Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Mengjezi....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Mengjezi....   Fri May 02, 2008 10:49 am

Mėnyra mė e mirė pėr tė nisur ditėn

Kėrkimet e fundit tė institutit
evropian mbi ushqyerjen
tregojnė se rreth 80 pėr
qind e evropianėve e nisin
ditėn duke ngrėnė mėngjes,
megjithėse askush nuk i
kushton atij mė shumė se
11 minuta. Zakonisht, vakti
i parė pėrbėhet nga kafeja
dhe ndonjė biskotė. Meqenėse
ėshtė edhe
vakti i parė i ditės,
duhet tė jetė i pasur,
i larmishėm, i
lehtė dhe mbi tė gjitha tė
konsumohet nė qetėsi, pėr
tė evituar nisjen e ditės me
kėmbėn e gabuar


Imazhi ėshtė gjithmonė i njėjtė, nga njė brez
te tjetri, pavarėsisht kohės, punės apo moshės:
nėna dhe babai (ose tė paktėn njėri
nga tė dy), pėrpara me filxhanėt e ngrohtė dhe
tabakanė plot me kruasan apo ėmbėlsira tė tjera.
Kėshtu i ilustrojnė mėngjeset televizionet
dhe gazetat prej mė shumė se gjysmė shekulli.
Nė tė vėrtetė, sot nuk ėshtė mė kėshtu, sepse
luksi i vėrtetė i kėtij mijėvjeēari nuk ėshtė paraja,
por koha. Madje edhe nė mėngjes. Sot nuk
na mungon asgjė: kafe, fruta nė tė gjitha stinėt,
qumėsht i shijshėm, bukė e ēdo lloji, apo biskota
tė shijshme qė Evropa ka mė shumė se 2000
vjet qė i prodhon, na mungon vetėm koha. Me
pak fjalė, mėngjesi i bollshėm ėshtė pasqyra besnike
e zgjimeve tona tė pėrditshme. Kėrkimet e
fundit tė institutit evropian mbi ushqyerjen tregojnė
se rreth 80 pėr qind e evropianėve e nisin
ditėn duke ngrėnė mėngjes, megjithėse askush
nuk i kushton atij mė shumė se 11 minuta. Zakonisht,
vakti i parė pėrbėhet nga kafeja dhe
ndonjė biskotė. “Pak a shumė ėshtė njėlloj si tė
fusėsh gishtat nė prizėn e korrentit”, shpjegojnė
dietologėt. Ata thonė se, meqenėse ėshtė edhe
vakti i parė i ditės, duhet tė jetė i pasur, i larmishėm,
i tretshėm dhe mbi tė gjitha tė konsumohet
nė qetėsi, pėr tė evituar nisjen e ditės me
kėmbėn e gabuar. Nga se duhet ta nisim? Nga
kapuēinoja plot yndyra dhe alkaloidė qė lodhin
stomakun dhe mėlēinė, apo nga brioshėt, gjalpi
dhe reēeli shumė i ėmbėl? Mėngjesi mė i dashur
qė evropianėt preferojnė ta hanė nė bare ėshtė
shumė larg atij tė shėndetshmit. Por edhe nė
shtėpi gjėrat nuk shkojnė mė mirė, sepse zakonisht
mbi tavolinė dy ushqimet mė tė dashura
dhe mė tė shpeshta janė biskotat dhe kutia me
“corn flakes”. Kėta tė fundit, sipas njė studimi
tė kryer nga disa mjekė anglezė, pėrmbajnė njė
sasi tė madhe sheqeri. Sikur kjo tė mos mjaftonte,
mė shumė se gjysma e evropianėve prej
vitesh kanė hequr dorė nga mėngjesi familjar,
duke zėvendėsuar ritin kolektiv me praktikėn
e njė personi tė vetėm. Ėshtė vėrtet pėr t’u
adhuruar qė nė disa vende tė Evropės perėndimore
mėngjesi ėshtė pasaporta e duhur pėr
ta nisur mirė ditėn. Praktika e shėndetshme e
tė ushqyerit me briosh, qumėsht, gjalpė, bukė
tė thekur apo vezė tė skuqura, proshutė dhe
bukė tė zezė, ėshtė pėr t’u marrė shembull. Por
edhe pse shumica prej nesh e di rėndėsinė e tij,
askush nuk merr guximin t’i kushtojė aq shumė
vėmendje. “Duhet tė mėsojmė tė ushqehemi e
jo tė hamė thjesht se jemi tė uritur”, tregojnė
dietologėt, tė cilėt e vėnė theksin mė shumė te
cilėsia e ushqimeve, se sa te pėrmbajtja kalorike
e tyre. Atėherė i hapet plotėsisht rruga djathit tė
freskėt, bukės me drithėra, me pak gjalpė dhe
marmelatė, apo kosit tė pėrzierė me fruta dhe tė
pasur me fara liri apo kungulli. Sigurisht, ata qė
nuk shqetėsohen fare pėr kilet e tepėrta, mund
t’ia lejojnė vetes edhe njė fetė proshutė mes njė
sanduiēi tė lyer me djathė dhie tė freskėt dhe
pak limon, qė pavarėsisht asaj qė duket, barazon
vitaminat qė do tė merrnit pėrmes njė gote
me lėng portokalli. Por pėrveē ushqimit, sekreti
qėndron te mėnyra e ngrėnies dhe shijimit.
Atėherė vėrtet ia vlen qė tė ngrihemi gjysmė
ore mė pėrpara se sa orari i zakonshėm. Ato qė
zakonisht heqin dorė prej mėngjesi, janė zakonisht
femrat. Ndoshta ideja e kileve tė tepėrta i
tmerron. Kėshtu, sipas statistikave tė bėra, njė
nė katėr femra tė moshės nga 25 nė 37 vjeēe
zakonisht nuk hanė mėngjesin. Por nuk duhet
asnjėherė tė harrojmė se studimet shkencore tė
20 viteve tė fundit kanė arritur nė pėrfundimin
se mėngjesi ėshtė vakti mė i rėndėsishėm dhe i
domosdoshėm i ditės. Njė mėngjes sado i thjeshtė,
me qumėsht, reēel apo fruta, ėshtė burim
vitaminash. Ai bėn tė mundur njė pėrqendrim
mė tė madh dhe rrit mundėsinė pėr tė kontrolluar
peshėn. Kėshtu, studimet kanė treguar se
fėmijėt qė hanė mėngjes kanė arritur rezultate
tė larta nė provime dhe njė nivel mė tė lartė tė
pėrqendrimit nė klasė. Ata gjithashtu janė mė tė
gjallė dhe mė kreativė. E njėjta gjė vlen edhe pėr
tė rriturit. Gjithashtu ėshtė vėrtetuar se ata qė
nuk hanė rregullisht vaktin e parė tė ditės, kanė
mė shumė mundėsi pėr t’u bėrė obezė. Shumė
tė rritur nuk hanė mėngjes, me shpresė se do tė
dobėsohen. Pėr fat tė keq, ideja e humbjes sė
kilogramėve nė kėtė mėnyrė ėshtė krejtėsisht e
dėshtuar


HELMET
Me fundin e dimrit ėshtė e
domosdoshme ta nisėsh ditėn
duke e ndihmuar mėlēinė qė tė
eliminojė helmet nga organizmi.
Njė gjė e tillė mund tė bėhet
duke zėvendėsuar ekspresin me
kafe elbi, pėr ta konsumuar kėtė
tė fundit bashkė me njė frut dhe
pak maja birre tė freskėt tė tretur
nė ujė. Fruktozi preferohet mė
shumė se sheqeri


Citim
57 litra
57 litra qumėsht pėr person
pihen mesatarisht ēdo vit
nga njė evropian


6.2 kg
Kafeja ėshtė mė e preferuar pas ujit.
Zakonisht konsumohet 6.6 kg pėr
person nė vit


12.5 kg
Ėshtė sasia e biskotave qė hahen
nga ēdo evropian pėr mėngjes
gjatė njė viti


6.5 kg
Ėshtė konsumi pėr person i kosit,
ku pėrfshihet si kosi i bardhė, ashtu
edhe ai me fruta


500 gramė
Drithėra, mė pak tė pėlqyerat. Jo mė
shumė se 500 gramė pėr person gjatė
njė viti


FEMIJET
Mėngjesi ideal pėr mė tė vegjlit ėshtė me bazė glucide, me karbohidrate qė
asimilohen ngadalė. Gotės sė qumėshtit tė skremuar mund t’i shtohen disa
lugė “corn fl akes”, apo njė copė bukė me marmelatė pa sheqer dhe njė
frut. Nė kėtė mėnyrė krijohet njė raport i ekuilibruar i proteinave tė tretshme,
kripėrave, vitaminės B dhe fi brave


GRATE SHTATZENA
Ėshtė jashtėzakonisht ushqyes njė gotė kos
natyror i pasuruar me fara (liri apo susami), corn
fl akes, pėr tė konsumuar disa feta biskotash pa
sheqer, tė lyera me reēel apo marmelatė. Mjalti
(mbi tė gjitha ai i freskėt) ėshtė gjithashtu njė
ushqim i shėndetshėm. Pija mund tė jetė sipas
zgjedhjes: kafe, ēaj ose njė gotė qumėsht


SPORTISTET
Zgjedhja e tė gjithė atyre qė merren me aktivitete fi zike ėshtė
e llojit proteina dhe yndyra dhe sipas dietologėve: ēaj ose
kafe, shoqėruar me bukė, gjalpė dhe reēel. Ėshtė e lejueshme
edhe veza e skuqur apo e zierė, e shoqėruar me njė
fetė proshutė dhe njė gotė lėng portokalli tė shtrydhur. Tė
hash njė frut para se tė nisėsh tė merresh me sport, shėrben
pėr t’i bėrė sheqernat menjėherė tė disponueshme.


TE MOSHUARIT
Nė mungesė tė sėmundjeve tė caktuara,
u duhet dhėnė pėrparėsi proteinave dhe
sheqernave. Ėshtė plotėsisht i shėndetshėm
njė fi lxhan ēaji ose kosi, qė shoqėrohet me njė
fetė buke drithi, pak marmelatė pa sheqer dhe
nė fund njė frut. Pėr tė moshuarit ėshtė mė
mirė tė evitohen biskotat

_________________
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
BebiBalerina
Perparues
Perparues
avatar

Numri i postimeve : 973
Age : 28
Location : nen rrahjet e zemres tende...:p
Name : 3
Points : 3
Registration date : 01/03/2008

MesazhTitulli: Re: Mengjezi....   Fri May 02, 2008 4:41 pm

Un per mengjes pi vetem 1 got juice ene gjysem banane apo ndonje frut tjeter, nga qumeshti kam hequr dore...e di qe eshte me i miri & i shendetshem por me eshte shpifur :| As vezet nuk i ha me...kam heq dor nga gjith kto gjona Rolling Eyes Ngaqe jam mesuar kur iki ne shkoll ha shpejt e shpejt vetem pak sa mos te iki me stomakun bosh, jam mesuar tani ene ne fundjave te njejtat gjona ha.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
morena
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 898
Location : Greqi
Name : 0
Points : 0
Registration date : 22/03/2008

MesazhTitulli: Re: Mengjezi....   Fri May 02, 2008 4:53 pm

Megjesi eshte ushqimi me i recishem i dites ,por zakonisht shumica nuk harrin te han megjes,une nje got qumesht e shpejt ne shkoll .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Mengjezi....   Fri May 02, 2008 7:54 pm

yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy dano gjysen i lexova gjysen i lash per neser Very

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
**MOA**
Perparues
Perparues


Numri i postimeve : 480
Name : 0
Points : 0
Registration date : 26/02/2008

MesazhTitulli: Re: Mengjezi....   Thu May 08, 2008 12:36 am

une cdo mengjes capuccino dhe briosh me marmalate
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sweetness
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 101
Name : 0
Points : 0
Registration date : 13/05/2008

MesazhTitulli: Re: Mengjezi....   Sun May 18, 2008 12:44 am

Biskota me qumesht Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Mengjezi....   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Mengjezi....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} ARTI I GATIMIT {*_*} :: GUZHINA NE SHTEPINE TUAJ-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė :: 1 Bot

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website