Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Shna Ndoi, njė faltore pėr gjithė besimet

Shko poshtė 
AutoriMesazh
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Shna Ndoi, njė faltore pėr gjithė besimet   Sun Jun 15, 2008 12:12 pm

Udhėpėrshkrim. Njė ditė mes mijėra qytetarėve nė kishėn e Laēit


Ėshtė e marta e parafundit. Dielli djeg nėn re. Djersė, pluhur dhe lutje... Janė tė gjithė pėr te Kisha e Shna Ndoit. Ecin ngadalė rrugės malore tė sapo shtruar. Kanė ndryshuar mjaft gjėra rrugės pėr nė kishė. Vendi i qirinjve, vendi i ujit. Ėshtė ēelur njė librari e re. Ah, mė kryesorja: rruga tashmė ėshtė e shtruar me asfalt dhe me shkallė. E kalueshme pėr kėdo, pėr ata qė ēalojnė, pėr fėmijėt, tė moshuarit, tė verbrit etj. Kisha e Shna Ndoit ėshtė vendi qė i mbledh tė gjithė ēdo tė martė pėr 13 javė rresht, nga marsi nė qershor. S‘kishte si tė ndodhte ndryshe as ditėn e parafundit tė lutjes. Mijėra besimtarė i janė drejtuar vendit tė shenjtė kėtė ditė, pėr mė shumė mbarėsi dhe fat nė jetėn e tyre. Fjala pėrshėndetėse ėshtė "Ju ndihmoftė!". Tė mbush me emocion kjo fjalė, sapo e dėgjon dhe ēuditėrisht tė ngulitet nė mendje dhe pėrgjatė gjithė rrugės nuk tė vjen t‘i pėrshėndetėsh ndryshe tė njohurit, veēse "Ju ndihmoftė Kisha e Shna Ndoit".

Ajo shtrihet nė malin e Rodonit, pak kilometra nga qyteti i Laēit, prej tė cilit ka marrė edhe emrin. Laēi ėshtė qytet i vogėl nė veri tė Shqipėrisė, qė mbase bujėn mė tė madhe e ka nga kjo kishė. Qė nė orėt e para tė mėngjesit nis pelegrinazhi prej majės sė malit, qė tė krijon ndjesinė e njė ēatie pėrbėrė nga shkėmbinj tė bardhė. Zona ėshtė e veshur me bimėsi, larg shihen fushat, deti Adriatik dhe qytetet kufitare tė Laēit, Kruja, Lezha, etj. E ngritur aty mė 1349, kisha ėshtė e mbushur me histori dhe legjenda. "Janė shėnuar mrekulli nė kishėn e Laēit ndaj edhe vijmė kėtu ēdo vit", tė thonė qytetarėt qė ngjisin rrugėn malore pėr te vendi i shenjtė. "Kanė ardhur pa sy dhe kur janė kthyer nė shtėpi kanė parė, me sėmundje tė ndryshme dhe janė shėruar...", thonė ata.

Nuk ėshtė rastėsi qė afro njė milion shqiptarė dhe tė huaj shkojnė te kisha e Laēit pėrgjatė 13 javėve, kryesisht tė martave dhe tė shtunave. Gjithēka ėshtė intriguese nė kėtė vend, nisur nga fakti qė nuk ndjen asnjė lodhje, edhe pse ke ngjitur njė malore tė theksuar pėr 20 minuta pa pushim.

Furgonat, autobusėt, gjithfarė targash e markash sjellin njė lumė njerėzish nga zona tė ndryshme, si Shkodra, Lezha, Mati, Dibra, Mirdita, por dhe nga Tirana e krahinat jugore, madje dhe nga Kosova e Maqedonia. Nisur nga marsi nė qershor, numri i pelegrinėve qė shkelin kėtė vend ėshtė shumėfishuar. Pjesa mė e madhe shkojnė pėr tre tė marta radhazi te kisha. Afro njė e treta e popullsisė shkelin nė gjurmėt e shenjtit deri ditėn e 13 qershorit, qė ėshtė edhe dita e shenjtit.

Tė martat janė tė shenjta edhe pėr lypėsit, dhjetėra e dhjetėra qė kanė udhėtuar nga qytete tė ndryshme e kryesisht nga Tirana, pėr tė marrė "kafshatėn e bekuar". Me fjalė tė ndjeshme fetare ata i drejtohen ēdo kalimtari, prej tė cilit shkėpusin dylekėsha. Tė lėsh lekė te kisha e Laēit ėshtė traditė. Kjo quhet mbarėsi pėr njerėzit, ndaj shumėkush vendos lekė apo rrobė nėn jastėk njė natė para se tė udhėtojė pėr nė Laē dhe i hedh ato nė kishė. Kjo ėshtė mbarėsi tė thonė qytetarėt, qė fshijnė afresket nė muret e kishės e mandej i lėnė rrobat nė vendin e caktuar. Njė tjetėr rit ėshtė ai i ndezjes sė qirinjve. Njė qiri dhe njė lutje pėr realizim dėshire shoqėron kėtė episod nė kishė. Shpeshherė ka radhė nė vendin e qirinjve, pasi shumė syresh qėndrojnė aty derisa qiriri tė shkrihet e tė tjerėt, me besim se dėshira do tė plotėsohet me shkrirjen e qiririt, marrin rrugėn e zbritjes faqes sė malit.

Mesha jepet nė altarin e ngritur nė oborrin e kishės, pėr shkak tė numrit tė madh tė njerėzve dhe ambientit tė vogėl brenda mureve tė saj. Ora 10:00 dhe 16:00 janė mė tė pėrshtatshmet pėr meshė, qė ndiqen nga besimtarėt mė tė devotshėm, ndėrsa mjaft tė tjerė thjesht ndjekin ritin e vizitės te Kisha e Shna Ndoit pa qėndruar gjatė pėr lutjet.
Historia


Kisha e Shna Ndoit, historia

e faltores prej 1349-ės


Kisha e Shna Ndoit tė Sebastesė sė Kurbinit (Laē) ėshtė nga kishat mė tė njohura tė Shqipėrisė dhe mė gjerė, njė vend pelegrinazhi ku vijnė dhe besimtarė tė tjerė, veē atyre katolikė. Vizitat te kjo kishė (rrėnojat) ishin dhe prelud i ringjalljes sė besimit fetar nė prag tė vitit 1990, kur qenė vėnė dhe ato postblloqet e famshme nė kryqėzime rrugėsh pėr ndalimin e tyre, apo qenė bėrė mbledhje me tė rinjtė pėr t‘i bindur ata qė tė mos i frekuentonin vendet e shenjta... Po ata nuk u ndaluan ta pėrshkonin lartėsinė pėr te kisha, edhe pse kishte njė tabelė qė i ndalonte me mbishkrimin: zonė ushtarake. Franēeskanėt patėn ardhur nė Shqipėri rreth vitit 1240, ku themeluan disa kuvende, si ai i Rubikut, Trashanit etj. Nga dokumentet del se rreth vitit 1349, disa fretėn e zbuluan vendin e shenjtė dhe formuan kėtu njė Kuvend Noviciati, ku filluan lutjen dhe uratėn bashkė me banorėt e kėsaj zone, shkruan Imzot Rrok Mirdita nė broshurėn "Shna Ndoi dhe shenjtėria e tij nė Sebaste-Laē". Studiuesit janė pėrpjekur tė gjurmojnė nė vjetėrsinė e kėtij tempulli dhe qytetėrimin e zonės. Kėshtu, mendohet se nė qytezėn e lashtė antike tė Sebastesė, rrėnojat e sė cilės ndodhen nė anėn perėndimore tė kishės sė famshme, ipeshkv ishte Shėn Vlashi, i cili kishte ikur nga qyteza, pasi po e kėrkonin paganėt pėr ta kryqėzuar, pėrndryshe gjodhitė. Dhe kishte ardhur e ishte fshehur nė kėtė shpellė qė mban emrin e tij, nė "themele" tė kėsaj kishe, e cila vizitohet pareshtur nga pelegrinėt qė aso kohe e deri mė sot.


Studimi


Shna Ndoi, jeta e shenjtit

sipas mon Luigj Gjergjit


Pėr Shna Ndoin ka pasur shumė botime nga autorė tė ndryshėm. Ndėr ta, prifti i mirėnjohur kosovar, Don Lush Gjergji (autor dhe i monografisė sė famshme pėr Nėnė Terezėn), shkruan se shenjti ka lindur mė 15 gusht 1195 nė Lisbonė tė Portugalisė, nga prindėrit Martin dhe Maria. U pagėzua me emrin Ferdinando (nė gjuhė visigote me domethėnien "kėrkuesi apo luftėtari i paqes". Por biri i kėsaj familjeje me tradita luftarake do tė merrte tjetėr drejtim nė jetė, do tė ketė njė luftė shumė mė tė vėshtirė, kundėr djallit, mėkatit, tė keqes, herezive tė kohės sė tij, me njė fjalė, kundėr robėrisė shpirtėrore. Ndėrron dhe emrin nė At Antoni, pėr t‘u ikur tundimeve luftarake tė familjes. Shna Ndoi qe legjendė e gjallė nė tė gjallė tė tij, kudo i mirėpritur. Ishte njeri i Uratės sė Madhe, uratė tė pafund, kudo e kurdo. Sipas hulumtimeve shkencore tė eshtrave tė tij (1981), nė gjunjė iu gjetėn shenja tė dukshme tė gjunjėzimit prej uratėve tė shumta. E pikėrisht urata dhe pendesa e kanė ndihmuar qė nė moshėn 36-vjeēare tė arrinte shkallėn e lartė tė shenjtėrisė. Njė vit qėndroi nė Padova tė Italisė pėr tė sjellė paqen e munguar dhe pėr tė bėrė mrekulli tė jashtėzakonshme (34 janė tė dokumentuara nga misioni kishtar) dhe padovasit i dhanė emrin e tyre, Shna Ndoi i Padovės.

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
 
Shna Ndoi, njė faltore pėr gjithė besimet
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E FESE {*_*} :: TEOLOGJI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 2 Bots

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website