Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Shqiperia, nje miks cudish dhe sharm!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Shqiperia, nje miks cudish dhe sharm!   Tue Nov 18, 2008 1:59 pm

Gazeta prestigjioze amerikane “San Francisco Chronicle” i ka kushtuar
njė editorial ekskluziv zhvillimit tė shpejt tė Shqipėrisė dhe
turizmit.
“Shqipėria ėshtė njė vend i pėrshtatshėm pėr turizėm
dhe shihet si njė vend qė po rritė zhvillimin e industrisė sė turizmit
dhe industrisė. Por edhe njė vend i sigurt pas ngjarjve tragjike tė
1997, kur njerėzit bridhnin rrugėve me kallashnikovė nė dorė”, shkruan
autori i editorialit gazetarit amerikan Bill Fink, i cili ka realizuar
njė tur vizite nėpėr disa vendea turistike tė shtetit shqiptar.


artikullin e titulluar "Shqipėria ofron njė miks ēudish dhe sharmi"
shoqėruar me foto nga Berati nėnvizohet se “Shqipėria merr sėrish
vlerėsime pozitive nga mediat ndėrkombėtare, si njė vend qė shumė
shpejt do tė jetė pjesė e Bashkimit Europian, dhe qė ka marrė njė ftesė
nė Samitin e Bukureshtit pėr nė NATO, falė zhvillimit tė shpejtė nė
infrastrukturė dhe ekonomi gjithėnjė e nė rritje, por edhe nė luftėn me
zero tolerancė ndaj krimit e korrupsionit nga qeveria e kryeministrit
Berisha”.

Nė shkrim mė tej shkruhet se reklamat pėr turizėm aventuresk nė Shqipėri vazhdojnė dhe se ky vend ėshtė njė perlė e pa zbuluar.

Rrėzimi
i statujės sė "djallit" mes Tiranes (Enver Hoxhės), fshirja e tij nga
faqja e njė mali nuk kanė qenė tė lehta pėr Shqipėrinė, shkruan nė
fillim tė artkullit autori.

Njė theks tė veēant i jepet edhe
qytetit tė Beratit, me ē`rast Fink e cilėson si njė qytet me sharm tė
mrekullueshėm, me antikėn dhe origjinėn shekullore qė magjeps turistėt.


“Berati ėshtė njė ndėr qytetet e rrallė, i cili i takon agimit
tė njerėzimit. Njė kohė, kur ujrat rridhnin tė pakontrolluara dhe
shkatėrruese nė kėtė zonė u krijua njė masiv shkėmbi, i zbuluar nga
natyra nė sajė tė kėtij lumi, i cili duket tė jetė vėnė posaēėrisht pėr
tė mirėpritur njė qytet ku jeta filloi tė organizohej pėr mė shumė se
2400 vjetė. Ky qytet, rezultat i fantazisė sė rafinuar, tėrhoqi poetėt
tė shkruajnė dhe piktorėt tė pikturojnė.Qytetet si Berati kanė njė
gjenezė jo tė thjeshtė. Periudha e para-qytetėrimit zgjati gati dymijė
vjet. Zbulimi nė muret e kėshtjellės, i dy ēekiēėve prej guri dhe
mbetjeve metalike (pėrbėrė prej bakri dhe bronzi), qė i pėrkasin
fillimit tė periudhės sė bronzit (dymijė vjet para Krishtit) e provojnė
kėtė.

Zbulimet e mėvonshme tė shumė pjesėve prej qeramike,
tregojnė shtimin e ngulimeve tė bėra nė kėtė qendėr, derisa nė
shekullin e IV para Krishtit vendi u transformua nė njė kėshtjellė nė
kodėr djathtas lumit Osum, e cila shėnoi origjinėn e qytetit.
Kėshtjella me bazamente ilire, u ruajt nė shekuj dhe nė shekujt”
shkruhet nė artikullin e gazetarit Fink.Pesė gjerat me tė veēanta pėr Shqipėrinė e shqiptarėt


1 -
Bunkier , bunkier bunkier: Shqipėria ka mijėra bunkier betoni tė mbirė
si kėrpudhat, nė ēdo "pėllėmbė" tė tokės shqiptare, ndėrtuar nė kohėn e
Luftės sė Ftohtė. Disa prej tyre janė djerrė, disa janė lyera me ngjyra
tė bukura murale, ndėrsa disa janė kthyer edhe nė kafe-bar.2 -
Zoti e Bekoftė Amerikėn. Pėr atė qė SHBA-sė kur ndihmuan vėllezėrit
kosovar, nga spastrimi etnik serb.Amerikanėt janė populli mė dashur i
shqiptarėve tė cilėt(shqiptarėt) janė mė pro amerikanėt nė botė.
Flamurin amerikan e gjenė nė ēdo institucion shqiptar, shtėpi, rrugė,
lokal ose duke e valvitur nė sheshet shqiptare. Tė takosh njė shqiptar
sapo t'i thuash qė jam amerikan merr njė shtrėngim dore tė fortė dhe
njė "Falenderim shumė tė ngrohtė - Ju faleminderit pėr atė ēka keni
bėrė pėr ne " i thonė shqiptarėt ēdo turisti amerikan.3 -
Shqipėria ėshtė vendi i traditave tė ēuditėshme. Shumė zakone tė tyre
nė Amerikė nuk njihen fare. Disa tė tjera janė si nė Amerikė. Kėtė e
vėren kur takohesh me njė shqiptarė.4 -Koha kur
bregdeti "magjik" shqiptarė ishte i rrethuar nga bazat ushtarake e
ruhej nga ushtarėt "Dr. Djallit" siē i thėrrasin tashti shqiptarėt ish
diktatorin e tyre Enver Hoxhės ka pėrfunduar. Bregdeti ėshtė njė perlė
e vėrtet, nga Shkodra, Shėngjini, Durrėsi, Divjaka, Semani, Vlora,
Dhėrmiu, Himara e Saranda e hapur dhe e lirė pėr turizmin me hotele
tepėr luksoze.5 - Mbreti Zog, tash ka mbetur si
emėr, i cili u bė Mbret nė 1928, dhe pasi Iatlia fashiste pushtoi
vendin ai dhe familja e tij u largua nė ekzil. Mbreti Zog vdiq mė 1961.
Nipi [/b

[b]Gazeta Shekulli

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
 
Shqiperia, nje miks cudish dhe sharm!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: TURIZMI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
3 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 3 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
April 2018
MonTueWedThuFriSatSun
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website