Shqiperia{*InTeReSaNt*}ForumCalendarPytėsoriKėrkoRegjistrohuidentifikimiShqiperia

Share | 
 

 Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?

Shko poshtė 
AutoriMesazh
bianka
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 1499
Name : 0
Points : 525
Registration date : 18/04/2008

MesazhTitulli: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Fri Apr 25, 2008 2:43 am

A dini ndonje embelsire te thjeshte te bukur interesante si gatuhet?Me tregoni edhe mua Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Fri Apr 25, 2008 10:38 am

cte duhet mi bianka se per zotin vetes i ben keq po mesove dhe embelsira aman dhe un i kam pas henger shume por tani jam munduar ti le Very tani per tani nuk me kujtohet ndonje por ndoshta her tjeter ))

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
morena
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 898
Location : Greqi
Name : 0
Points : 0
Registration date : 22/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Fri Apr 25, 2008 1:31 pm

Very nuk di Sad
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
enya
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 50
Name : 0
Points : 0
Registration date : 19/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Fri Apr 25, 2008 2:07 pm

Bianka po te jap receten e nje embelsire qe ke une ka patur gjithnje shume sukses, por sigurisht ēdo gje varet nga shijet e personave.

Atehere per kete embelsire duhet nje tave nga ato qe nuk ngjisin te tipit Tefal (shpresoj se i njeh :) ). E imja eshte rrumbullake dhe rezultati del mendoj me i bukur se me tjeter forme, por varet se ēfare ke ne shtepi.

- 2 veze te vogla ose 1 e madhe
- 100gr gjalpe (por mund te hedhesh dhe me pak)
- 100gr sheqer
- 100gr miell
- 1 luge cafeje me maja puder ( se di se si mund te quhet) (frengjisht quhet: Levure Chimique)
- 11-13 kubike sheqeri (per karamelin)
- 2 molle majoshe (ose ananas ne konserve te prere me thela e jo me copa, nese ka ne treg ne vendin ku je)

Gatimi:

Shkrin gjalpin deri sa te behet i bute fare ose e shkrin ne micro vale deri sa te lengezohet
Very
Ne nje tas perzien gjalpin me sheqerin (100gr) dhe shton vezen/vezet i perzien te tera dhe pastaj shton miellin me majane (spo me kujtohet per qamet emri qe perdoret ne shqip per kete gje!!!). I perzien te tera keto deri sa te behet nje mase brumi e lidhur.
Nderkohe, qero mollet (ose ananasin nese e ke te fresket e jo ne konserve). I pret thele thele (ananasin me thela rrumbullake) dhe merresh nderkohe me karamelin.
Per karamelin ne nje xhezve psh hedh nje luge kafeje (dmth shume pak, shihet me sy) me uje dhe e i shton dhe kubiket e sheqerit dhe i ve ne zjarr deri sa karameli te behet i verdhe.

Taven mund ta lyesh me pak gjalpe per te mos te te ngjitur. Ndez furren tek 200°-240° dhe e le nja 10 minuta te ngrohet. Nderkohe hedh karamelin (sapo te jete bere!!!) mbi tave dhe mundohesh ta perhapesh pak a shume gjithandej neper tave). Pas kesaj ve thelat e molleve (ndjek rrethin e taves rrumbullake) po ashtu si dhe te ananaseve nese e ben me kete frut (une thelat i pres ne gjysem rrethi dhe i ve me rradhe). Siper molleve (ose ananasit) hedh brumin dhe i mbulon komplet rradhet e thelave te molleve (apo ananasit).
E fut taven ne furre dhe sipas fuqise se furres qe ke, e le ne 200° apo 240° per nja 20-25minuta (deri sa te marri ngjyre brumi).
Pasi mendon se embelsira eshte bere, e nxjerr nga furra dhe i ve nje pjate siper dhe e kthen mbrapsht ne menyre qe te dali karameli siper embelsires kur e ke ne pjate. E le te ftohet pak dhe pastaj e ha Very

PS: Mbase shpjegimi im eshte pak i nderlikuar por nese e ben te pakten 1 here do e shohesh qe eshte shume e thjeshte si embelsire dhe behet shume shpejt.

10-15 minuta per pergatitjen
20-25 minuta per pjekjen

Shpresoj te te pelqeje, une e bej shpesh me ananas sepse e blej ne konserva dhe nuk rri te qeroj mollet e ti pres ne thela Very Very Very Very Jam iēik pertace :P
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Fri Apr 25, 2008 3:05 pm

Enya sa mir ja dike radhen mi dreq Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
enya
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 50
Name : 0
Points : 0
Registration date : 19/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Fri Apr 25, 2008 9:31 pm

Dano shkruajti:
Enya sa mir ja dike radhen mi dreq Very

Po e kam bere s'di se sa here mo shejtan edhe me sy mbyll besoj se e bej dot aq shume e kam bere kete embelsire sepse eshte shume e shpejte dhe e thjeshte, pertoj gjerat e veshtira une Very

Bianka kam dhe nje recete tjeter me mascarpone ("djath/gjalpe" italian) dhe qe vihet neper kupa dmth prezantim i bukur dhe quhet Tiramisu me fruta por do e bej keto dite e te me kujtohet se si behet se nuk e mbaj mend mire rradhen e me terheq vemendjen Dano pastaj Very Very Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BebiBalerina
Perparues
Perparues
avatar

Numri i postimeve : 973
Age : 28
Location : nen rrahjet e zemres tende...:p
Name : 3
Points : 3
Registration date : 01/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Fri Apr 25, 2008 11:07 pm

di un te bej kek me arra, gjeja me e thjesht ene me e lehte per tu bere...po e deshe ta them un Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Sat Apr 26, 2008 1:08 am

Tiramisł Titulli Tiramisł Koha e pergatitjes 35 min Minuta Nr Personave 4 persona Origjina e Recetes .... Koha Zierjes ---------- . Per 4 persona, perberesit: 500 gr maskarpone''(ose majsa e qumeshtit'') 150 gr biskota pavesini 4 kokrra veze 4 luge sheqer 3 filxhane kafe ekspres te perzier pak me uje per te mos qene e forte 200 gr kakao Pergatitja: Marrim te bardhen e vezeve dhe e rrahim per disa min,pastaj e perzijme me te kuqen dhe fillojme te njejten proēes rrahjen.Me pas perziejme maskarponen dhe fillojme ti perziejme per disa min,ne fund hedhim sheqerin i perziejme sa me mire qe kremi te dale i shijshem e pa kokrra. Marrim nje tepsi mesatare hedhim kremin,pastaj siper veme biskotat maskarpone te lyera me kafene,pastaj fillojme te njejtin proēes kremin e me pas biskotat....Max deri ne 4 shtresa.Pasi ti kemi vene 4 shtresat ne fund i hedhim kakao dhe e leme per 1 ore min ne frigorifer-


kjo esht embelsira qe un e kam qef :tongue:

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»


Edituar pėr herė tė fundit nga shefe nė Sat Sep 13, 2008 11:20 am, edituar 1 herė gjithsej
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
Dano
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 2691
Age : 35
Location : Atje ku sbie shi!
Name : 0
Points : 17
Registration date : 16/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Sun Apr 27, 2008 7:56 pm

Un sdi me bo embelsira me jep lek ene te te ble ndonje Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
CocaInE
Webmaster
Webmaster
avatar

Numri i postimeve : 1329
Location : Ne MEs te BaRiT & CocA's
Name : 0
Points : 3
Registration date : 22/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Mon Apr 28, 2008 10:57 am

Po bakllava kush din te bej Very

_________________

ToNnY MoNtAnA
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net/
shefe
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 2005
Location : LONDON
Name : 0
Points : 14
Registration date : 18/02/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Mon Apr 28, 2008 11:22 am

deshe me ta bo nje ty?

_________________
»-(Æ`v “Æ)-»T€ DśÅ §hłM ׀m£Ŗ ļme »-(Æ`v “Æ)-»
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://interesanti.all-forum.net
NeighbouR
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1453
Age : 30
Location : Durres, Hene-Enjte, Tirane Premte- e Djele
Name : 0
Points : 623
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Tue Apr 29, 2008 5:39 pm

un di me be uje me sheqer, e sa i shijshem si esht, hihihihihihih
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
morena
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 898
Location : Greqi
Name : 0
Points : 0
Registration date : 22/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Tue Apr 29, 2008 6:04 pm

NeighbouR shkruajti:
un di me be uje me sheqer, e sa i shijshem si esht, hihihihihihih
hahahaha yyyyyyyyyy si sherbet Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NeighbouR
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1453
Age : 30
Location : Durres, Hene-Enjte, Tirane Premte- e Djele
Name : 0
Points : 623
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Wed Apr 30, 2008 4:07 pm

morena shkruajti:
NeighbouR shkruajti:
un di me be uje me sheqer, e sa i shijshem si esht, hihihihihihih
hahahaha yyyyyyyyyy si sherbet Very


ashtu pra ma, pse squhet embelsire ajo, ihihihihihihihihih, e embel pra,,,,, kiss lala
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
BebiBalerina
Perparues
Perparues
avatar

Numri i postimeve : 973
Age : 28
Location : nen rrahjet e zemres tende...:p
Name : 3
Points : 3
Registration date : 01/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Thu May 01, 2008 10:56 pm

NeighbouR shkruajti:
un di me be uje me sheqer, e sa i shijshem si esht, hihihihihihih
ok ok ok ok ok ok ok
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
NeighbouR
V.I.P
V.I.P
avatar

Numri i postimeve : 1453
Age : 30
Location : Durres, Hene-Enjte, Tirane Premte- e Djele
Name : 0
Points : 623
Registration date : 20/03/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Fri May 02, 2008 3:31 pm

BebiBalerina shkruajti:
NeighbouR shkruajti:
un di me be uje me sheqer, e sa i shijshem si esht, hihihihihihih
ok ok ok ok ok ok ok

vec ta provosh mi BebiBalerina, ehhhhhhhh, esht kaq i embel, eeeeeeeeeee, shum i shijshem...............per te lepi gishtat........esht specialiteti im.....leje per bebat ma, eshte i papam........... ok ok ok
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Ania
Fillestar/e
Fillestar/e
avatar

Numri i postimeve : 28
Name : 0
Points : 0
Registration date : 07/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Thu May 15, 2008 10:35 pm

flm per recipen e tiramusu_se shefe
my favorite one,thnx
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
ARIEL-SHEFJA E DALLAVEREV
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 865
Name : 0
Points : 0
Registration date : 08/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Sat May 17, 2008 12:06 am

shefe shkruajti:


Koha e pergatitjes 35 min Minuta
Nr Personave 4 personaTIRAMISU


PERBERESIT
Per 4 persona
500 gr maskarpone''(ose majsa e qumeshtit'')
150 gr biskota pavesini
4 kokrra veze
4 luge sheqer
3 filxhane kafe ekspres te perzier pak me uje per te mos qene e forte
200 gr kakao

PERGATITJA

Marrim te bardhen e vezeve dhe e rrahim per disa min,pastaj e perzijme me te kuqen dhe fillojme te njejten proēes rrahjen.Me pas perziejme maskarponen dhe fillojme ti perziejme per disa min,ne fund hedhim sheqerin i perziejme sa me mire qe kremi te dale i shijshem e pa kokrra. Marrim nje tepsi mesatare hedhim kremin,pastaj siper veme biskotat maskarpone te lyera me kafene,pastaj fillojme te njejtin proēes kremin e me pas biskotat....Max deri ne 4 shtresa.Pasi ti kemi vene 4 shtresat ne fund i hedhim kakao dhe e leme per 1 ore min ne frigorifer.


kjo esht embelsira qe un e kam qef 👅

Very Very Very ESHTE EMBELSIRA IME E PREFERUAR, VETEM SE ME MIRE ESHTE TE PERGATITET KREM PASTICERIE ME MASCARPONE.

UNE VDES PER AKULLORE PARFE DHE TIRAMISU, TE TJERAT NUK I DU. Very
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
summer
Perparues
Perparues
avatar

Numri i postimeve : 137
Name : 0
Points : 0
Registration date : 09/05/2008

MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   Sat May 17, 2008 11:17 pm

se doni provojeni ta beni tiramisune me djathin "philadefia" pergatiteni nejsoj si me djathin marscapone....del fantastike .
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Kush me meson si te gatuaj nje embelsire?
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
{*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} :: {*_*} ARTI I GATIMIT {*_*} :: GUZHINA NE SHTEPINE TUAJ-
Kėrce tek:  
Tema Fundit
» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:10 pm nga Hapesira

» DANO KU JE :P
Mon Jun 10, 2013 1:09 pm nga Hapesira

» Thenie te mencura!
Wed Feb 13, 2013 2:18 pm nga nida n

» cheap football jerseys cheap hockey jerseys cheap authentic jerseys
Mon Mar 26, 2012 12:29 pm nga af1013

» nhl store cheap authentic jerseys authentic nfl jerseys
Fri Mar 23, 2012 4:13 pm nga af1013

» The amount the woman repays: Nike air jordan manages to lose £2million per twelve months so that you can the girl's extensive directory of exes
Wed Nov 16, 2011 5:29 am nga zhiaiwudi42

» Ohio's message for Obama in 2012
Thu Nov 10, 2011 5:38 am nga sumtwo

» Official: Trustees' Support for Paterno Eroding
Wed Nov 09, 2011 4:50 am nga yidiandiana

» Decertification would put 2011-12 NBA season in serious jeopardy
Fri Nov 04, 2011 11:02 am nga youxieshi

» Dollar hits 3-month high on yen as Tokyo steps in
Mon Oct 31, 2011 12:13 pm nga Swinderman

» Pujols powers Cardinals with three home runs
Tue Oct 25, 2011 5:12 am nga weishinia

» Fighting For Redlands
Fri Oct 21, 2011 5:15 am nga qiheitiann

» Klinsmann looking at long-term changes for US
Wed Oct 12, 2011 1:03 pm nga anylove

» hej ka njeri ketu
Mon Aug 29, 2011 12:05 am nga Hapesira

» Canada From Imitrex Pharmacy 20
Thu Aug 04, 2011 4:59 pm nga Vizitor

» Hplc Caffeine Plasma
Wed Aug 03, 2011 1:28 pm nga Vizitor

» jenny mccarthy hardcore video
Tue Aug 02, 2011 12:35 pm nga Vizitor

» Free Cheap Jerseys Shipping Nfl
Mon Aug 01, 2011 5:56 pm nga Vizitor

» Zolpidem Drugs Other
Sun Jul 31, 2011 6:05 am nga Vizitor

» xhelozia..
Mon Jun 27, 2011 8:50 pm nga tani

» poezi dashurie
Fri Jun 03, 2011 5:36 pm nga tani

» Poezi dashurie italisht!!!!!!
Mon May 30, 2011 5:44 pm nga tani

» Formoni nje fjale me shkronjen e fundit te fjales siper..
Wed Mar 16, 2011 12:59 am nga milan86

» Pytje -Pergjigje
Wed Mar 16, 2011 12:56 am nga milan86

» UNE TE JAP...TI ME JEP...
Wed Mar 16, 2011 12:50 am nga milan86

MENU
Portal
Forum
Kontakto Webmaster
Ndihme
Kembimi Valutor
Parashikimi Motit
Portokalli
SmS Falas
Media
Shqip Tv
Top Channel Tv
Vizion Plus Tv
Filma Shqiptare
Muzike
Sport Ekspres
Rezultatet Live
Shkarko ketu
Programe Falas
Libra_Elektronie
Msn
Mozilla
Yahoo Mesenger
Paketa Adobe
Mirc
Counter Strike
Fjalori Elektronik Shqip
Mp3
Fjalore
Fjalor_Shumegjuhesh
Anglisht_Shqip
Shqip_Gjermanisht
Revista One
Kush ėshtė nė linjė
6 pėrdorues nė linjė: 0 anėtarė 0 tė fshehur 6 vizitorė

Asnjė

Rekord i pėrdoruesve nė linjė ishte 208 mė Sun Feb 13, 2011 3:07 pm
Top posters
shaban cakolli (3712)
 
bukuroshja_dr (3264)
 
Dano (2691)
 
shefe (2005)
 
vl_girl (1575)
 
GOTIKA PRESIDENTJA E DALL (1542)
 
bianka (1499)
 
NeighbouR (1453)
 
patrokli (1423)
 
CocaInE (1329)
 
Kėrko
 
 

Display results as :
 
Rechercher Advanced Search
June 2018
MonTueWedThuFriSatSun
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
CalendarCalendar
Social bookmarking
Social bookmarking digg  Social bookmarking delicious  Social bookmarking reddit  Social bookmarking stumbleupon  Social bookmarking slashdot  Social bookmarking yahoo  Social bookmarking google  Social bookmarking blogmarks  Social bookmarking live      

Bookmark and share the address of {*_*} InTeReSaNtI {*_*} ShQiP {*_*} on your social bookmarking website