Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 AIDS ne Shqiperi

Shko poshtė 
AutoriMesazh
CocaInE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 1329
Location : Ne MEs te BaRiT & CocA's
Name : 0
Points : 3
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: AIDS ne Shqiperi   Tue Feb 26, 2008 1:34 am

Sida: Tė prekur 251 persona nė Shqipėri

Tė prekur nga virusi vdekjeprurės nė Shqipėri janė tė identifikuar 251 persona, nga grupet mė nė nevojė si homoseksualė, pėrdorues tė drogave me injektim, romė etj.


30 Nentor 2007 - Sipas specialistėve, “edhe pse ende nė shifra tė ulėta, infeksionet nga virusi HIV nė Shqipėri po shtohen me ritme tė shpejta. Vetėm gajtė 2007/ės janė diagnostikuar 40 raste te reja." Nga tė dhėnat mbi rastet e identifikuara 87% e tė infektuarve e kanė marrė virusin nėpėrmjet marrdhėnieve seksuale tė pambrojtura.

Nga studimet ka rezultuar se 60% e rasteve janė infektuar nė emigracion dhe 40% nė vend, ndėrsa nė qytet janė 67% e tė rpekurve dhe 33% nė zonat rurale. Por ende nė vend nuk ka njė qendėr trajtimi pėr personat e infektuar. Madje shoqėria nė mungesė tė informacionit sesi pėrhapet virusi tregohet izoluese ndaj rasteve tė njohura si persona tė prekur, ngjarja e dy fėmijėve nė njė shkollė nė kryeqytet ku prindėrit e fėmijėve tė tjerė kėrkonin vecim tė tyre nga kolektivi i fėmijėve.

Ndėrsa numri i dhuruesve tė gjakut nė vend ka pėsuar ulje, pėr rrjedhojė edhe numri i personave qė testohen ėshtė ulur ndjeshėm. Nė nevojat e emergjencave pėr ndėrhyrjet kirurgjikale po praktikohet dhurimi i gjakut i detyruar nga vetė familjarėt e pacientėve. Kėshtu qė gjaku i grumbulluar krijon rezervat nė bankėn e emergjencave. Ndėrsa edne paragjykohet praktika e testimit vullnetar edhe pėr vetė procesin e hapur dhe pak konfidencial. Testimi vullnetar mund te kryhet nė laboratorin e Institutit tė Shėndetit Publik nė Tiranė, nė qendrėn spitalore “Nėnė Tereza” po nė Tiranė, si dhe nė disa qendra tė testimit dhe Kėshillimit vullnetar nė disa rrethe tė vendit tė rihapura sėrish pranė qendrave spitalore.

Specialistėt mjekė apelojnė jo vetėm pėr marrdhėnie tė sigurta seksuale por edhe pėr njė trajtim mė human tė personave tė prekur nga virusi.
Nėn moton se askush nuk ėshtė imun nga virusi dhe kushdo mund ta marrė nėse nuk mbrohet, shumė organizata tė rinjsh nė ditėn ndėrkombetare nė 1 dhejtor po apelojnė pėr masat mbrojtėse nėn logon “Merr nė dorė Fatin tėnd”.

_________________

ToNnY MoNtAnA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net/
CocaInE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 1329
Location : Ne MEs te BaRiT & CocA's
Name : 0
Points : 3
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Re: AIDS ne Shqiperi   Tue Feb 26, 2008 1:37 am

SIDA: Epidemia shtohet, 2,5 milion infeksione tė reja gjatė vitit 2007

_______________________

(1 dhjetor) ėshtė Dita e Sidės. Ideja e caktimit tė njė dite tė veēantė pėr tė ndėrgjegjėsuar publikun mbi problemin e HIV-it dhe Sidės lindi nė takimin e ministrave tė shėndetėsisė nė vitin 1988. Rajoni nėn-saharian mbetet zona e globit e prekur mė rėndė nga Sida, por epidemia nuk ka lėnė jashtė asnjė vend tė botės.

Nė Ditėn e Sidės nė mbarė botėn zhvillohen aktivitete pėr ndėrgjegjėsimin e publikut mbi kėtė sėmundje. Por nė San Francisco kėto aktivitete nuk kufizohen vetėm nė njė ditė tė vitit. Nė korrik tė kėtij viti, 25 mijė banorė tė qytetit morėn pjesė nė ecjen vjetore pėr Sidėn. Mark Cloutier u angazhua nė organizimin e aktivitetit: "Kėto aktivitete tėrheqin vėmendjen pėr kėtė sėmundje dhe ngrenė ndėrgjegjėsimin". Ato ndihmojnė edhe pėr grumbullim fondesh nė mbėshtetje tė personave tė prekur nga virusi HIV, qė shkakton Sidėn.

Programe si ecja pėr Sidėn, analiza gjaku falas dhe informacion pėr sėmundjen janė pjesėrisht arsyeja e stabilizimit tė numrit tė personave qė janė prekur nga ky virus, deklaron Organizata Botėrore e Shėndetėsisė. Megjithatė pėrllogaritet se 33 milionė vetė nė mbarė botėn janė tė infektuar nga virusi HIV.

Kėtė vit u shtuan 2 presje 5 milionė tė infektuar tė tjerė, ndėrsa numrit tė personave qė kanė vdekur nga Sida iu shtuan edhe 2 milionė vetė. Tetė vende afrikane numėrojnė afro 1 tė tretėn e tė gjithė infektimeve dhe vdekjeve tė reja nga HIV-i.

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė njofton se infektimet janė shtuan nė masėn 150 pėr qind nė Evropėn Lindore dhe Azinė Qendrore gjatė 6 viteve tė fundit. Tė dhėnat tregojnė se numri i personave qė jetojnė me HIV ėshtė shtuar mbi 2 herė nė Vietnam, kurse Indonezia ndeshet me ritmet mė tė shpejta tė pėrhapjes sė epidemisė.

Kombet e Bashkuara dhe qeveria kineze pėrllogarisin nė statistika tė publikuara para pak ditėsh se nė Kinė ka 700 mijė tė infektuar, njė shifėr qė pėrfaqėson mė pak se 1 pėr qind tė popullsisė, por raporti tregon se 30 deri nė 50 milionė vetė janė tė kėrcėnuar pėr arsye tė aktiviteteve tė rrezikshme. Progamet kundėr HIV-it dhe Sidės kanė marrė mė shumė fonde vitet e fundit.

Presidenti Bush i ka bėrė Shtetet e Bashkuara vendin kryesor nė botė nė mbėshtetje tė luftės kundėr virusit."Ky investim ka dhėnė rezultatin mė tė mirė – ka shpėtuar jetė", tha presidenti. Edhe sektori privat ka shtuar donacionet pėr programe, pėrkrah shumė qeverive tė angazhuara nė kėtė betejė.

Qeveria tailandeze veēohet pėr pėrpjekjet e saj, si programet e posaēme pėr tė luftuar njollėn morale qė i shoqėron personat e prekur nga virusi. Personat me HIV mund tė marrin kredi tė vogla pėr tė filluar biznes me njė ortak qė nuk ėshtė i prekur nga virusi. Tė dy pėrfitojnė nga kredia dhe ata qė dikur u trembeshin personave tė infektuar, bėhen tani klientė tė biznesit tė tyre.

James Wagoner ėshtė president i organizatės Veprimtarė pėr Rininė, e cila pėrqėndrohet nė nxitjen e veprimtarive qė kufizojnė rrezikun ndaj tė rinjve. Ēdo ditė, thotė ai, 6 mijė tė rinj nė botė infektohen me HIV: "Problemi kryesor ėshtė fakti qė politikanėt nuk e pranojnė se ekziston ky rrezik, nuk tregohen realistė pėr nevojėn e informimit seksual tė tė rinjve. Ata nuk pėrfillin studime qė tregojnė se tė rinjtė qė marrin informacion pėr praktikat e sigurta seksuale, pėr pėrdorimin e profilaktikėve, nuk janė mė aktivė seksualisht, megjithė kundėrshtimet qė ngrenė qeveri dhe politikanė tė ndryshėm".

Tema e Ditės Botėrore tė Sidės pėr kėtė vit pėrqendrohet tek roli i udhėheqjes politike dhe sociale pėr tė ndalur pėrhapjen e virusit HIV/ Sidės. Ironia qėndron nė faktin se Uashingtoni, kryeqyteti i Shteteve tė Bashkuara qė dhurojnė shumat mė tė mėdha nė luftėn kundėr Sidės, pėrfaqėson pėrqindjet mė tė larta tė infektimit dhe prekjes nga Sida nė Amerikė.

_________________

ToNnY MoNtAnA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net/
CocaInE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 1329
Location : Ne MEs te BaRiT & CocA's
Name : 0
Points : 3
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Re: AIDS ne Shqiperi   Tue Feb 26, 2008 1:38 am

Kosova nė Ditėn Botėrore kundėr Sidės - gjithsej 69 raste me virusin

______________

Kosova radhitet nė mesin e vendeve me numėr tė vogėl tė tė infektuarve me virusin HIV/AIDS, por, sipas virusologut Safet Blakaj edhe numri i qytetarėve qė kryejnė testet vullnetare tė infeksionit me kėtė virus ėshtė i ulėt. Nė Ditėn Ndėrkombėtare tė Luftės Kundėr AIDS-it, Institutit Kombėtar i Shėndetėsisė Publike, numėron gjithsej 69 raste me virusin HIV/AIDS qė nga rasti i parė i diagnostifikuar nė Kosovė mė 1986.

Ka mė shumė se njėzet vjet qė edhe Kosova ėshtė pėrballur me virusin HIV/AIDS, ndonėse nė pėrmasa shumė mė tė vogla se shumė vende tė botės. Megjithatė, kjo nuk ėshtė mė njė sėmundje qė u ndodhė tė tjerėve. Rasti i parė nė Kosovė ėshtė diagnostifikuar mė 1986 dhe prej atėherė, sipas Institutit Kombėtar tė Shėndetėsisė Publike, nė Kosove janė regjistruar 69 raste me HIV.

Sipas kėtij instituti, nga pasojat e kėsaj sėmundjeje kanė vdekur 27 te sėmurė. Virusologu Safet Blakaj, nga qendra Labirint, thotė se Kosova radhitet nė mesin e vendeve me numėr tė vogėl tė tė infektuarve me virusin Hiv Aids. “Kosova qėndron tek shtetet me numėr tė ultė tė tė sėmurėve me HIV/AIDS, por ky fakt nuk ishte dashur qė tė na gėzonte sepse rreziqet janė tė mėdha. Ne kemi numėr tė vogėl tė tė infektuarve, por, po ashtu kemi edhe numėr tė vogėl tė atyre qė kryejnė testet pėr virusin HIV/AIDS, andaj ėshtė shumė i nevojshėm qė funksionimi i qendrave pėr testim vullnetar tė rritet, nė mėnyrė qė njerėzit tė verifikojnė statusin tyre tė infeksionit”, thotė virusologu Safet Blakaj, i cili shton se “Numri i pėrgjithshėm i atyre qė jetojnė me virusin HIV nė Kosovė shėnon 7 persona, ndėrsa sipas statistikave, janė rreth 65 deri nė 70 raste qė nga diagnostifikimi i rastit tė parė nė Kosovė mė 1986”.

Dita ndėrkombėtare e luftės kundėr AIDS-it, nė Kosovė ėshtė shėnuar me disa veprimtari mė shumė nė ndėrgjegjėsimin e qytetarėve pėr rreziqet e kėsaj sėmundjeje. E mbėshtetur nga Organizata Botėrore e Shėndetėsisė,

Ministria e shėndetėsisė e Kosovės ka organizuar nė Gjakovė trajnime dyditėshe pėr profesionistėt dhe grupet e caktuara qė merren me parandalimin e pėrhapjes sė kėsaj sėmundjeje. Agjencia Amerikane pėr Zhvillim Ndėrkombėtarė po mbėshtet njė veprimtari disaditėshe me moton “Ndaloni Aids-In – Mbajeni Premtimin”, e pėrqendruar mė shumė nė ndėrgjegjėsimin e tė rinjve.

_________________

ToNnY MoNtAnA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net/
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: AIDS ne Shqiperi   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
AIDS ne Shqiperi
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E SHKENCES {*_*} :: TRUPI DHE SHENDETI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website