Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 A besoni se ka ZOT?

Shko poshtė 
Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: A besoni se ka ZOT?   Sat Feb 23, 2008 8:45 am

[i][b]a mendon se po mos te kishte ZOT do te ekzistonte gjithe kjo perpikmeri ?
a mendon se nuk ka ZOT ti ne brendesin e zemres tende, nuk besoj, sepse ZOTI ja ka bere ēdo njeriu te qarte qe porsa lind njeriu dhe nese do te lihej ne natyren e tij femija do ta kuptonte qe ZOTI egziston dhe me kalimin e kohes me ndikimin e prinderve dhe te te afermeve femija devijon nga ajo ēka ZOTI ja ka bere detyre ēdo njeriu qe ta njohi ZOTIN dhe ta adhuroje ATE por desha ta bej veēse nje pyetje te ciles ti meditosh dhe me pas te kthesh pergjegje te sinqerte
A egziston hiēi? ................
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Hapesira
Profesionist/e
Profesionist/e
avatar

Numri i postimeve : 91
Age : 28
Name : 3
Points : 10
Registration date : 19/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Sat Feb 23, 2008 5:10 pm

Un nuk besoj se ka zot ... po te kishte nuk do ma merte gjen me te shrejt per mua . Sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.loves.gettalk.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Sun Feb 24, 2008 11:37 am

My Love shkruajti:
Un nuk besoj se ka zot ... po te kishte nuk do ma merte gjen me te shrejt per mua . Sad
Lal akoma ecen me kohen e darvinit ti? ajo kohe ka ikur mi lal dhe un ju therm i gjo te gjitheve lexoni me shum ene mos flisni pa dije per kete ceshjte lal sepe Zoti njihet per mes arsyes po ju them i gjo te gjitheve .Shikoni rreth vetes prej aty ku jeni ulur. Do tė vėreni se gjithēka nė dhomė ėshtė ‘e punuar’: muret, tapiceria, tavani, karriga nė tė cilėn jeni ulur, libri qė mbani nė dorėn tuaj, gota nė tavolinė dhe detaje tjera tė panumėrta. Asnjėra prej tyre nuk rastis tė ekzistojė nė dhomėn tuaj sipas vullnetit tė tyre. Madje edhe leqet e thjeshta tė tepihut janė punuar prej dikujt: ato nuk u shfaqėn vetvetiu apo rastėsisht.

Njė person qė bėhet gadi tė lexojė njė libėr e din se ai ėshtė shkruar prej njė autori pėr njė arsye tė veēantė. Madje as qė do t’i shkonte ndėrmend se ky libėr mund tė ishte krijuar rastėsisht. Nė tė njėjtėn mėnyrė, njė person qė sheh njė skulpturė nuk ka as mė tė voglin dyshim se ajo ėshtė punuar prej njė skulptori. Dhe jo vetėm veprat e artit: madje edhe njė numėr i vogėl i tullave qė qėndrojnė njėra mbi tjetrėn e shtyjnė njeriun tė mendojė se dikush i ka vendosur ato ashtu sipas njė plani tė caktuar. Prandaj, gjithkund ku ekziston rregull – qoftė ai i madh apo i vogėl – themeluesi dhe mbrojtėsi i kėtij rregulli duhet tė ekzistojė gjithashtu. Nėse, njė ditė, dikush do t’iu afrohej dhe t’iu thoshte se hekuri i papėrpunuar dhe thėngjilli u bashkuan pėr tė formuar ēelikun rastėsisht, i cili pastaj ndėrtoi Kullėn e Ajfellit prap rastėsisht, a nuk do tė konsideroheshin si tė ēmendur ai dhe ata tė cilėt i besuan atij?

Pretendimi i teorisė sė evolucionit, mėnyra unike e tė mohuarit tė ekzistencės sė Allahut, nuk ndryshon fare nga kjo. Sipas kėsaj teorie, molekulat e pajetė formuan amino acidet rastėsisht, amino acidet formuar proteinet rastėsisht dhe nė fund proteinet formuan krijesat e gjalla prap rastėsisht. Mirėpo, mundėsia e krijimit tė njė krijese tė gjallė rastėsisht ėshtė mė e vogėl se mundėsia e formimit tė Kullės sė Ajfellit nė tė njėjtėn mėnyrė, sepse madje edhe qeliza mė e thjeshtė e njeriut ėshtė mė e sofistikuar se ēfarėdo ndėrtese e punuar prej njeriut nė botė.

Si ėshtė e mundur tė mendohet se barazpesha nė botė ndodhi rastėsisht kur harmonia e jashtėzakonshme e natyrės mund tė vėzhgohet madje edhe me sy tė lirė? Ėshtė pretendimi/pohimi mė i paarsyeshėm tė thuhet se gjithėsia, secili argument i sė cilės sugjeron ekzistencėn e Krijuesit tė saj, ėshtė krijuar vetvetiu.

Prandaj, duhet tė ketė njė zotėrues tė kėsaj barazpeshe tė vrojtueshme gjithandej prej organizmit tonė e deri te kėndet mė tė largėta tė gjithėsisė paimagjinueshėm tė pafund. Pra, kush ėshtė ky Krijues qė paracaktoi gjithēka me kaq finesė/lehtėsi dhe qė krijoi gjithēka?

Ai nuk mund tė jetė ēfarėdo qenie materiale e pranishme nė gjithėsi, sepse Ai duhet tė jetė vullnet qė kishte ekzistuar para gjithėsisė dhe qė pastaj e krijoi gjithėsinė. Krijuesi i Gjithėfuqishėm ėshtė Ai nė tė Cilin gjithēka gjenė ekzistencėn, e qė ekzistenca e tė Cilit ėshtė e pa fillim dhe e pa fund.

Feja na njeh ne me Krijuesin ekzistencėn e tė Cilit e zbulojmė me arsyen tonė. Prej asaj qė Ai na ka zbuluar si fe, ne e dijmė se Ai ėshtė Allahu, I Gjithėmėshirshmi dhe Mėshirėploti, I Cili krijoi qiejt dhe tokėn prej asgjėje.

Edhepse shumica e njerėzve posedojnė aftėsinė pėr tė kuptuar kėtė fakt, ata i kalojnė jetėt e tyre tė pavetėdijshėm pėr kėtė. Kur e shikojnė njė pikturė tė njė pejzazhi, pyesin veten se kush ėshtė ai qė e ka pikturuar atė. Pastaj, e lavdojnė artistin pamasė pėr veprėn e tij tė bukur artistike. Pėrkundėr faktit se ata ndeshen me origjinale tė panumėrta tė asaj pikture, atė moment qė kthejnė shikimin, ata prapseprap e shpėrfillin ekzistencėn e Allahut, I Cili ėshtė i vetmi zotėrues i tė gjitha kėtyre bukurive. Nė tė vėrtetė, nuk nevojitet madje as edhe njė njė hulumtim i hollėsishėm pėr tė kuptuar ekzistencėn e Allahut. Madje edhe nėse njeriut do t’i duhej tė jetonte nė njė dhomė prej momentit tė lindjes , dėshmi tė panumėrta vetėm nė kėtė dhomė do t’i mjaftonin qė tė kuptojė ekzistencėn e Allahut.

Organizmi i njeriut ėshtė i stėrmbushur me dėshmi qė nuk do tė mund tė pėrmbaheshin nė shumė enciklopedi shumė-vėllimėshe. Nėse i kushtojmė madje edhe vetėm disa minuta tė mendimit tė ndėrgjegjshėm pėr gjithė kėtė mjafton pėr tė kuptuar ekzistencėn e Allahut. Rregulli ekzistues mbrohet prej Allahut dhe mbahet prej Tij.

Organizmi njerėzor nuk ėshtė ushqimi i vetėm pėr tė menduar. Jeta ekziston nė secilin milimetėr katror tė tokės, qoftė e vrojtueshme apo jo nga njerėzit. Bota ėshtė e mbushur pėrplot me gjallesa tė shumta, prej organizmave njėqelizor deri te bimėt, prej insekteve deri te kafshėt e ujit dhe prej zogjėve deri te zvarranikėt. Nėse e merrni njė grusht dhe dhe e shikoni atė, madje edhe aty mund tė zbuloni gjallesa tė shumėllojshme me veēori tė ndryshme. E njėjta gjė vlen poashtu edhe pėr ajrin qė e thithni. Madje edhe nė lėkurėn tuaj, ekzistojnė shumė gjallesa emrat e tė cilave janė tė panjohura pėr ju. Nė zorrėt e tė gjitha gjallesave janė me miliona bakterie apo organizma njėqelizor qė e ndihmojnė tretjen. Bota shtazore nė botė ėshtė shumė herė mė e madhe se popullata njerėzore. Kur ta marrim parasysh gjithashtu botėn bimore, shohim se nuk ekziston madje as edhe njė pikė e vetme nė tokė ku nuk ka jetė. Tė gjitha kėto krijesa qė janė tė pėrhapura nė njė sipėrfaqe prej miliona kilometrash katrorė kanė sisteme tė ndryshme trupore, jetėra tė ndryshme dhe kontribute tė ndryshme ndaj barazpeshės ekologjike. Ėshtė e paarsyeshme tė pretendohet se tė gjitha kėto janė krijuar rastėsisht pa ndonjė qėllim apo arsye. Asnjė gjallesė nuk ėshtė krijuar sipas vullnetit tė vet. Asnjė ndodhi e rastėsishme nuk mundet tė rezultojė kurrė me sisteme aq tė komplikuara.

E gjithė kjo dėshmi na shpie nė pėrfundimin se gjithėsia se gjithėsia funksionon me njė ‘vetėdije’ tė caktuar. Cili, ėshtė atėherė, burimi i kėsaj vetėdije? Padyshim se nuk janė as gjallesat e as qeniet e pajetė qė ekzistojnė nė tė. E as qė mund tė jenė ato ato tė cilat e mbajnė kėtė harmoni dhe e ruajnė kėtė rregull. Ekzistenca dhe madhėshtia e Allahut zbulon veten nė prova tė panumėrta nė gjithėsi. Nė tė vėrtetė, nuk ekziston madje as edhe njė njeri i vetėm nė tokė qė nuk do tė pranojė kėtė tė vėrtetė tė qartė nga zemra. E prapseprap ata e mohojnė atė padrejtėsisht dhe me mendjemadhėsi edhepse shpirtėrat e tyre janė tė bindur pėr kėtė siē deklarohet nė Kur’an. (Sure Neml: 14)

Ky libėr ėshtė shkruar pėr tė nxjerrur nė pah/tė treguar kėtė tė vėrtetė tė cilės njė pjesė e njerėzve i largohen pėr shkak tė tė qenit tė saj nė kundėrshtim me interesat e tyre dhe gjithashtu pėr tė demaskuar mashtrimet dhe pėrfundimet e pakuptim mbi tė cilat qėndrojnė njė pjesė e pretendimeve tė pavėrteta. Pėr kėtė arsye shumė tema tė ndryshme janė prekur nė kėtė libėr.
Ata qė e lexojnė kėtė libėr edhe njė herė do tė shohin provat e padiskutueshme tė ekzistencės sė Allahut dhe do tė jenė dėshmitarė se ekzistenca e Allahut pėrfshinė gjithēka: ‘arsyeja’ e dinė kėtė. Ai ėshtė I Cili krijoi kėtė rregull gjithėpėrshkues dhe I Cili gjithashtu e mban atė vazhdimisht.
Per me shum informacjon po ju le ket adresen per te par ene per tju lehtesuar gjonat qe mos lodheni shume ok?vetem leconi me kujdes edhe vereni trurin ne funksjon te plot edhe te perqendruar .
http://www.invitation2truth.com/harunyahya/albanian/liber/arsyes/arsyes_03.html
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Hapesira
Profesionist/e
Profesionist/e
avatar

Numri i postimeve : 91
Age : 28
Name : 3
Points : 10
Registration date : 19/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Sun Feb 24, 2008 11:53 am

Dano nuk e verteton dot se ka zot as ti e as nje.
Me ka vdekur vellai i vogel dano perse ma mori zoti eeee perse. Sad Ai ishte vetem 3 vjec Sad perse ate edhe jo nje kriminel ma thuaj kete o Dano
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.loves.gettalk.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Sun Feb 24, 2008 12:10 pm

My Love shkruajti:
Dano nuk e verteton dot se ka zot as ti e as nje.
Me ka vdekur vellai i vogel dano perse ma mori zoti eeee perse. Sad Ai ishte vetem 3 vjec Sad perse ate edhe jo nje kriminel ma thuaj kete o Dano
Lal tani dole nga tema lal sepse e di shum mir qe nuk ke lexu asigjo nga ajo gjo qe kam shkrujt un por nejse un prap te rekomnadoj te lexosh me gjat lal edhe mos flasesh sipas deshires tate :)sa per ceshtjen qe ke cekur lal do ta sqaroj edhe ate por me par lexo ate qe kam shkrujt lal.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Roxana
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 266
Location : Parajse
Name : 0
Points : 0
Registration date : 24/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Sun Feb 24, 2008 12:26 pm

E lexova me kujdes ate qe ke shkruar Dano dhe te pergezoj, sepse ke zgjedhur menyren me te thjeshte per te paraqitur veprat e pakontestueshme te Krijuesit te gjithesise.
Une pafundesisht besoj qe Allahu ekziston. E ndjej dhe e shoh kudo ekzistencen e TIJ! Vepra e tij me e afert per mua jam vete une!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Mon Feb 25, 2008 12:49 pm

veq nje gje doja te thoja dhe mos ma merrni per te keq .. besimin nbaneni ne vetvete sepse ktu nuk jemi ne kisha apo xhamija...dhe mjaft me kto dhoj temash... respekt

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Hapesira
Profesionist/e
Profesionist/e
avatar

Numri i postimeve : 91
Age : 28
Name : 3
Points : 10
Registration date : 19/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Mon Feb 25, 2008 10:09 pm

Dicka qe nuk ja vlen te flasesh.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.loves.gettalk.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Tue Feb 26, 2008 4:53 pm

**blerta** shkruajti:
veq nje gje doja te thoja dhe mos ma merrni per te keq .. besimin nbaneni ne vetvete sepse ktu nuk jemi ne kisha apo xhamija...dhe mjaft me kto dhoj temash... respekt
lal nigjo ket temen qe e kemi hap e kena hap per qejf ene diskutim jo se po predikojme por thjesht te diskutojme sepse kot nuk quhet forum lal edhe tema osht Teologji lal kshuqe ne spo bojm gjo as po zihemi as po theremi ne po diskutojme rreth kesaj ceshtje sepse veretet eshte ceshtje e rendesishme blerta e more vesh tani qe sjemi as ne kishe edhe xhami? Very tani me puc icik ene diskutojme se njerez jena ene dum me diskutu Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Tue Feb 26, 2008 4:54 pm

My Love shkruajti:
Dicka qe nuk ja vlen te flasesh.
lal po te pelqeu fol po ste pelqeu mos fol mi se me zor nuk te themi fol ne po diskutojme ene kaq mos ma merr per ters ok?puc
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Roxana
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 266
Location : Parajse
Name : 0
Points : 0
Registration date : 24/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Wed Feb 27, 2008 9:51 pm

Nuk eshte e obligueshme te kyqesh ne cdo teme po spate qejf, apo jo? Keshtuqe, atij/asaj qe nuk i pelqen tema e di vete ca duhet te beje... te mos flase fare... te pakten une keshtu bej per veten e ime, po se pata qejf nje teme sdo futem tu them hiqeni se sma ka qejfi mua. Askush me zor sna mba ketu. Pastaj secili nga ne kemi identitet ketu edhe kjo eshte ajo qe na dallon nga tjetri dhe ne baze te ketij identiteti neve shprehim mendimet tona, gje qe sdo te thote asesi te jene te njejta me te tjereve.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Hapesira
Profesionist/e
Profesionist/e
avatar

Numri i postimeve : 91
Age : 28
Name : 3
Points : 10
Registration date : 19/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Wed Feb 27, 2008 10:22 pm

Temat jan per te dhen nje koment.
Dhe po te mos ket replika c'kuptim ka eeee??
Pyetja eshte "A besoni se ka ZOT?" dhe nuk do te thote qe ne ket teme te shkruajne vetem ata qe besojne ne zot. se ne te kundert pyetja do ishte ndryshe.
spo bej propagant anti Zot thjesht po jap mendimin tim se ka nje pik pyetje ajo teme .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.loves.gettalk.net
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Thu Feb 28, 2008 10:43 am

po mir mi se dhe une besoj ne ZOT shume biles...por sikur ishte dhe nje tem tjeter per fene....

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Thu Feb 28, 2008 10:49 am

**blerta** shkruajti:
po mir mi se dhe une besoj ne ZOT shume biles...por sikur ishte dhe nje tem tjeter per fene....
lal ku shef temen tjeter ti???? se ketu osht pyetja a besoni ne zot? kjo osht tema lal:D
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Thu Feb 28, 2008 11:15 am

ok dano poe e pash nje tem tjeter qe ishte per fen prandaj thashe Very

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Thu Feb 28, 2008 11:18 am

**blerta** shkruajti:
ok dano poe e pash nje tem tjeter qe ishte per fen prandaj thashe Very
po mir mi lal ska gjo po te dush ene ti hap tem per fene tate Very forum osht diskutime do bojm lal sdo ndajme tokat ketu vetem do bisedojme ene do japim mendimet tona ene argumentet tona
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
interesant
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 294
Age : 33
Location : Toke
Name : 0
Points : 0
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Thu Feb 28, 2008 11:22 am

Blerta


- Pasi jemi shqiptar kemi deshir te njihemi sa me shume ne mes vehte, pa mar parasysh se ciles fe i takojme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Thu Feb 28, 2008 12:20 pm

dano shkruajti:
**blerta** shkruajti:
ok dano poe e pash nje tem tjeter qe ishte per fen prandaj thashe Very
po mir mi lal ska gjo po te dush ene ti hap tem per fene tate Very forum osht diskutime do bojm lal sdo ndajme tokat ketu vetem do bisedojme ene do japim mendimet tona ene argumentet tona

jo yllo nuk thash te hapim tem per fen time se as s'me shkon ndermend ajo fjal mua....dhe ju vazhdoni yllo flisni ju kekoj falje nese u bera pak e bezdishme

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Thu Feb 28, 2008 12:34 pm

**blerta** shkruajti:
dano shkruajti:
**blerta** shkruajti:
ok dano poe e pash nje tem tjeter qe ishte per fen prandaj thashe Very
po mir mi lal ska gjo po te dush ene ti hap tem per fene tate Very forum osht diskutime do bojm lal sdo ndajme tokat ketu vetem do bisedojme ene do japim mendimet tona ene argumentet tona

jo yllo nuk thash te hapim tem per fen time se as s'me shkon ndermend ajo fjal mua....dhe ju vazhdoni yllo flisni ju kekoj falje nese u bera pak e bezdishme
jo mi lal e ke gabim nuk je bo e nesdis shme fare per kundrazi un kam shum rrespekt per ty lal ok? por do me pelqente te diskutonim rreth kesaj ceshtje lal
me rrespekt nga una
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Roxana
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 266
Location : Parajse
Name : 0
Points : 0
Registration date : 24/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Thu Feb 28, 2008 1:32 pm

My love ti ose nuk e ke kuptuar ate qe kam thene une ose paraqitesh e tille.. kete e di me mire vete... pak rendesi ka. Nuk tha njeri MOS U PERGJIGJ, perkundrazi, thashe te shprehim mendimet tona por jo edhe te kerkojme te hiqen temat qe sna do qejfi neve, sepse neve mendojme ndryshe. Kaq gje e thjeshte te duket e veshtire per tu konceptuar?!
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
interesant
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 294
Age : 33
Location : Toke
Name : 0
Points : 0
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Thu Feb 28, 2008 3:27 pm

My Love

-Me vie shume keq per vellaun e humbur, une mund vetem te te ngushlloj sepse une nuk jam sprovuar sikur se ti, ngushllimet e mia mund te jene formale duke mos e ditur merzine qe posedon.

-Une te kisha keshilluar sikur motren time, qe mos te kem supozime te keqija,e sidomos per Zotin.Ku ky supozim ndodh duke menduar se ZOti nuk i deshiron te mirat per ty ashtu si i deshiron ti per vete, se Zoti te tjereve u ndihmon me shume se ty,se Zoti te percjell ty cdo here me fatkeqesi,se Zoti ka bere padrejtesi ndaj teje dhe familjes tende.

-Perse nuk nisemi nga ana pozitive, apo ta pyesim vehten : Kush na sjelli ne ne kete Bote dhe cila eshte arsyeja per ardhjen tone ne kete Bote??-- Perse jemi te vecuar dhe te dalluar nga krijesat e tjera??-- Kush na beri te lindim ( e kush na ben qe te vdesim )??-- Ku pas vdekjes ?? --- Ka shume e shume pyetje te tjerat qe te shtyen te mendosh sado pak rreth asaj se cfar je ne te vertete.

- Eshte ligje qe ai qe lind edhe do te vdes, dikush me heret apo me vone, po prap se prap a mund te themi se mund t'i ikim vdekjes??

- Ty kjo cka te ka ndodhur eshte nje pikellim i madh, po a duhet qe tani ne vetem te fajsojme dike, ti humbim shpresat per jete,ta leme te ardhmen e te meremi vetem me te kaluaren.
- Duhet ta sherojme shpirtin tone me ndjenja pozitive, dhe ti themi vehtes se : Ndoshta edhe une kam pas mundesi ta kem ate fat , ndoshta edhe une kisha me qene tani ne boten e te vdekurve, ndoshta , ndoshta .....!

-Puno per te ardhmen ( duke mos e haruar te kaluaren ), por gjykimi pozitive eshte ai qe shume njerezve i mungon.

Edhe nje here te kerkoj ndjese per te gjitha keto qe po ti them, por ta kesh me dije se ti them nga deshira e madhe qe edhe ti te jetosh nje jete te rehatshme dhe pa brenga.

Me respekt dhe nder
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BebiBalerina
Perparues
Perparues
avatar

Numri i postimeve : 973
Age : 28
Location : nen rrahjet e zemres tende...:p
Name : 3
Points : 3
Registration date : 01/03/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Fri Mar 07, 2008 12:37 am

My Love shkruajti:
Un nuk besoj se ka zot ... po te kishte nuk do ma merte gjen me te shrejt per mua . Sad
everything happens for a reason ....edhe pse ndoshta ndonjehere fati nuk eshte i drejte

edhe un kam humbur 2 njerez qe i kam dashur shum, pak a shum ne moshen e vllait tend...prap nuk mendoj
se duhet te mbaj inat me zotin. Brenga & inati te ha perbrenda, nuk zgjidh gje.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Fri Mar 07, 2008 1:50 pm

BebiBalerina shkruajti:
My Love shkruajti:
Un nuk besoj se ka zot ... po te kishte nuk do ma merte gjen me te shrejt per mua . Sad
everything happens for a reason ....edhe pse ndoshta ndonjehere fati nuk eshte i drejte

edhe un kam humbur 2 njerez qe i kam dashur shum, pak a shum ne moshen e vllait tend...prap nuk mendoj
se duhet te mbaj inat me zotin. Brenga & inati te ha perbrenda, nuk zgjidh gje.
shum e drejt kjo qe ke thene lal pse te mos kujtojme te mirat qe na ka dhene Zoti? kur e ne e dime qe edhe ajrin qe e morim e kemi prejt Tij por njeriu lal osht mos mirnjohes ske ca me bo .

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
lost
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 156
Location : hell
Name : 0
Points : 0
Registration date : 07/03/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Fri Mar 07, 2008 11:56 pm

mendimin tim e shpreh me mire nicku im :evil: :evil: :evil: :evil:
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://kinezi.fforum.biz
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   Sat Mar 08, 2008 11:31 am

666 shkruajti:
mendimin tim e shpreh me mire nicku im :evil: :evil: :evil: :evil:
Ca kuptimi ka nicku jot mer se un se mor vesh Very pastaj 666 sdi te ket ndonje kuptim qe shpreh mendimin tat Very

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: A besoni se ka ZOT?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
A besoni se ka ZOT?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 3Shko tek faqja : 1, 2, 3  Next

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} BOTA E FESE {*_*} :: TEOLOGJI-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website