Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Ceshte feja islame?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Ceshte feja islame?   Mon Feb 25, 2008 9:02 am

· Islam do te thote: besimi ne nje Zot dhe nenshtrim ndaj Tij; te besuarit ne urdherat e Zotit dhe ne porosite e Profetit Muhamed a.s. Feja Islame eshte themeluar mbi dy PARIME te medha te besimit (Shehadeti):
1. Nuk ka te adhuruar tjeter pervec Allahut
2. Muhamedi a.s. eshte i derguari i Zotit si profet per tere njerezine.
[size=12]

SHEHADETI:

La ilahe il-lallah, Muhamed resulullah. (Nuk ka zot tjeter perveē Allahut, dhe Muhamedi eshte i Derguari i Tij)

Keto fjale feja Islame i konsideron si deklarate, ne te cilen perfshihen dy parimet e para themelore te Islamit. Ai qe kete deklarate te madherishme e shpreh me goje dhe e verteton me zemer, konsiderohet se ka hyre ne Fene Islame.

PARIMET E BESIMIT ISLAM

1. Besimi vetem ne nje Zot. (Te mos besosh se ka ndonje zot tjeter pervec Allahut dhe se Muhamedi eshte rob dhe i Derguar i Zotit.)
2. Besimi ne engjejt e Zotit.
3. Besimi ne Librat e Shenjte te Zotit.
4. Besimi ne te gjithe profetet e Zotit.
5. Besimi qe nje dite do te vdesim dhe do te ringjallemi ne Diten e Gjykimit.
6. Besimi qe cdo e mire dhe e keqe krijohet sipas caktimit te Zotit.


ISLAMI NGRIHET MBI 5 SHTYLLA

DEKLARATA: "Esh-hedu en la ilahe il-lallah, ue esh-hedu enne Muhammeden abduhu ue resuluhu "
"Nuk ka Zot tjeter pervec Allahut dhe se Muhamedi eshte robi dhe i derguari i Tij", e cila duhet te shprehet me goje nga nje person, por edhe te besohet me zemer.


Shtylla e dyte e Fese Islame eshte NAMAZI, falja e pese koheve te namazit ne dite.

ZEKATI, qe eshte "detyrim" nga pasuria, te cilin e japin vetem ata qe kane nje shume te konsiderueshme pasurie. Zekati jepet njehere ne vit, ne nje sasi prej nje te dyzeten, ose 2,5 % te pasurise.

AGJERIMI ne muajin e Ramazanit.

Kryerja e HAXHIT, per ata qe jane te shendetshem dhe qe u mjaftojne shpenzimet e udhetimit deri ne Kabe dhe per kthim ne atdheun e tyre. Keta persona Haxhin e kane detyre te domosdoshme, kur shpenzimet e Haxhit nuk cenojne buxhetin e familjes.

MORALI NE ISLAM

Njeriu lind me shpirt te paster. Ne qofte se semuremi nga ana fizike, paraqitemi tek mjeku dhe e permiresojme shendetin me ane te ilaceve. Por gjate jetes se njeriut , ashtu sic semuret trupi, ndodh qe te semuret edhe shpirti. Ndersa per permiresimin e trupit ekzistojne shkencat mjekesore, per permiresimin e shpirtit ekziston shkenca shoqerore e moralit. Pra, MORALI sheron semundjet shpirterore. Libri i Shenjte - KUR'ANI - qe eshte burimi i besimit dhe ibadeteve, eshte gjithashtu edhe burimi i shkences se moralit. Lidhur me kete teme, Profeti yne Muhamedi a.s. ka thene: "Une jam derguar vetem per te persosur moralet e mira".

Per te arritur lumturine ne kete bote dhe tjetren, eshte e nevojshme qe te realizojme disa kushte te miresjelljes si me poshte:

1. Detyrat tona ndaj Zotit.
2. Detyrat tona ndaj vetes.
3. Detyrat tona ndaj familjes dhe farefisit.
4. Detyrat tona ndaj popullit dhe shtetit tone.
5. Detyrat tona njerezore ndaj tere njerezise.


Se fundi, po e mbyllim kete informacion te shkurter me thenien e Allahut te Madheruar marre nga Kur'ani:
"Dhe ne qofte se te pyesin roberit e Mij per Mua, Une jam afer, i pergjigjem lutjes se atij qe me lutet;
Pra le te me pergjigjen Mua dhe le te me besojne, ne menyre qe te gjejne rrugen e vertete."


Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ceshte feja islame?   Mon Feb 25, 2008 12:45 pm

une smund te them gje se sjam e kesaj feje Very Very cdo njeri ka mendimin e tij

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
CocaInE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 1329
Location : Ne MEs te BaRiT & CocA's
Name : 0
Points : 3
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ceshte feja islame?   Mon Feb 25, 2008 12:52 pm

**blerta** shkruajti:
cdo njeri ka mendimin e tij
Kete duhet ta thoshte dikush tjeter Very:D:D:D

_________________

ToNnY MoNtAnA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net/
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ceshte feja islame?   Mon Feb 25, 2008 3:13 pm

kush mer? Very

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
CocaInE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 1329
Location : Ne MEs te BaRiT & CocA's
Name : 0
Points : 3
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ceshte feja islame?   Mon Feb 25, 2008 5:48 pm

**blerta** shkruajti:
une smund te them gje se sjam e kesaj feje Very

kjo do te mjaftonte si pergjigje e jotja ok

cdo njeri ka mendimin e tij, do shkonte po ta shkruante ndonje tjeter "dano" pershembull Very

_________________

ToNnY MoNtAnA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net/
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ceshte feja islame?   Tue Feb 26, 2008 4:56 pm

CocaInE shkruajti:
**blerta** shkruajti:
une smund te them gje se sjam e kesaj feje Very

kjo do te mjaftonte si pergjigje e jotja ok

cdo njeri ka mendimin e tij, do shkonte po ta shkruante ndonje tjeter "dano" pershembull Very
ca thu mer se se kapa kete taten un Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
CocaInE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 1329
Location : Ne MEs te BaRiT & CocA's
Name : 0
Points : 3
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ceshte feja islame?   Tue Feb 26, 2008 6:17 pm

dano shkruajti:
CocaInE shkruajti:
**blerta** shkruajti:
une smund te them gje se sjam e kesaj feje Very

kjo do te mjaftonte si pergjigje e jotja ok

cdo njeri ka mendimin e tij, do shkonte po ta shkruante ndonje tjeter "dano" pershembull Very
ca thu mer se se kapa kete taten un Very

ehhhh osht shum e rond per pesha te lehta kjo Dano Very:D:D:D

_________________

ToNnY MoNtAnA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net/
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ceshte feja islame?   Wed Feb 27, 2008 10:30 am

CocaInE shkruajti:
dano shkruajti:
CocaInE shkruajti:
**blerta** shkruajti:
une smund te them gje se sjam e kesaj feje Very

kjo do te mjaftonte si pergjigje e jotja ok

cdo njeri ka mendimin e tij, do shkonte po ta shkruante ndonje tjeter "dano" pershembull Very
ca thu mer se se kapa kete taten un Very

ehhhh osht shum e rond per pesha te lehta kjo Dano Very:D:D:D
na mer ti u bone ti re baristo?Very:D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
interesant
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 294
Age : 33
Location : Toke
Name : 0
Points : 0
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ceshte feja islame?   Wed Feb 27, 2008 5:36 pm

Blerta

Do na kishte pelqyer me shume qe ti te jepesh ndonje koment, pse jo dhe te tregosh dhe reth fes tende

me respekt
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Hapesira
Profesionist/e
Profesionist/e
avatar

Numri i postimeve : 91
Age : 28
Name : 3
Points : 10
Registration date : 19/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ceshte feja islame?   Wed Feb 27, 2008 10:30 pm

shock Edhe une nuk mund te jap asnje koment, e asaj feje jam por sdi se ca te them ne lidhje me fene Basketball
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.loves.gettalk.net
interesant
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 294
Age : 33
Location : Toke
Name : 0
Points : 0
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ceshte feja islame?   Thu Feb 28, 2008 12:03 pm

My Love

- Kjo feja qe ti posedon, a te ben krenare apo jo?
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
VirtualBoy
Fillestar/e
Fillestar/e


Numri i postimeve : 10
Name : 0
Points : 0
Registration date : 15/04/2008

MesazhTitulli: Re: Ceshte feja islame?   Thu Apr 17, 2008 11:46 pm

Cdo te thot ajo a.s S= selam e di ajo tjetra sme kujtohet
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Ceshte feja islame?   Fri Apr 18, 2008 11:11 pm

VirtualBoy shkruajti:
Cdo te thot ajo a.s S= selam e di ajo tjetra sme kujtohet
A domethon alejhi qe ne shqip domethon rente mbi te,kurse S selam qe domethon paqja.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
NeighbouR
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1453
Age : 30
Location : Durres, Hene-Enjte, Tirane Premte- e Djele
Name : 0
Points : 623
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: FEJA   Sun Apr 27, 2008 9:05 pm

Feja ėshtė gjėja mė e vlefshme qė ka njeriu nė dispozicion, pasuria dhe begatia mė e madhe e mė e ēmuar nė jetėn e tij. As begatia e jetės nuk mund tė jetė asnjėherė e barabartė me begatinė e besimit, i cili na ofron ngushėllim dhe ndihmė nė tė gjitha vėsh*tirėsitė e kėsaj dhe tė botės tjetėr. Vėshtirė e ka njeriu tė vlerėsojė dhe tė kuptojė se si do tė zhvillohej jeta pa fe, pa besim nė Zotin e Gjithėfuqishėm. Dr. Mustafa Mahmud thotė: "Jeta pa fe (besim) dhe pa bindje nė ekzistencėn e Zotit tė Drejtė ėshtė asgjė, e pa*vlerė, e pabazė, e parėndėsishme. Jeta pa fe (besim) ėshtė vua*jtje pa kuptim, dhembje pa kompensim, aventurė pa pėrfitim dhe projekt pa garanci.

Feja, besimi nė Zotin, si vlerė absolute, e mėson njeriun tė lidhet pėr atė qė nuk humbet kurrė nėse besimi i tij do tė jetė nė rregull dhe nėse do tė veprojė sipas atij kodi qė ai besim kėkron prej tij. Ēdo gjė qė kėrkon nga njeriu besimi nė Zotin, ėshtė qė ai tė jetė i dobishėm dhe pozitiv, t'i bėjė mirė ēdokujt dhe tė largoh*et nga tė kėqijat. Akti i besimit nuk ėshtė asgjė tjetėr vetėm pra*nimi nė mėnyrė solemne i kėtij misioni, i kėtij amaneti tė madh nga ana e njeriut.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Ceshte feja islame?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Ceshte feja islame?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E FESE {*_*} :: TEOLOGJI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
5 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 5 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website