Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Shėndeti i punonjėsit

Shko poshtė 
AutoriMesazh
CocaInE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 1329
Location : Ne MEs te BaRiT & CocA's
Name : 0
Points : 3
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Shėndeti i punonjėsit   Tue Feb 26, 2008 1:53 am

Bakteriet pathogjenike dhe viruset janė pėrgjegjėse pėr shumė raste tė sėmundjeve tė shkaktuara nga
mikroorganizma qė prodhojnė helme. Njė punonjės i infektuar nga ushqimi mund t’i transferojė organizmat
qė shkaktojnė sėmundje tek ushqimi dhe/ose mjetet e kuzhinės. Simptomat mund tė fillojnė (koha e fillimit)
brenda disa orėve ose disa ditėve mbasi tė jetė ngrėnė ushqimi i ndotur. Simptomat mund tė zgjasin pėr 24-
48 orė, por mund tė vazhdojnė pėr njė javė ose mė shumė. Disa njerėz paraqesin njė rrezik tepėr tė madh
ndaj sėmundjeve tė shkaktuara nga mikroorganizma qė shkaktojnė helme. Kėtu pėrfshihen tė vegjėlit, tė
moshuarit, ata me imunitet jonormal dhe grate shtatzėna. Pėr tė shmangur ndonjė shpėrthim tė sėmundjes,
ėshtė e rėndėsishme qė punonjėsit e ushqimit dhe manaxherėt e tyre t’i njohin kėto gjendje dhe t’i
pėrjashtojnė nga pėrgatitja e ushqimit punonjėsit e infektuar.

Pėrgjegjėsitė e punonjėsve
Shėndeti i punonjėsit ėshtė njė aspekt i
rėndėsishėm pėr parandalimin e sėmundjeve qė
shkaktohen prej ushqimeve me mikroorganizma qė
prodhojnė helme. Pathogjenet mund tė
transmetohen nga njė punonjės i sėmurė tek
ushqimi. Pėr tė shmangur ndonjė shpėrthim tė
sėmundjes, punonjėsit e ushqimit duhet t’i
raportojnė simptomat dhe sėmundjet tek
administrata.
Punonjėsi i ushqimit duhet ta informojė
administratėn nėse:
1. Diagnostikohet me njė sėmundje tė shkaktuar
nga:
a) Tifoja e salmonelės,
b) Speciet Shigella,,
c) Speciet Ikoli,
d) Virusi i Hepatitit A; ose
e) Pathogjene tė tjera tė krijuara nga
mikroorganizma nė ushqime qė prodhojnė
helme, tė tilla si speciet e Salmonelės,
speciet e Kamfilobakteries, Norovirusi,
speciet e Kriptosporidiumit, speciet e
giardias, aureusi i Stafilokokut ose
monocitogjenet e Listeriozės.
2. Ka simproma nė lidhje me:
a) Njė sėmundje akute gastro-intestinale, si
p.sh. diarre, temperaturė, tė vjella, verdhėz
ose dhimbje fyti me temperaturė, apo
b) Njė dėmtim nė duar, kyēet e dorės ose
pjesė tė ekspozuara tė krahut qė janė tė
ēara ose qė rrjedhin. Nė raste tė tilla, duhet
tė sigurohet njė pengesė pėr ta mbuluar
plagėn dhe duhet tė pėrdoren doreza me
njė pėrdorim tė vetėm.
3. Ka patur ndonjė sėmundje nga:
a) Tifoja e salmonelės gjatė tri muajve tė
fundit,
b) Speciet e shigellės ose Ikoli 0157:H7 gjatė
muajit tė fundit ose
c) Hepatitin A gjatė muajit tė fundit.
Pėrgjegjėsia e administratės
Administrata duhet tė marrė masa kur punonjėsit e
ushqimit raportojnė simptoma dhe sėmundje.
Masat pėrfshijnė:
1. Mos e angazhoni nė punė punonjėsin e ushqimit
nėse ėshtė diagnostikuar me ndonjė nga
sėmundjet e shėnuara nė numrin 1 tek
Pėrgjegjėsia e Punonjėsit dhe raportoni tek
autoriteti rregullator. Mosangazhimet nė punė
mund tė ndėrpriten nėn miratimin e autoritetit
rregullator
2. Kufizoni punonjėsin e ushqimit nga puna me
ushqimet e hapura, me pajisjet e mjetet e
pastra tė kuzhinės dhe me artikujt e
pambėshtjellė dhe me njė pėrdorim tė vetėm
nėse punonjėsi:
a) Po vuan nga simptomat e pėrshkruara nė
numrin 2a tė Pėrgjegjėsisė sė Punonjėsit
ose
b) Nuk ka simptoma, por i ka dalė pozitive
nevoja e feēes pėr pathogjenet e shėnuara
nė numrin 1 tė Pėrgjegjėsisė sė Punonjėsit.

_________________

ToNnY MoNtAnA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net/
 
Shėndeti i punonjėsit
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: TRUPI DHE SHENDETI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website