Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 A besoni se ka ZOT?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Mon Mar 31, 2008 6:39 pm

Pse sflisni mo mer kaq e kishit ajde pra diskutojme ca jan kto gjona me duket se ju ka ngel hatri re Very

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Miri_Tironci
Profesionist/e
Profesionist/e
avatar

Numri i postimeve : 77
Age : 37
Location : ZDU, SKOM, STE JAP
Name : 0
Points : 0
Registration date : 21/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Sun Apr 13, 2008 12:36 am

pershendetje i her mase jom me vones edhe te me falni si kom lexu te gjitha postimet po ngaqe e pash teme interesante thash te shkruj ene un nja 2 fjale
por pikesepari mendoj se kto qe do them nuk jan ironi apo acaruese mendoj se ktu cdo njeri ka te drejte te shprehi mendimin e tij pa prekur tjetrin brenda kufijve.
mu duk me teper interesant bashkebisedimi i enyas dhe danos.
persa i perket asja qe the ti enya qe zoti do na mbaj meri . un them qe zoti i ka kriju gjonat ne toke per ti sherby edhe per tju nenshtru njeriut . ne asnje moment nuk eshte vone per pendim qofte dhe ne momentine fundit te jetes mjafton kjo te jet pendim i paster Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
bianka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1499
Name : 0
Points : 525
Registration date : 18/04/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Fri Apr 25, 2008 1:57 am

Une besoj qe Zoti eshte nje dhe jam krenare per kete.Nuk do me pelqente asnjehere te isha ateiste arsyeja e vetme eshte duke u nisur qe nga krijimi i njeriut(Mrekulli)!!!!!!!!!!!Cdo njeri ka te drejte te zgjedhe ate qe deshiron,askush nuk eshte i inponuar por jam e sigurt se thelle-thelle ne shpirt cdo njeri e kupton se ka nje Zot.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
koala
Perparues
Perparues
avatar

Numri i postimeve : 134
Name : 0
Points : 0
Registration date : 11/05/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Sun May 11, 2008 1:28 pm

besoj ne dicka te mbinatyrshme qe ka krijuar gjithcka....dhe nuk jam dakord me ata qe mendojne qe Zoti eshte shpikje e dobesise njerezore....
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
dashnori Shkodran
Perparues
Perparues


Numri i postimeve : 270
Name : 0
Points : 0
Registration date : 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Mon May 12, 2008 10:15 am

Ja nuk besoj hic ne asgja sepse nuk di ne ca me besu
Ala sja kam iden a asht 1 zot 2 apo jan 1 000 000 000
Ala sja kam iden a asht apo a jan femna mashkuj apo krijesa tjetera jashtoksore
Ala sja kam iden a thu munen kta apo ky zoti me na pa tu pas parasysh se sa te pakonsiderushem jena me permasa me universin sepse as mallsin e 1 gene apo atomi te vogel shum nuk zajm harro tjerat
Masanej ky apo kata zotat a jan rracista qe gjat historis favorizojn rracen e bardh vetem dhe Europianen ne vecanti
Ku bahen ku nollen kata zotnat kur kta psikopatat si Hitleri-Stalini-Miloshevici apo Enveri jon shkatrrojn njerzimin.
Ku nollen kta apo ky zoti jon per miliona fmi qe vdesin per cdo vjet ne Afrik dhe venet e varfna apo fmit nuk jan pjes e planeve.
Pse jan 5500 fe dhe pse zoti u dashka me ken njeri sezban dhe pse tana fet mohojn njana tjetren.
Pse tana fet jane te bazume me ushqy besimtart e vet me nryshim dhe diskriminim te tjerve.
Pse tana teologjit fetare nxjerrin besimtart e feve tjera si idiota qe humin kohen kot tu besu ne pralla gjana kot sepse at qi ato vet perfaqsojn pretendojn se asht e vetmja lidhje me teleferik me (zotin) lin pytja po tjert pse menojn te njajten gja per kta njerz (pun prrallash po puna asht kush asht ma i zoti me ju la trunin njerzve).
Pse tana fet mohojn njana tjetren.
Pse feja percan njerzt.
Pse librat fetar bazohen ne urrejtje dhe diskriminim te atyne jasht rrethit qe ata qe e predikojn fitojn vet.
Pse librat fetar jan shum te kufizum dhe komplet sjellen rreth nji pike si zoti si me ken prralla me princ.
Tu pas parasysh ligjet dhe njohurin e kufizume qe ka njerzimi rreth vedit dhe universit pse asnji fe nuk afron asnji rrugzgjillje apo naj nime si me i kuptu kta ligje dhe njohurit e universit kur ky zotni zoti i librave fetar pretendon me ken krijusi dhe i plotfuqishmi i universit.


Shkurt per deri tash zoti per mu asht vetem nji shprehje simbolike me justifiku nji akt qe nuk ka aswnji domethanje, logjik apo fakt

Pra thjesht zoti i 5500 feve sot asht prralla te trefume ne 5500 libra te nryshem

A-ha se qesh tu harru a besoni se sikur Harry Poter te ishte shkru 2000 -3000 vjet perpara kishte pas shum munsi me ken zoti jon sot duke krahasu njohurit dhe kapacitetin e njerzimit ne at kohe
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Mon May 12, 2008 11:09 pm

dashnori Shkodran shkruajti:
Ja nuk besoj hic ne asgja sepse nuk di ne ca me besu
Ala sja kam iden a asht 1
zot 2 apo jan 1 000 000 000
Ala sja kam iden a asht apo a jan femna mashkuj apo krijesa tjetera jashtoksore
Ala sja kam iden a thu munen kta apo ky zoti me na pa tu pas parasysh se sa te pakonsiderushem jena me permasa me universin sepse as mallsin e 1 gene apo atomi te vogel shum nuk zajm harro tjerat
a mendon se po mos te kishte ZOT do te ekzistonte gjithe kjo perpikmeri? Si mendon zotrote si ka mundesi nga asgjeja te krijohet dicka? Ti do thush ska mundesi se ske ca thua tjeter mos gaboj Very
Tani po te bej nje pyetje se e kam sqaru edhe me lart kete gje por si duket ke pertu me e lexu Very
Ke qene ndonjehere prane nje personi i cili eshte ne momentet e fundit te jetes se tij?Ti do thuash po.Un te pyes prap edhe te them .A te foli me ai personi kur e mori vdekja? Ti do thuash jo.Un prap do te pyes.Cfar e beri ate personin te ndryshoje?Ti do thuash dalja e shpirtit te tij.Un prap do te pyes .A i doli shpirti?Ti do thush po mos gaboj.Ateher zoteri i nderum ma cileso ti mu shpirtin,a eshte i ngurte i lenget apo i gazet?Jam i sigurt qe nuk ma cileson dot kshu eshte puna edhe edhe me besimin ne Zoti se po arriten ta shofin njerezit Zotin athere ska kuptim (BESIMI) lol edhe te kuptosh dicka qe Zoti eshte vetem nje nuk ka sic thu ti por njerezt jan ata te cilet i devijojne gjonat sipas qejfit te tyre!

dashnori Shkodran shkruajti:
Masanej ky apo kata zotat a jan rracista qe gjat historis favorizojn rracen e bardh vetem dhe Europianen ne vecanti
Ku bahen ku nollen kata zotnat kur kta psikopatat si Hitleri-Stalini-Miloshevici apo Enveri jon shkatrrojn njerzimin.
Ku nollen kta apo ky zoti jon per miliona fmi qe vdesin per cdo vjet ne Afrik dhe venet e varfna apo fmit nuk jan pjes e planeve.

Per ket qe the me siper ke gabu rond ose me sakte nuk ke njohuri nga feja islame lol sepse feja islame osht fe e cila nuk njeh rracizem asnjehere ne bot por un po te them studjo rreth fese islame ca thote eshte e verte kjo qe the ti me lart?Jam i sigurt qe ske per te gjet thenja nga feja islame qe ka rracizem lol!

Sa per Itlerin e per Enverin kjo osht gje tjeter lol ne qe kemi ardhur ne toke kena ardh me nje qellim te caktum dmth qe te adhurojme Zotin nje dhe kemi per tu sprovu se pa u sprovu nuk ka shperblim lol Pytja ime osht ....
Ne qofte se ti do kishe ne dore nje biznes te madh fare do punesoje njerez pa i sprovu?????????????


dashnori Shkodran shkruajti:
Pse jan 5500 fe dhe pse zoti u dashka me ken njeri sezban dhe pse tana fet mohojn njana tjetren.
Pse tana fet jane te bazume me ushqy besimtart e vet me nryshim dhe diskriminim te tjerve.
Pse tana teologjit fetare nxjerrin besimtart e feve tjera si idiota qe humin kohen kot tu besu ne pralla gjana kot sepse at qi ato vet perfaqsojn pretendojn se asht e vetmja lidhje me teleferik me (zotin) lin pytja po tjert pse menojn te njajten gja per kta njerz (pun prrallash po puna asht kush asht ma i zoti me ju la trunin njerzve).
Pse tana fet mohojn njana tjetren.
Pse feja percan njerzt.

Qe jane 5500 fe qe thu ti kjo ka ardhur si pasoje e njerezve qe kan shpik gjona te tilla .

Kurse per punen qe te diskriminojne te tjeret kjo nuk eshte e sakte edhe kjo prap ndodh ke ti sepse ti nuk ke njohuri rreth fese islame lal por prap un te them studjo njehere ene shif ca bohet masanej fol mos fol pa baza!
Dhe sa per ate qe thu zotrote qe me ju la fytyren njerezve kjo osht tamom then je e cila nuk ka baza sepse me thuj ti mu ca interesi kam une qe po te flas ty kshu? Mos po paguhem gje? Mos po marr miljonat? Very gje e cila prap ke fol kot lal pa argument.
Kurse qe fete mohojne njena tjetren per ket ke te drejte dhe un po te them qe ti ne qofte se do me besu ke nje fe shiko argumntet lol nuk po te them qe ndiq fene time por thjesht po te hap rrugen e cila te te shpjere te llogjikosh icik me gjate edhe jo ti bish shkrut sic i ke ra .

dashnori Shkodran shkruajti:
Pse librat fetar bazohen ne urrejtje dhe diskriminim te atyne jasht rrethit qe ata qe e predikojn fitojn vet.
Pse librat fetar jan shum te kufizum dhe komplet sjellen rreth nji pike si zoti si me ken prralla me princ.
Tu pas parasysh ligjet dhe njohurin e kufizume qe ka njerzimi rreth vedit dhe universit pse asnji fe nuk afron asnji rrugzgjillje apo naj nime si me i kuptu kta ligje dhe njohurit e universit kur ky zotni zoti i librave fetar pretendon me ken krijusi dhe i plotfuqishmi i universit.

Sa per ket spo shkruj po te le nje adrese po te dush lexoe ose me sakte meqe te interesoka edhe kjo gje .

http://www.invitation2truth.com/harunyahya/albanian/liber/arsyes/arsyes_03.html

dashnori Shkodran shkruajti:
[b]Shkurt per deri tash zoti per mu asht vetem nji shprehje simbolike me justifiku nji akt qe nuk ka aswnji domethanje, logjik apo fakt

Pra thjesht zoti i 5500 feve sot asht prralla te trefume ne 5500 libra te nryshem

A-ha se qesh tu harru a besoni se sikur Harry Poter te ishte shkru 2000 -3000 vjet perpara kishte pas shum munsi me ken zoti jon sot duke krahasu njohurit dhe kapacitetin e njerzimit ne at kohe

Sa per ket te fundit qe the lol ja fute tamom kot muhabetit dhe tregove tamom qe ke fol nga vetja jote dmth ke fol pa njohuri kjo tregon qe ti lal ke nevoje te lexosh icik me shume he une po ta lehtesoj rrugen lal qe mos lodhesh me kerkime Very lexoe njeher ca thon nje pjese e mire e shkencetareve masanej flasim lol!


http://www.invitation2truth.com/harunyahya/albanian/liber/krijimi_i_universit/krijimi_i_universit_01.html

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
dashnori Shkodran
Perparues
Perparues


Numri i postimeve : 270
Name : 0
Points : 0
Registration date : 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Tue May 13, 2008 12:56 pm

Dano shkruajti:
dashnori Shkodran shkruajti:
Ja nuk besoj hic ne asgja sepse nuk di ne ca me besu
Ala sja kam iden a asht 1 zot 2 apo jan 1 000 000 000
Ala sja kam iden a asht apo a jan femna mashkuj apo krijesa tjetera jashtoksore
Ala sja kam iden a thu munen kta apo ky zoti me na pa tu pas parasysh se sa te pakonsiderushem jena me permasa me universin sepse as mallsin e 1 gene apo atomi te vogel shum nuk zajm harro tjerat
a mendon se po mos te kishte ZOT do te ekzistonte gjithe kjo perpikmeri? Si mendon zotrote si ka mundesi nga asgjeja te krijohet dicka?

Jo nuk besoj se prej asgjaje krijot dicka por besoj se krijimi ne rastin e universit mund te jet joiqellimshem ose besoj ne BIG BANG (evulucion), por besoj edhe ne rreaksione kimike teqellimshme
Ti do thush ska mundesi se ske ca thua tjeter mos gaboj Very
Tani po te bej nje pyetje se e kam sqaru edhe me lart kete gje por si duket ke pertu me e lexu Very Ke qene ndonjehere prane nje personi i cili eshte ne momentet e fundit te jetes se tij?Ti do thuash po.Un te pyes prap edhe te them .A te foli me ai personi kur e mori vdekja? Ti do thuash jo.Un prap do te pyes.Cfar e beri ate personin te ndryshoje?Ti do thuash dalja e shpirtit te tij.Un prap do te pyes .A i doli shpirti?Ti do thush po mos gaboj.Ateher zoteri i nderum ma cileso ti mu shpirtin,a eshte i ngurte i lenget apo i gazet?Jam i sigurt qe nuk ma cileson dot

O ta cilsoj un ne ven pushoj funksionimi dhe organizmi aktiv i tij -pra u ba inaktiv egzistenca tij. Kurse ata qe vdesin besojn ma shum te zoti sepse nuk dojn mu ba edhe njiher asgja shpresojn me fitu edhe mas vdekjes (dhe fet shfrytzojn materializmin inteligjent shpirtnor te njeriut tu pretendu se ato perfaqsojn kyt materializem)
kshu eshte puna edhe edhe me besimin ne Zoti se po arriten ta shofin njerezit Zotin athere ska kuptim (BESIMI) lol edhe te kuptosh dicka qe Zoti eshte vetem nje nuk ka sic thu ti por njerezt jan ata te cilet i devijojne gjonat sipas qejfit te tyre!

Po mire mor ta marsha e ke pa ti zotin dhe ne qoft se e ke pa ma len nji takim me te se du me taku edhe un. Tu u bazu te njohurit qi dispozon humanizmi apo njerzimi sot rreth universit dhe ligjeve te tij sot akuza e devijimit qe parashtron ti kunder tjerve perfshim ma shum ty qe na afron dicka te pa bazume ne logjik apo kuptim te mshtetun me ligje funksionale sesa mu qe nuk e konsideroj hic at qe se kuptoj apo ja


dashnori Shkodran shkruajti:
Masanej ky apo kata zotat a jan rracista qe gjat historis favorizojn rracen e bardh vetem dhe Europianen ne vecanti
Ku bahen ku nollen kata zotnat kur kta psikopatat si Hitleri-Stalini-Miloshevici apo Enveri jon shkatrrojn njerzimin.
Ku nollen kta apo ky zoti jon per miliona fmi qe vdesin per cdo vjet ne Afrik dhe venet e varfna apo fmit nuk jan pjes e planeve.

Per ket qe the me siper ke gabu rond ose me sakte nuk ke njohuri nga feja islame lol sepse feja islame osht fe e cila nuk njeh rracizem asnjehere ne bot por un po te them studjo rreth fese islame ca thote eshte e verte kjo qe the ti me lart?Jam i sigurt qe ske per te gjet thenja nga feja islame qe ka rracizem lol!

Nigja nuk kam qef me e hap dikutimin rreth fes islame per vet faktin sepse ka shum njerz qe un i rrespektoj dhe i du shum qi jan te nishem karshi fes islame pamvarsisht se un nuk besoj at qi ata besojn (pra fen islame). Dhe ju kerkoj falje tanve atyne qi i du shum qi pa shprehem ne qodt se nuk i pelqen argumenti jem.
Dhe sa per rracizmin e fes islame, shko e ban nji poll nga venet muslimane dhe shif se cfar urrejtje dhe paragjykimesh kan per njari tjetrin dhe krahasoj me rracat tjera neper bot perpara se me fol me nostalgjin e dashnis tane qe ke per fen zotni i nerum sepse nuk te lejon me pa rrealitetin. Ose ma mir shko e pyt rracat tjera qe punojn ne venet arabe apo ne Azi, fol me Somalezt fol me Pakistanezd, irakjant, marokent, iranjant qe punojn dhe jetojn neper vene muslimane se a ka rracizem ne fen Islame se ata te flasin me eksperienc. ose te kunerten. Po te ishte feja islame aq jo rraciste tribalizmi nuk do ishte pjes e cdo shonqnie neper boten muslimane apo ja dhe (kultura Wahabit ose Wahabe) i klaneve te shkretins te Arabis Saudite nuk do te ishte ba norm e Muslimanizmit sot por do te ishte majt vet (Kuranit si duhet me ken ne te verteten) dhe kjo difton ma se mire se tribalizmi dhe rracizmi i (Wahabin) vazhdon me perca Muslimanizmin si fe me pragjykimin dhe rracizmin kundrejt gjithckaje pamvarsisht se nuk asht asgja ma shum se ish zakonet e krahinore te Arabis Saudite rreth Meks. Vet fakti qe feja Muslimane po udhheqet prej (Wahabin) difton se rracizmi kunrejt Islamit progresist dhe Islamit te vertet qe nimoj me formu njohurit dhe shkencen me dije e me universitete kur Christianizmi jetote ne Errsin ose ma mir e njoftun si (epoken e errt)

Sa per Itlerin e per Enverin kjo osht gje tjeter lol ne qe kemi ardhur ne toke kena ardh me nje qellim te caktum dmth qe te adhurojme Zotin

Ky asht menimi jot dhe jo i gjithkuj besoj se ka hapsin per nryshim menimesh un nuk besoj se jam ktu me adhuru zotin qe e konsideroj pijanec ose (disfuncional) jofunksional per arsy qe dihen.
nje dhe kemi per tu sprovu se pa u sprovu nuk ka shperblim lol Pytja ime osht ....
Ne qofte se ti do kishe ne dore nje biznes te madh fare do punesoje njerez pa i sprovu?????????????

Po pse mar ta marsha theologjija fetare bazohet ne konkurenc e ne fites personale qi zotit ju dashka me sprovu sezban, masanej kjo qi thu ti nuk ka logjik ne qoft se ky zot asht i plotfuqishem dhe shpetimtari i njerzimit sepse miliona fmi Afrikan apo aziatik qe vdesin per buk cdo vit nuk i kan faj zotit me ushtru sprovimin apo ja se nuk pa fus edhe milionat tjer qe vdesin prej konflikteve se bahen shum

dashnori Shkodran shkruajti:
Pse jan 5500 fe dhe pse zoti u dashka me ken njeri sezban dhe pse tana fet mohojn njana tjetren.
Pse tana fet jane te bazume me ushqy besimtart e vet me nryshim dhe diskriminim te tjerve.
Pse tana teologjit fetare nxjerrin besimtart e feve tjera si idiota qe humin kohen kot tu besu ne pralla gjana kot sepse at qi ato vet perfaqsojn pretendojn se asht e vetmja lidhje me teleferik me (zotin) lin pytja po tjert pse menojn te njajten gja per kta njerz (pun prrallash po puna asht kush asht ma i zoti me ju la trunin njerzve).
Pse tana fet mohojn njana tjetren.
Pse feja percan njerzt.
Qe jane 5500 fe qe thu ti kjo ka ardhur si pasoje e njerezve qe kan shpik gjona te tilla .

Egzakt kshtu si thu ti thojn edhe ato per tjerat dhe fen tane gjithashtu po hajde merr vesh pse e bajn mas e bajn prej fites personale te disave (Priftat-Hoxhat) si arsy te vetme
Kurse per punen qe te diskriminojne te tjeret kjo nuk eshte e sakte edhe kjo prap ndodh ke ti sepse ti nuk ke njohuri rreth fese islame lal por prap un te them studjo njehere ene shif ca bohet masanej fol mos fol pa baza!.

Kam njohuri nga feja Islame sepse jetoj e punoj me ta dhe jan pjes e jets teme ta marsha dhe feja islame personalisht nuk me afron asgja ma shum se cdo fe tjeter qi asht beso por mos analizo dhe mos ven ne dyshim as at qi te duket kontradit.
Dhe sa per ate qe thu zotrote qe me ju la fytyren njerezve kjo osht tamom then je e cila nuk ka baza sepse me thuj ti mu ca interesi kam une qe po te flas ty kshu? Mos po paguhem gje? Mos po marr miljonat? Very gje e cila prap ke fol kot lal pa argument.

Ja ja ja je gabim zotni sepse besimi jot nuk te ban ty paanshem ne vlersimet tuja dhe interesin tan personal per sa i perket fes (je njians), mos me thuj se nuk e deshiron qe shumica e njerzve te ken nji besim si ti qi ta ban jeten ma te thjesht ty ne jet dhe komunikim sepse ju lill feja sepse nuk te besoj. Pra ke interesin personal ne kyt rast kastan mron at qi don ti apo ja, po ashtu edhe un kam interesin personal sepse menoj se deshiroj njerzit me ken ateista sepse feja nuk ka kuptim dhe nuk ka dallime, percamje dhe konflikte dhe nuk e gjej vedin nen kto dallime
Kurse qe fete mohojne njena tjetren per ket ke te drejte dhe un po te them qe ti ne qofte se do me besu ke nje fe shiko argumntet lol nuk po te them qe ndiq fene time por thjesht po te hap rrugen e cila te te shpjere te llogjikosh icik me gjate edhe jo ti bish shkrut sic i ke ra

O zotni asnji nga fet nuk me bin me argumenta dhe logjik dhe cdo veprim qi marr ne jet jam i i mponum ta baj me logjik pra si munem me besu ne dica qe nuk me bind me logjik
kurse un kam hall me sheshu nryshimet qe me dalin mrena bedvedit ja me i thellu me shum gjana por edhe me perkatsi fetare


dashnori Shkodran shkruajti:
[b]Pse librat fetar bazohen ne urrejtje dhe diskriminim te atyne jasht rrethit qe ata qe e predikojn fitojn vet.
Pse librat fetar jan shum te kufizum dhe komplet sjellen rreth nji pike si zoti si me ken prralla me princ.
Tu pas parasysh ligjet dhe njohurin e kufizume qe ka njerzimi rreth vedit dhe universit pse asnji fe nuk afron asnji rrugzgjillje apo naj nime si me i kuptu kta ligje dhe njohurit e universit kur ky zotni zoti i librave fetar pretendon me ken krijusi dhe i plotfuqishmi i universit.

Sa per ket spo shkruj po te le nje adrese po te dush lexoe ose me sakte meqe te interesoka edhe kjo gje.
http://www.invitation2truth.com/harunyahya/albanian/liber/arsyes/arsyes_03.html

Po sme diftofi asgja mar ta marsha sepse dihet asht fakt se nji liber i vetem asht e pamujtun me perfaqsu dhe spjegu njohurit dhe rrugzidhjet e te pergjithshmes sado qe len hapsin neper te se duhet me perdor njohurit e imagjinaten pra edhe argumenti jon ktu deshton ne kyt aspekt krahasimesh sepse ska asgja specifike

dashnori Shkodran shkruajti:
Shkurt per deri tash zoti per mu asht vetem nji shprehje simbolike me justifiku nji akt qe nuk ka aswnji domethanje, logjik apo fakt
Pra thjesht zoti i 5500 feve sot asht prralla te trefume ne 5500 libra te nryshem
A-ha se qesh tu harru a besoni se sikur Harry Poter te ishte shkru 2000 -3000 vjet perpara kishte pas shum munsi me ken zoti jon sot duke krahasu njohurit dhe kapacitetin e njerzimit ne at kohe

Sa per ket te fundit qe the lol ja fute tamom kot muhabetit dhe tregove tamom qe ke fol nga vetja jote dmth ke fol pa njohuri kjo tregon qe ti lal ke nevoje te lexosh icik me shume he une po ta lehtesoj rrugen lal qe mos lodhesh me kerkime Very lexoe njeher ca thon nje pjese e mire e shkencetareve masanej flasim lol!

Me vjen keq zotni po ala se di se Shkencart e sotem kan vertetu egzistencen apo funksionimin e zotit pamvarsisht se shum prej tyne nuk e mohojn egzistencen e tij. Masanej edhe shkenctart mene mene jan ka prej atyne qe se mohojn ka edhe prej atyne qe e mohojn egzistencen e tij. Masanej kjo varet te individi se a gjen lidhje logjike me njanen apo me tjetren pal apo ja. Pra edhe puna e shkenctarve bjen te niveli shum i kufizum qi ka njerzimi sot rreth universit dhe funksionimit te tij apo ja
http://www.invitation2truth.com/harunyahya/albanian/liber/krijimi_i_universit/krijimi_i_universit_

Sa per kjartsi qi mos me u keqkuptu bashk ne argumentat tone
Une personalisht nuk besoj ne zotat qe njef njerzimi sot sepse logjika personale e jemja nuk ma lejon sepse ka shum kontradita, mosperputhje, kufizime dhe eksperienc krahasuse te pa mohushme kuner asaj qi afrojn ato, ne ato qe afrojn 5500 fet egzistuse sot.


Tu u bazu se sa jodomethans asht planeti jon Tok ne krahasim me universin tone.
Dhe sii pjes e ktij njerzimi do te ishte injoranc ne qoft se un do te thosha besoj se nuk ka zot per vet faktin se un si vet njerzimi jena pothujse injoranta per njohurit e hapsins dhe universit qi na rrethon

Por do te ishte po aq injorante per mu personalisht ne qoft se lejoj vedin un me besu ne fet e sotme qe i gjej kontradiktore, afrojn asgja, dhe bazohet ne imagjinat deshira dhe anrra qe un si njeri te fitoj perjetsisht jeten (mas vdekjet ose per interes se me interreson personalisht mu me fitu mas vdekjes, me pelqen me jetu perjetsisht kujt si pelqen si pjes e deshirs teme, Dhe ne kyt pike bazohen tana fet sot ne interresin qi ka inteligjenca per me shfrytzu per fitim personal e nikim perjetsin) por qi ne praktik un vertetoj te kunerten .


01.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NeighbouR
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1453
Age : 30
Location : Durres, Hene-Enjte, Tirane Premte- e Djele
Name : 0
Points : 623
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Sat Jun 28, 2008 1:01 pm

Besimi nė Zotin ėshtė vendstrehim i madh pėr qenien njerė*zore. Nga besimi ndaj Zotit, buron durimi dhe vendosmėria. Besi*mi nė Zotin na i mban gjallė zemrat, shpresėn. Kjo ėshtė edhe arsyeja se njerėzit qė besojnė, s'bėjnė kurrė vetėvrasje, se*pse pėrpjekja pėr vetėvrasje vjen nga dėshpėrimi, nga humbja e plotė e shpresės dhe nga ndjenja e dėshtimit, mirėpo ata qė besoj*nė tek Zoti, nuk e humbasin shpresėn dhe as dinė ē'ėshtė ndjenja e dėsh*timit.
Njė nga nevojat themelore tė njeriut, ėshtė ndjenja e sigurisė. Ndjenja e sigurisė ėshtė nevojė psikologjike, e cila duhet tė kėna*qet njėsoj sikur edhe realizimi i harmonisė e pajtueshmėrisė per*sonale.

Feja na mėson qė vdekja nuk ėshtė fundi i jetės, qė kjo jetė ėshtė vetėm njė fazė e jetės dhe se ekziston jeta tjetėr, pas vde*kjes, se vdekja ėshtė njė urė nė mes dy jetėve, botėve dhe se vde*kja ėshtė pikė rikthyese e jo pikė pėrfunduese.Besimi nė Zotin i kujton njeriut qė mbi tė ėshtė njė Fuqi mė e madhe sė cilės ai nuk mund t'i kundėrvihet, tė cilėn s'mund ta korruptojė as ta mashtrojė, e cila i njeh tė gjitha fshehtėsitė e gji*thėsisė e tė njeriut, e cila ėshtė nė mbrojtje tė atyre qė padrej*tėsisht diskriminohen, shkelen e poshtėrohen, e cila merr hakun e atyre tė cilėve u ėshtė bėrė padrejtėsi e dhunė dhe hidhėrohet me ata qė i poshtėrojnė tė tjerėt.

Besimi nė Zotin ėshtė njė pikė transformimi nė jetėn e nje*rėzimit, nga adhurimi i fuqive tė caktuara ose ndonjė gjėje tjetėr - nė adhurimin e Njė Zoti tė Vetėm. Me kėtė njeriu ēlirohet nga ēdo adhurim tjetėr. Ai ėshtė njė pikė nga e cila njeriu ngrihet nė shkallėn e barazisė me njerėzit e tjerė, nė njė rresht para njė tė adhuruari. Ai ėshtė njė pikė e kalimit nga anarkizmi nė sistem, nga lajthitja drejt rrugės sė njė qėllimi tė caktuar, pika e kalimit prej bredhjes drejt njė orientimi tė caktuar. Njerėzimi, pa besim nė Zotin Njė tė Vetėm, nuk mund tė dijė cili ėshtė orientimi i tij i vėrtetė, cili ėshtė qėllimi i ofruar, as pika e pėrqendrimit rreth sė cilės do tė mblidhej, do tė bashkohej dhe do tė bashkėpunonte ai njerėzim.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A besoni se ka ZOT?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 3 e 3Shko tek faqja : Previous  1, 2, 3

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E FESE {*_*} :: TEOLOGJI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website