēojnė nė reduktim tė qelizave
trunore. Por mos e kaloni kurrė masėn... Kafeja nuk ėshtė kurė pėr
dhimbjen e kokės Uji nė kafe do t‘ju ndihmojė qė tė dehidratoheni dhe
kafeina do t‘ju japė impulse pozitive nė tru, por nėse do ta teproni do
tė merrni menjėherė efektin e kundėrt. Njė kafe e fortė dhe mbi dozė do
t‘ju dėmtojė, veē tė tjerash edhe stomakun dhe do tė rrisė presionin e
gjakut nė tru e si pasojė do tė ketė ndikime jo tė kėndshme dhe nė
zemėr. Pėrzierja qė zakonisht bėhet pėr tė qetėsuar dhimbjet e kokės,
mes kafes sė zezė dhe paracetamolit ėshtė shumė toksike me ndikim
negativ veēanėrisht te mėlēia. Kafja ėshtė "ngjitėse" Ėshtė njėsoj si
droga dhe pėr ata qė janė mėsuar me rutinėn e marrjes sė pėrditshme tė
kafes, ndėrrimi i kėsaj pėrvoje do tė ishte shumė i dhimbshėm. Nėse ata
qė janė mėsuar ta pinė vazhdimisht do ta ndalonin njė pėrvojė tė tillė,
atėherė do tė pėrballeshin me simptoma tė ndryshme, si pėr shembull me
dhimbje koke, apo pėrgjumje. Nėse do tė teprohej, kafja mund tė sillte
edhe sindroma tė tilla si ankthi, paniku etj.Gazeta: Shqip

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
 
Kafja ja perse mund ta pime?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} ARTI I GATIMIT {*_*} :: GUZHINA NE SHTEPINE TUAJ-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website